Можда и две најважније теме, барем за српску страну, на дневном су реду нове рунде техничких разговора Београда и Приштине ове недеље. На састанку у четвртак у Бриселу, под покровитељством ЕУ, разговараће се о Заједници српских општина и имовини, потврдиле су обе стране. Ни пет година од потписивања Техничког споразума о успостављању Заједнице општина са српском већином, то се није догодило, али јесте то да је ова тема у косовској јавности демонизована.
Заједница је опаснија од ковид-19, рекао је синоћ Гљаук Коњуфца (Глаук) у емисији „Интерактив“ за најгледанију косовску телевизију Клан Косова.
Један од лидера Самоопредељења које у јавности баштини улогу најснажнијег противника испуњавању ове обавезе из Брисела, каже да је управо код формирања Заједнице, коју у пежоративном контексту управо називају овим именом – „граница стрпљења народа Косова“.
„Ово је изнад ризика од ковид-19″, казао је Коњуфца.
Нови талас негативних политичких прозивки и упозорења против Заједнице уследио је пошто је средином јула у Бриселу, после две године, откочен дијалог Београда и Приштине.
Сада косовске власти наводе да ће успостављање Заједнице општина са српском већином бити само „део свеобухватног споразума о нормализацији односа две земље“.
Тако је Џавит Бећири (Xхавит Беqири), саветник косовског премијера Авдулаха Хотија, у најновијем интервјуу за РСЕ потврдио да ће косовска делегација у Бриселу њено формирање условити узајамним признавањем.
Међутим, Фатмир Љимај који је лидер НИСМА-е, тврди да је „Асоцијација затворено питање“ што се Косова тиче.
У критикама на рачун тела које није формирано ни пет година од потписивања техничког споразума у Бриселу, у синоћној емисији „Дебата“ на РТК навео је да је Заједница у супротности са косовским уставом, а да је Уставни суд утврдио да су 23 члана овог споразума у супротности са њим.
Зато, Љимај тврди, ризик од формирања Заједнице општина са српском већином је прошао.
Тема ЗСО је још од потписивања Бриселског договора наишла на снажан одијум у косовској јавности – преко медија и политичара, а од потписивања Техничког споразума у августу 2015, и на масовне демонстрације које је предводило Самоопредељење, укључујући и серијско бацање сузавца у самој сали косовског парламента.
„Заједница неће проћи“ – била је унисона порука овог покрета.
Косовски званичници, бројни експерти, као и значајан део цивилног друштва са косовске стране, имају неподељен негативан став према успостављању ЗСО-а, иако се шест од 15 тачака Првог оквирног споразума о принципима за нормализацију односа Београда и Приштине (Бриселски споразум) односи на заједницу општина са српском већином, а што је додатно потврђено потписивањем техничког споразума о њеном успостављању 25. августа 2015. године.
Најновија у низу негативних реакција уочи сутрашњих преговора о ЗСО је и она из Кабинета косовског председника, Хашима Тачија. Он је данас у саопштењу достављеном медијима затражио да Скупштина Косова гласа о резолуцији којом би се Авдулаху Хотију забранило да преговара о унутрашњим питањима Косова и темама које „угрожавају унутрашњи државни поредак“.
Донедавни главни косовски преговарач и потенцијални оптужени за ратне злочине, поручује да је отварање теме ЗСО у Бриселу „велика и опасна грешка“. Критике на рачун Брисела изнео је Тачи и синоћ, током „прославе израелске Нове године“ у Приштини када је поручио да је отварање теме ЗСО „корак уназад“, те да само САД могу да доведу до потписивања „свеобухватног споразума између Косова и Србије“.
„Друга настојања су узалудна, она су губљење времена“, додао је синоћ Тачи.
Пресуда Уставног суда селективно тумачена
Косовски Уставни суд се у два наврата 2015, изјаснио против легалности успостављања ЗСО-а. У првом оглашавању у новембру 2015. донешена је одлука о привременој суспензији споразума, док је месец дана касније, суд одлучио да се захтев прогласи прихватљивим.
Иако споразум о ЗСО није „у потпуности у складу са Уставом Косова“, одлука Уставног суда налаже да Асоцијација/заједница са српском већином „буде успостављена као што је предвиђено првим споразумом, ратификованим од стране скупштине Републике Косово и проглашеним од стране председнице Републике Косово“. Одлука је ступила на снагу истог дана, али заједница српских општина још увек није успостављена
Сада Самоопредељење каже да ће бранити одлуке Уставног суда – оне у којима се објашњава да тачке споразума од 2015, нису у складу са косовским уставом.
И док се у косовској јавности редовно подсећа на одлуке Уставног суда о томе шта није у споразуму о ЗСО-у у складу са уставом, занемарује се констатација суда да се ради о преузетој међународној обавези.
Управо је на њу коначно прошле недеље подсетио косовски премијер Авдулах Хоти, а потом и бивши косовски премијер Иса Мустафа, сада лидер ЛДК.
Бранећи свог партијског саборца и садашњег премијера од напада, како каже, са једне стране председника Србије Александра Вучића, а са друге стране Самоопредељења, Мустафа је објавио одлуку Уставног суда о Асоцијацији из 2015.
„Хајде да закључимо да Самоопредељење пристаје да се оснује Асоцијација према Споразуму који је потписао г. Тачи, како је одлучио Уставни суд“, још је додао тада Мустафа.
Одговорила му је Аљбуљена Хаџиу (Албулена Хаxхиу), и даље, међутим, не бавећи се аргументом у вези са обавезом Уставног суда да се оснује Заједница.
„Нисмо ни за Мустафину, ни за Тачијеву Заједницу, јер су обе ‘Заједнице Србије’“, каже. Тврди, штавише да се пресудом Уставног суда „практично одбацује идеја о ‘Заједници’“, из 2013, коју је потписао прво Тачи а Мустафа 2015.
„Сада знамо да сте у мукама поводом трећег покушаја, али сте без легитимитета, без легалитета. Можете се зарећи Вучићу, али ти завети се тичу само вас. Суверенитет и јединство Косова се не могу се променити. Косово је Република” – упозорења су Самоопредељења пред обнову разговора о ЗСО-у у четвртак.
Да Устав Косова и споразум о Заједници општина са српском већином „не иду заједно“, сада јавно тврди и публициста Ветон Сурои.
Он је на својој Фејсбук страници недавно поставио снимак исечка Хотијеве изјаве са Радио Слободна Европе о томе да ће Косово поштовати споразум о Заједници општина са српском већином, уз свој коментар: „… или Устав Републике Косово. Оба не иду заједно“.
Извор: KoSSev
Фото: Графит/Приштина/КоССЕв