Покрет за одбрану Косова и Метохије

Фестивал “Штит” у Грачаници: Поновно проживљавање историје

Фото: Ким

Међународни фестивал средњовековних вештина и заната “Штит” окупио је седми пут у Грачаници љубитеље историје. Посетиоци ће током викенда имати прилику да доживе средњи век, опробају се у неком од најстаријих заната, те стреличарству и бацању секире.

Циљ фестивала је очување средњовековних вештина и заната казао је организатор и председник Удружења „Ред змаја“ Бобан Петровић. Око 35 гостију из централне Србије, Северне Македоније и Хрватске посетиоцима у Грачаници доноси део средњовековне историје из свог места.

“На тај начин трудимо се да покажемо разноликост средњовековне културе, историје, заната, имаћемо радионице, али и приказивања сувенира”, рекао је он.

Ни киша која је синоћ падала у Грачаници није спречила љубитеље средњовековне историје да дођу у парк “Ред змаја”.

“Концерт Ансамбла Венац је отказан због кише, интересовање постоји и надам се да ће сутра бити лепо време, биће јако интересантних ствари за децу и надамо се најбољем сутра”, додао је Петровић.

„Сачувати занате од заборава“

 

Другог дана фестивала у суботу 13. маја биће одржане радионице стреличарства и бацање секира за посетиоце, као и радионице средњовековних заната и вештина. Предвиђен је дефиле учесника од тематског парка Ордо Драконис до манастира Грачаница, борбе витезова, такмичење у бацању секира, стреличарски и турнир у витешким борбама. У 20 часова одржаће се концерт етно групе Кос.

Бојан Тасић из Удружења за очување старих заната и вештина „Бели орлови” каже да им је велика част да буду део оживљавања историје од самог њеног настајања па до дана данашњег.

“Наше удружење се бави баш тим, ми из неког заборава вадимо те старе добре занате, ту неку употребну вредност њихових производа, тако да производимо своје мачеве па се боримо, оклопе, као и неке друге старе занате као што су калиграфија, мозаици или производња свећа, нешто опет занимљиво људима који су посетиоци да постану део тога, да на неки интерактивни начин доживе средњи век, да учествују у њему у оној мери колико је могуће кроз пар дана Фестивала”, казао је он.

Удружење “Бели орлови” ће посетиоцима у Грачаници представити витешке борбе, средњовековни плес – дворски и народни, стреличарство, бацање копља, секире.

“Неке ствари које ћемо радити са децом, као хералдика, калиграфија, мозаици, имамо и ту неку радионицу за свеће, и ми је опробавамо, биће јако занимљиво, и целог дана ћемо понављати, тако да сви који дођу у било које доба дана имаће неку нову радионицу да дочарају”, навео је Тасић.

Очување историје, према Тасићевим речима, има вишеструки значај.

“Ми кроз њу прво с једне стране очувамо занат као занат који сада све више добија на цени као општа култура манофактуре и има своју вредност, тако да већина наших занатлија заиста живи од тога што ради, то је једна ствар, а друга, имамо огроман утицај на туризам, ми оживљавајући неки сегмент народне културе, историје, митова, предања везујући опет за неко одређено поднебље или за локацију, ми оживљавамо цео простор, привлачимо том занимљивом причом туристе, и опет дамо неки нови туристички производ. Није то нешто ново измишљено, ми само усвајамо оно што је јако занимљиво и врло добро искуство неких других земаља које тиме никад нису престајале да се баве, али нису имале неке друге отежавајуће околности као ми у некој скорашњој историји”, казао је он.

Након 27 година проведених у Америци тридесетогодишњи Лука Илић из Београда се пре месец дана вратио у Србију и одлучио да постане члан “Белих орлова”.

“За сада само посматрам, учим и помажем где могу. Бохорт је спорт у коме се витезови боре, а волим и српску историју што мислим да је много важно да знају млађе генерације и сматрам да ће овако најбоље да науче, а не на часу у школи. Ја сам научио како се зову делови оклопа”, рекао је он.

Илић је први пут на Косову, али не и на Фестивалу оваквог типа.

“Био сам у Сан Дијегу на Викинг фестивалу, али сам први пут у Грачаници. Чуо сам приче, али друго је када си ту, лепо ми је овде и сви сте љубазни”, додао је он.

Поред Удружења “Ред змаја”, Међународни фестивал средњовековних вештина и занат “Штит” подржали су Културно просветна заједница КиМ, Удружење витеза “Бели орлови” из Београда и парк “Ред змаја”, а спонзори су Министарство културе Републике Србије, ПО Приштине и Општина Грачаница.

Фестивал ће бити затворен у недељу 14. маја доделом награда најбољим такмичарима.

(Ким/КоССев, 13. 05. 2023)