Покрет за одбрану Косова и Метохије

Томас Суњог: ЕУ очекује да имовина манастира Високи Дечани буде уписана у катастар

Преузето са Инфо-кс.нет

„Кључни принцип владавине права је да се поштују одлуке суда, посебно одлуке Уставног суда“, након америчког амбасадора, и амбасадор ЕУ у Приштини, Томаш Суњог, подсетио је да је прошло скоро пет година од како је потврђено власништво манастира Високи Дечани на више хектара земље, а да одлука о истом није спроведена.

„Косово има добре законе који се нажалост не примењују у довољној мери“, поручио је Суњог и као пример навео одлуку Уставног суда о имовини манастира Високи Дечани.

„Чињеница да одлука Уставног суда о манастиру Високи Дечани није спороведена већ пет година представља озбиљно питање“, изјавио је Суњог у гостовању на РТК2.

Међутим, каже да је забележен напредак крајем прошле године, када су предузети одређени административни кораци између општинског катастра и централног катастра Косова.

„Ми очекујемо да ће одлука бити донета и имовина манастира уписана у катастар“, казао је чешки дипломата.

Подсетимо амбасадор САД у Приштини, Филип Коснет, почетком ове недеље је у ауторском тексту такође подсетио да је прошло скоро пет година од како је одлуком Уставног суда потврђено власништво манастира Високи Дечани на више хектара земље, а да одлука о истом није спроведена.

Коснет је поручио да је, „уз прећутну подршку високих званичника и страначких лидера“ – током неколико влада које су предводиле различите политичке странке на Косову, званичници катастарске службе на локалном и централном нивоу не пристају да спроведу ову одлуку и изврше правни упис црквеног земљишта.

Наводи америчког амбасадора, међутим, истог дана су наишли на критику Удружења Албанских историчара „Али Хадри“ из Дечана, који за одлуку уставног суда кажу да је „противуставна“ и „незаконита“, те да би се, у случају да се примени, „на Косову применили Милошевићеви закони“. Ова организација Албанаца противи се одлуци о потврђивању власништва манастира над 24 хектара земље, укључујући и блокада путева у прошлости, протесте и друге радње.

Подсетимо, Манастиру Високи Дечани је 1946. године одузето 700 хектара земље. Држава Србија 1997. године враћа манастиру 24 хектара, која су до тада била у друштвеном власништву, јер су предузећа „Апико“ и „Илирија“ престали да постоје 1993. Власништво манастира над овом земљом, потом, а после више година процеса, потврдило је 2016. и највише правно тело на Косову – Уставни суд. Одлука је неизмењива, а свако супротстављање њој представља кршење закона Косова. Међутим, упркос овој одлуци локалне власти у Дечанима одбијају да изврше катастарски упис црквеног земљишта.

Извор: Коссев