Руководство рудника “Трепче југ” дало је рок од 30 дана организацијама цивилног друштва и правним лицима да врате том предузећу имовину која се налази на територији Косова, преноси Економија онлајн.
Како се наводи у саопштењу “Трепче југ” за поврат имовине ван Косова потребна је иницијатива косовског Министарства правде.
“Имовина ‘Трепче југ’ је распоређена за време Југославије и углавном је распоређена у Црној Гори и Србији. То су правни проблеми, а има и других проблема који нам нису јасни, политички и економски. Таквих случајева има на десетине, али сваки од њих има посебну правну историју, јер је Југославија прошла кроз неколико фаза и постоје правни проблеми”, истакао је бивши директор “Трепче југ” Ферат Шаља.
Постоји укупно 169 некретнина које припадају Косову у земљама региона. Од тога је 104 на територији Србије.
Косовска Агенција за приватизацију саопштила је да су разговори о поврату имовине руднику почели са неким државама у региону, али не и са Србијом.
“Косово је успоставило дипломатске односе са већином суседних земаља са простора бивше Југославије и створене су могућности да се дипломатским путем решавају проблеми са имовином Косова која се налази на територији тих земаља, осим са Србијом и Босном и Херцеговином”, наводе из Косовска агенције за приватизацију.
Министарство правде Косова покренуло је законске процедуре за поврат имовине “Трепчи југ” са Црном Гором, али још увек нема конкретних резултата.
Срби на северу Косова добили су позив Косовске агенције за приватизацију да напусте станове које су добили од предузећа у којима су радили или још увек раде и које су откупили, те да их предају Албанцима који су у тим становима некада живели, али су напуштањем радних места, по тадашњем закону, изгубили власничка права над становима које нису откупили.
У опасности да остану без легално стеченог крова над главом су Срби који су станове добили од “Трепче”, регуларно их откупили у складу са законом и тиме постали власници, још пре 1999. године.
(Економија онлајн/Косово онлајн, 17.06.2024)