Удружење новинара Србије (УНС) са својим огранком Друштвом новинара Косова и Метохије (ДНКиМ), упутило је јавну протестну ноту због тога што Влада Косова није дозволила да екипе четири медија који информишу на српском језику, прате јучерашњу конференцију за новинаре косовског премијера Аљбина Куртија, са изаслаником САД за Западни Балкан – Габријелом Ескобаром и Специјалним представником ЕУ за дијалог, Мирославом Лајчаком. Они су затражили извињење организатора скупа новинарима ових медија.
Извештач Јуроњуза Анђелка Ћуп изјавила је УНС-у да српске новинаре људи из владиног протокола нису пустили због наводне епидемиолошке ситуације, иако је дозвољено да у просторији буде до 30 људи. Поред екипе Јуроњуза, испред Владе су остали извештачи РТС-а, Прве телевизије и портала Грачаница онлајн.
У изјави за КоССев, новинарка Анђелка Ћуп каже да се дискриминација новинара који извештавају на српском језику не дешава први пут. Она подсећа на прошлогодишњу Лајчакову посету Приштини у јуну, заједно са тадашњим америчким изаслаником Метјуом Палмером, када је новинарима којима је матерњи језик српски, била ускраћена опрема за превод, а ЕУ као изговор навела да нису очекивали толики број српских редакција.
„Такође, никада нисмо добили сатницу Лајчакове посете, осим уколико се неко од косовских институција определи да нам пошаље део сатнице који се њих тиче, и онда, ако ни то не добијемо, јуримо потом наше албанске колеге да нам кажу место и време. Следећи вид дискриминације јесте ограничавање са питањима, ако се она и дозволе а ми успемо да се нађемо на догађају. На пример, три питања за албанске колеге, једно за нас. Речју, нема обавештавања о конференцијама за медије, или чак нема ни конференција. Последњи пут Лајчакове посете, није било конференције али су колеге албанских редакција успеле да сазнају агенду и пресрели их“.
Ћуп је објаснила и да из Куртијевог кабинета не стижу редовна обавештавања српских новинара. Она је посведочила да су на пример недавно добили позив за полагање венаца у Подујеву, али нису за јучерашњи догађај.
КоССев: Нашој редакцији саопштења из Владе Косова не стижу годинама ни за један догађај, као што не стижу ни обавештења Српске листе која је њихов коалициони парнтер. У више наврата наша редакција захтевала је да се оваква пракса промени.
УНС и ДНКиМ указују да се оваквим поступком угрожава право на информисање, које је загарантовано бројним међународним конвенцијама.
У својој реакцији истичу да је ово само једно у низу кршења права српске заједнице, те да најмање што новинари заслужују јесте извињење.
УНС је у више наврата указивао на кршења Закона о употреби језика на Косову од стране косовских и међународних институција, а наставиће да прате и указују на непоштовање уставних и законских обавеза о равноправној употреби српског језика на Косову.