Покрет за одбрану Косова и Метохије

Тачи: Очекујем да ћу на крају суђења бити ослобођен свих оптужби

Фото: Снимак екрана

Бивши командант „ОВК“ Хашим Тачи, оптужен за ратне злочине на Косову и у Албанији пред судом у Хагу и данас је негирао да је „ОВК“ 1999. године трговала људским органима заробљеника и поновио да није крив за злодела из оптужнице.

„Свет сада зна, као резултат ових процеса, да није било трговине органима и да Жута кућа никада није постојала. Сада знамо да смо и ја и ОВК, и народ Косова, и сви Албанци ослобођени те оптужбе“, рекао је Тачи, алудирајући на оптужницу у којој се не помиње трговина органима.

Тачи је „језивом“ назвао тврдњу из извештаја Дика Мартија, специјалног известиоца Савета Европе, објављеног 2011, да су „ОВК“ и он лично – били умешани у трговину људским органима.

Оптужени је рекао да је тада одмах затражио да међународна заједница спроведе независну истрагу“ о тим оптужбама.

„Међународна заједница ми је одговорила да је Специјални суд неопходан да подигне црни облак оптужби за трговину органима, који се надвио над Косовом… Истина је сада изречена и црни облак се подигао изнад Косова“, казао је Тачи.

Тврдећи да је његово „жртвовање“ стога „било вредно“, Тачи је нагласио да очекује да ће на крају суђења бити ослобођен од свих оптужби.

„Осећам жалост и бол због свих жртава овог страшног рата, без обзира на њихову националност, веру или политичка уверења“, изјавио је Тачи.

Жртве, међутим, како је он рекао, „не могу добити задовољење правде ако се прогоне невини“.

„Једна неправда се не може исправити другом неправдом. Ја сам невин по свим тачкама оптужнице“, тврдио је Тачи, додајући да је спреман да се суочи са изазовом суђења „због своје породице, свог народа и своје земље“.

Тачи је тврдио да би у његову одбрану сведочили преминули међународни званичници Мадлен Олбрајт, Ричард Холбрук, Робин Кук, Серђо Де Мело, као и лидери косовских Албанаца Ибрахим Ругова, Фехми Агани и Адем Демаћи.

„Они би сведочили у моју корист о томе шта сам радио и говорио током тог важног времена у историји Косова“, рекао је оптужени.

У наставку процеса, уводну реч даће одбрана другооптуженог Кадрија Весељија.

Оптужница Тачија (54) и тројицу саоптужених чланова „ОВК“ терети за злодела у 42 нелегална притвора „ОВК“ на Косову и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих су 102 убијена, од марта 1998. до септембра 1999.

Заједно са Тачијем и Веселијем, за злочине над Албанцима, Србима и Ромима, оптужени су чланови „Главног штаба ОВК“ – Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.

Тужиоци су недавно објавили идентитете 75 од 102 жртве, од којих је 51 била српске националности. У притворима „ОВК“ страдала су и 23 Албанца и један Ром.

Идентитети још 25 жртава биће обелодањени током процеса.

У 10 тачака, Тачи, Весељи (55), Сељими (52) и Краснићи (72) оптужени су за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).

Та кривична дела квалификована су, у шест тачака, као злочини против човечности, а у четири тачке као ратни злочини.

За те злочине, по оптужници, Тачи и саоптужени сносе и индивидуалну и командну одговорност.

Према оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били су учесници у „удруженом злочиначком подухвату“.

Циљ тог „злочиначког подухвата“ било је преузимање контроле над целим Косовом насиљем над свима које је „ОВК“ сматрала противницима – Србима, Ромима и Албанцима проглашеним за „издајнике“, „шпијуне“ и „колаборанте“ са српским властима.

Као саучесници у „злочиначком удружењу“, у оптужници су наведени и официри „ОВК“: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај , Сулејман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.

Оптужени су, у време обухваћено оптужницом, били чланови „Главног штаба ОВК“: Тачи као политички комесар, касније и заповедник, Весељи као шеф обавештајне службе, Сељими као главни оперативац, а Краснићи као заменик команданта и портарол.

У привременој влади Косова, проглашеној у марту 1999, Тачи је био премијер, Весељи министар за обавештајне послове, Сељими министар унутрашњих послова, а Краснићи портпарол.

Сви оптужени, који су ухапшени на Косову 4. и 5. новембра 2020. године, у првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра те године, изјавили су да нису криви за злочине из оптужнице.

То су поновили и јуче на почетку суђења.

Тачи и саоптужени су од хапшења у судском притвору у Шевенингену, а суд, чије је званично име Специјализована већа Косова, више пута је одбио њихов захтев да буду привремено ослобођени.

Поред председавајућег Чарлса Смита из САД, у већу које суди Тачију и саоптуженима су још судије Кристоф Барт из Немачке и Гинел Метро из Швајцарске. Резервни судија је Фергал Гејнор из Републике Ирске.

(Бета/КоССев, 04. 04. 2023)