Покрет за одбрану Косова и Метохије

Турбулентна 2020: Пад Куртија и Хотија, пандемија, Тачи у Хагу, Вашингтонски споразум, напади на Србе

Нема сумње да је 2020. годину обележила пандемија коронавируса, али када је Косово у питању, годину на измаку обележила су и политичка превирања, пад Куртијеве и Хотијеве владе, одлазак Тачија, Весељија и других у Хаг где им се суди за ратне злочине, Вашингтонски споразум, више од 60 напада на Србе и нихову имовину…

Фото: Аљбин Курти/Репортери

ИЗГЛАСАНА ВЛАДА АЉБИНА КУРТИЈА

Нова косовска влада на челу са Аљбином Куртијем изгласана је 3. фебруара. Курти је убрзо ушао у “конфликт” са САД, пре свега са специјалним америчким изаслаником Ричардом Гренелом, а његови политички противници, али и савезници оптуживали су га да руши односе са највећим савезником Косова.

КУРТИЈЕВ ПАД НАКОН МАЊЕ ОД ДВА МЕСЕЦА НА ВЛАСТИ

Након непуна два месеца од формирања, у Скупштини Косова изгласано је неповерење Влади Аљбина Куртија (Албин) на захтев његовог коалиционог партнера – Демократског савеза Косова (ДСК).

Фото: Авдулах Хоти на КЗН поводом седнице Уставног суда/Екомонија онлајн

ИЗГЛАСАНА ВЛАДА АВДУЛАХА ХОТИЈА

У Приштини је 3. јуна изгласана нова Влада Косова на челу са Авдулахом Хотијем, за коју је гласао 61 посланик Скупштине Косова. Крајем године испоставиће се да је глас посланика Арифија, који је у то време био правоснажно осуђен за корупцију био неважећи, што је потврдио и Уставни суд.

БРИСЕЛСКИ ПРЕГОВОРИ

Бриселски преговори настављени су летос. Косовска и српска делегација потписале су споразум о економији и решавању судбине несталих. Неколико месеци касније настављена је потрага за несталима у масовној гробници Кижевак.

Фото: Фејсбук

ВАШИНГТОНСКИ СПОРАЗУМ

Председник Србије Александар Вучић и косовски премијер Авдулах Хоти потписали су у Белој кући споразум са америчким председником Доналдом Трампом о нормализацији економских односа. Због поменутог споразума Хоти се нашао на мети напада од стране политичких непријатеља, али и савезника, јер како су навели није успео да “натера српску страну да потпише независност Косова”.

Фото: Тачи, Весељи, Сељими, Краснићи – Хаг/Косово онлајн

ОДЛАЗАК ТАЧИЈА И ЛИДЕРА ОВК У ХАГ

Бивши команданти ОВК Хашим Тачи, Кадри Весељи и Реџеп Сељими отпутовали су 5. новембра у Хаг, након потврђених оптужница за ратни злочин и злочине против цивилног становништва. Тачи је непосредно пре тога поднео оставку на месту председника Косова, и в.д. председника Косова је постал Вјоса Османи. Потврђена оптужница Специјалног суда са седиштем у Хагу наводи да су Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи индивидуално кривично одговорни по разним облицима кривичне одговорности за кривична дела из оптужнице која су извршена у контексту оружаног сукоба немеђународног карактера на Косову и која су чинила део раширеног и систематског напада на лица за која се сматрало да су противници ОВК. У оптужници се јасно указује на криминалну природа деловања оптужених припадника ОВК на највишим позицијама, која има све елементе злочиначког пројекта.

ПАД ХОТИЈЕВЕ ВЛАДЕ

Ни влада Авдулаха Хотија није превише потрајала. Шест месеци, након што је Самоопредељење затражило да суд се испита њена легитимност због гласања осуђиваног посланика Етема Ерифија, коначно се огласио и Уставни суд који је 21. децембра потврдио да је влада нелегално изгласана. Очекују се нови превремени парламентарни избори у 2021.

Фото: Петковић-Ђурић преузимање дужности/ Канцеларија за КиМ

ПЕТКОВИЋ НОВИ ДИРЕКТОР КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА КИМ

Петар Петковић заменио је Марка Ђурића на месту директора Канцеларије за Косово и Метохију. До именовања Петковића за шефа Канцеларије дошло је због нове функције Ђурића, који је отишао на место амбасадора Србије у САД.

ПАНДЕМИЈА

Од почетка избијања пандемије на Косову оболело је укупно 51.144 особе. Борбу са овом болешћу изгубило 1.332 људи. У српским срединама је до данас регистровано укупно 3.538 оболелих од коронавируса, а тестирано је 12.343. Од последица коронавируса преминуло је 86 особа.

НАПАДИ НА СРБЕ И ХАПШЕЊА

На жалост, и током 2020. наставили су се многобројни напади у српским срединима, поготово када су у питању Срби повратници. Министар Далибор Јевтић је подсетио да су само у току ове године забележена 62 инцидента, 15 крађа, четири покушаја крађе, 18 физичких напада на људе, четири подметања пожара, седам случаја уништавање верских објеката, 13 случајева усмерена на уништавање непокретне имовине и један случај уништавања јавних објеката. Настављен је и “тренд” хапшења Срба под оптужбама за ратне злочине од стране косовских власти.

 

Извор: Косово онлајн

Фото: Косово онлајн