Покрет за одбрану Косова и Метохије

Фестивал-Улпијана о паљењу крста: Уметнички одата почаст тријумфу хришћанства упркос прогону, дођите на вино и ракију

ФОТО: Званична ФБ страница градоначелника Приштине Перпарим Рама

„Епархија рашко-призренска са узнемирењем је примила вест да је овогодишњи Улпиана фестивал у археолошком парку древног римског града Улпиане поред Грачанице започео неопаганским перформансом у коме су запаљена три велика крста“, саопштила је данас Епархија рашко-призренска, уз фотографије на којима горе по три крста виша од људи у ношњама који стоје поред њих. Из фестивала поручују да су управо тиме одали омаж снази хришћанства упркос пострадању. Из Епархије поручују – тако нешто не постоји у хришћанству.

У античком археолошком налазишту Улпијана у Грачаници, под спонзорством косовских власти, јуче и данас одржава се „Улпиана фест“, други пут за редом од када је установљен прошле године у ово време.

„Улпиана Фест доноси искуство античког и културног периода, комбинујуц́и га са данашњом уметношц́у. Путовање које нас чини да боље разумемо своје корене, нову перспективу која јача нашу везу са нашим наслеђем и културним идентитетом“, поручио је организатор по установљавању овог фестивала прошле године на познатом археолошком локалитету.

Као организатори тада, потписали су се НВО „ЕТ-Г“ у сарадњи са Одсеком за антропологију приштинског универзитета, а уз финансирање Министарства за културу.

Ове године током отварања фестивала одиграна је представа о св. Флору и Лавру, хришћанским првомученицима, пострадалим за веру управо на остацима ранохришћанске базилике и крстионице Јустинијанове Улпијане, односно, археолошком локалитету где се и одржава фестивал.

Једна од сцена било је и паљење хришћанских крстова што је био повод за оштру реакцију Епархије рашко-призренске.

Наводећи да овакав „неукусан и крајње вандалски чин“ – нема никакве везе са наслеђем Јустинијанове Улпијане – Јустиниане Секунде, нагласили су:

„Овај нечастан акт без преседана представља дубоку увреду за све хришћане а посебно за наш народ у већински српској општини Грачаница, где се ово археолошко налазиште налази. Паљење крстова подсећа нас на страшна времена паганских прогона хришћана, али и систематско уништавање српских православних светиња на Косову и Метохији у нашем времену“.

 

FOTO: Eparhija Raško-prizrenska
ФОТО: Епархија Рашко-призренска

 

То што су крстови паљени у непосредној близини манастира Грачаница, описали су и као „увреду хришћанске вере“, али и као „директну претњу“.

Подсетили су и на то да наслеђе древне Улпијане вековима наставља управо манастир Грачаница као светски споменик УНЕСЦО-а, који већ 700 година недалеко од древне Улпијане стоји као сведочанство хришћанске вере.

 

„На већински муслиманима насељеним простору Косова и Метохије овакво јавно скрнављење најсветијег хришћанског симбола у име једне перверзне уметности само показује крајњу неодговорност оних који су организовали овај догађај и ставља под знак питања њихову способност да се брину о древној хришћанској баштини“, поручила је Рашко-призренска епархија за крај.

 
Фест: Снажан симбол паљења крста показује да је упркос угњетавању хришћана, вера само јачала

 

За више информација и разјашњење о чему се ради, да ли су и зашто паљени хришћански крстови, обратили смо се и организатору фестивала.

Они потврђују паљење крста, али као део „уметничке представе“ и управо зато да би се „одала почаст“ св. Флору и Лавру, за које наводе да су били „прва два дарданијска мученика“.

„Ове године, у оквиру Улпијана феста, посветили смо позоришну представу сец́ању и одавању почасти двојици дарданијских првомученика, Светом Флору и Лавру. Ови мученици, како историјски записи показују, били су прогоњени од стране римске управе због своје хришц́анске вере“, одговорили су нам из Феста, али и подсетили на то да:

„Уметничка дела која приказују Флора и Лавра налазе се у манастиру Грачаница и катедрали Мајке Терезе у Приштини“.

 

„Да би одао почаст њиховом отпору и тријумфу хришц́анства упркос прогону, редитељ представе изабрао је снажан симболични гест: запалио крст. Овај чин представља то да је упркос покушајима угњетавања хришц́анства, вера само јачала. Ватра на крсту није замишљена да вређа, вец́ да симболизује трајну победу хришц́анства“, истакли су даље.

 

Из фестивала поручују да се ради о чистој уметности, да она није увредила Албанце католике који су представу видели и позвали и Србе да дођу на „вино и ракију“.

 

„Желимо да истакнемо да је ова представа чисто уметничка, без политичке или верске агенде. Позивамо све, па и српску заједницу, да нам се придруже у овој прослави историје и културе. Након представе гости могу заједно уживати у домац́ем вину и ракији. Јуче је на представи присуствовало много Албанаца католика, а нико се није осетио увређеним, јер је намера емисије чисто уметничка“, закључили су у одговору за наш портал.

 
Епархија: Нема везе са хришћанством

 

Међутим, када смо контактирали Епархију и предочили им одговор да је овим перформансом Фест, односно редитељ желео управо да ода поштовање Св. Флору и Лавру, они су за наш портал појаснили:

„У хришћанској традицији не постоји обичај да се светитељи и хришћанска вера прослављају паљењем најсветијег знака хришћанства. Светитељи се у хришћанској традицији славе молитвом и литургијом као и процесијама (литијама) у којима се носи крст. Уосталом на такав начин је прослављен празник двојице првомученика на овим просторима у православној цркви Св. Флора и Лавра у Липљану јуче“.

(КоССев, 01.09.2024)