САД верују да је подношење предлога оптужнице за ратне злочине против Хашима Тачија, Кадрија Весељија и других лица, које је објавила канцеларија независног Специјализованог тужилаштва – корак напред ка правди и процесу помирења на Западном Балкану, наводи се у саопштењу портпарола Стејт департмента, преноси Бета.
Како јавља данас Глас Америке, САД су позвале Специјализована већа Косова и независну канцеларију Специјалног тужилашта да се придржавају свог мандата, док случај напредује кроз правосудни систем и оцениле да је иза ове објаве процес који траје 20 година.
Овај корак је неопходан да би се унапредила владавина права и добила правда за жртве на Косову, а земља се одмакла од овог страшног периода и придружила евро-атлантској заједници, закључује се у саопштењу.
Специјализовано тужилаштво у Хагу поднело је Специјализованим већима Косова на испитивање оптужницу у десет тачака против Хашима Тачија, Кадрија Весељија и других лица, која се „терете за низ злочина против човечности и ратних злочина, укључујући убиство, присилно нестајање лица, прогон и мучење”.
У оптужници се наводи да Тачи, Весељи и други осумњичени из оптужнице сносе кривичну одговорност за скоро 100 убистава.
Жртве кривичних дела из оптужнице су стотине лица, чији је идентитет познати и међу којима су косовски Албанци, Срби, Роми и лица других националности, као и политички противници, наводи се у саопштењу на званичној страници специјализованих већа и тужилаштва Косова.
Услед објављивања предлога оптужнице, председник Косова Хашим Тачи отказао је свој долазак у Вашингтон, а специјални изасланик председника САД за преговоре Београда и Приштине амбасадор Ричард Гренел рекао да се радује разговорима које ће предводити председник Србије Александар Вучић и премијер Косова Авдулах Хоти, наводи Глас Америке.