Специјализовано тужилаштво имаће најмање 16 сведока у случају против Саљиха Мустафе, најављено је данас на статусној конференцији случаја против Мустафе. Његова одбрана такође је најавила своју истрагу али наводе да је преурањено говорити о активностима и обиму истрага, па самим тим и доказима који ће бити изведени.
На статусној конференцији случаја Специјализовани тужилац против Саљиха Мустафе, окривљеног је представљао бранилац Џулијус Вон Боне, а заседањем је председавао судија за претходни поступак Николас Гију.
Гију је навео да је смисао статусне конференције да се испита статус случаја и да се организује припрема за суђење. Тражио је да чује статус истрага, процена о броју доказа који ће бити изведен у току суђења, ослобађајуће доказе и заштитне мере.
Такође је најавио да ће редигована верзија о одлуци о потврђивању оптужнице бити објављена сутра и навео да је у тој одлуци одређен рок од две недеље након приступања суду за подношење захтева о заштитним мерама.
Гију наглашава да је обелодањивање двострани процес који се организује преко Секретаријата за обелодањивање и у чему Тужилаштво има предност, а позвао је стране да обелодане само доказе који су потпуно релевантни и искључе доказе за које је неопходно да остану тајни.
Тужилаштво је рекло да када су у питању преостале истражне мере, Тужилаштво не предвиђа да би евентуалне додатне истраге које би резултирале додатним доказима имале утицај на предмет. Када је реч о обиму предмета, Тужилаштво је најавило да ће позвати укупно 16 сведока – 5 сведока на чије исказе ће се ослањати током суђења и још 11 других сведока. Међутим, Тужилаштво не искључује да као резултат преосталих истражних радњи буде и већи број сведока.
За део сведока, Тужилаштво је најавило подношење захтева за заштитне мере најкасније до 1. децембра ове године.
Поред сведока, Тужилаштво је најавило и да ће извести доказе у виду докумената – извештаје, фотографије, документе ОВК и друге публикације.
Бранилац Саљиха Мустафе, Џулијус Вон Боне најавио је и истражне радње одбране – сведоке и материјале који ће бити коришћени као доказ и најавио да ће они бити релевантни за предмет. Бранилац је додао да је преурањено да говори о истрагама које ће спровести.
„Ниједна страна нема монопол над заштићеним сведоком“
Одбрана је такође затражила разјашњење о томе како ће се поступати у даљем поступку током истраге тужилаштва , али и одбране која треба такође да започне, уколико и када обе стране буду желеле да испитају истог (заштићеног сведока).
„Може се десити да ступе у контакт са истом особом и ниједна страна нема право на монопол над сведоком. Ово кажем у доброј вери, могуће је да се таква ситуација догоди и било би корисно да се зна како ће се тада поступати“, казао је Вон Боне.
„Желим да се већ на самом почетку суђења разјасни шта се дешава уколико су сведоци заштићени, а друга страна жели да им приступи. Треба обе стране да знају како да поступе у тој ситуацији и мислим да у току вођења истраге, такве ситуације искрсавају. Нисам сигуран да постоји некаква одредба која то одређује, а то је од кључног значаја за сведоке или изворе и битно је због њиховог властитог положаја и положаја њихових породица. Само сам хтео да сви будемо начисто и сигурни, пошто поступамо у доброј вери, да се тако нешто може то догодити“.
Ускоро се очекује да се изда одлука о радном језику поступка. Суд намерава и да изда одлуку у вези са жртвама и учешћем жртава, као и општа одлука о обелодањовању тужилаштва по правилу 102 у којем ће бити изнесен режим обелодањивања.
Статусна конференција у јавном делу завршена је нешто пре 17 часова, када је одређена пауза да би се потом наставило на затвореној седници.
Следећа статусна конференција на којој ће се оптужени Саљих Мустафа изјаснити о кривици, највероватније неће бити одржана 15. односно 16. због тога што термини нису одговарали Вон Бонеу.
Саљих Мустафа ухапшен је 24. септембра у Приштини, а терети се за појединачну одговорност по четири тачке оптужнице ратног злочина – „произвољно лишавање слободе“ управо на имању у Злашу, „сурово поступање“ „мучење“ у Злашу за исти период“ и „убиство“ на истој локацији у истом временском периоду.
Суду је први пут приступио 28. септембра када је одбио да се изјасни о кривици без консултације са браниоцем.
Мустафа има рок од 30 дана да се изјасни о оптужници од првог приступања суду.
Извор: Коссев