Покрет за одбрану Косова и Метохије

Сурои: Не кривите Лајчака, премијер и посланици споразумом из 2013. пристали на промену устава

Не кривите Лајчака, поручио је писац и публициста са Косова Ветон Сурои приштинским званичницима након овонедељне посете изасланика ЕУ, Миросала Лајчака, који се нашао на мети критика због тога што је, говорећи о формирању ЗСО, изјавио да ће „Устав морати да се мења“, а чему се жестоко противи влада предвођена Авдулахом Хотијем.

„Не доноси ништа добро земљи да трансформише колективну забринутост о преговорима са Србијом у негативну енергију према европском фасилитатору М. Лајчаку. Он утврђује чињенично стање наслеђено из споразума потписаних између косовских премијера и премијера и председника Србије у Бриселу“, поручио је је Сурои.

Овај публициста изнео је своје виђење „чињеничног стања“ кроз четири тачке.

Подсетио је да је некадашњи косовски премијер, Хашим Тачи, потписао априла месеца 2013. године Споразум о оснивању Заједнице српских општина.

Овај споразум, наводи Сурои, предвиђа трећи ниво власти.

Под два наводи да је Тачи такође потписао план за спровођење споразума.

„Први елемент примене је ‘прилагођавање правног оквира’ тако да се преузете обавезе спроводе. То значи да је Косово прихватило да треба да промени свој правни оквир како би у њега укључило Заједницу српскх општина“, наводи Сурои.

О преузетој обавези Приштине да прилагоди правни оквир ради оснивања ЗСО, а која није испуњен, говорио је и председник Србије, Александар Вучић, након састанка са Лајчаком, више о томе у посебној вести

Подсетио је под три да је косовска скупшина двотрећинском већином посланика ратификовала споразум и самим тим обавезу коју је преузео тадашњи косовски премијер за успостављање ЗСО као трећег нивоа власти, поред центалне и локалне.

Под четри наводи да је две године касније, тадашњи косовски премијер, Иса Мустафа, на основу обавеза које су претходно прихватили Тачи и скупштина, потписао споразум који је надоградња оног из 2013. године, „а који се везује за принципе изградње територијалне аутономије Срба на Косову“, додаје Сурои.

Управо због тога каже да није Лајчак тај који је дао формулацију да ће Устав бити промењен.

„Учинили су то потписници Споразума из 2013. године и Скупштина Косова са две трећине својих гласова“, поручио је.

Каже да је новонастала ситуација у бриселским преговорима очигледан проблем за Косово, али не и проблем којег би требало решити „бацањем дрва на Лајчака или бившег председника“.

„То се не решава чак ни бацањем дрва на Косово. Ситуација се може и треба превазићи, али за то су потребни разборитост, дипломатија и јединство“, закључи је Сурои..

Након дужег периода тишине, са наставком дијалога у Бриселу јула месеца, тема Заједнице српских општина и њено формирање постала је поново актелна. Инсистирање Београда и Европске уније да се о њој разговара, међутим, довело је до поновног удаљавања преговарача од стола у Бриселу.

Управо због тога је и Лајчак прошле недеље боравио у Приштини па потом и у Београду где је странама поручио да се ЗСО мора формирати, али и да имплементација ЗСО долази тек након потписивања свеобухватног споразума о нормализацији.

Када је реч о формирању овог тела и инсистирању Приштине да до тога дође у складу са одлуком Уставног суда, Лајчак је у два наврата поручио да „Устав није библија“, те да је „логично да ће морати да се мења“.

Лајчак је најавио да сада у Бриселу предстоје разговори о Статуту ЗСО, а чију ће садржину утврдити стране у дијалогу.

Обе стране су потом потврдиле да ће се састати у Бриселу, али са различитим ставима о ЗСО. Приштина – да ће ово тело након постизања „Свеобухватног споразума“ бити формирано без извршних овлашћења, Београд – да се ЗСО формира одмах и са извршним овлашћењима.

Извор: КоССев

Фото: КоССев