Покрет за одбрану Косова и Метохије

Фон Крамон предлаже ЕП да затражи од Србије да повуче свој глас против пријема Косова у СЕ

Извор: Косово онлајн

Европски парламент ће данас расправљати о прошлогодишњем извештају Европске комисије о Косову, а ову резолуцију ће представити известилац за Косово у ЕП Виола фон Крамон, која предлаже, између осталог, да се затражи од Србије да повуче свој глас против пријема Косова у Савет Европе. 

Поред резолуције о Косову, на данашњој пленарној седници у Стразбуру биће речи и о Србији, а очекује се да ће се гласање о овим резолуцијама одржати у среду, преноси Газета Експрес.

У извештају који ће Фон Крамон представити, објављеном на сајту ЕУ, наводи се да ће тражити од ЕП да одобри параграф којим се од Србије тражи да повуче свој глас против чланства Косова у Савету Европе. 

Фон Крамон је истакла да је то у супротности са Споразумом између Косова и Србија.

“Жао ми је што је Косово тренутно једина европска демократија која још није чланица СЕ. Позивам међународну заједницу да изврши притисак на Србију да се уздржи од напора да изолује суседно Косово од међународне сцене кампањом против његовог признавања или искључивањем из међународних организација”, истакнуто је у предлогу Фон Крамон. 

Додаје се да она позива Србију да укине свој глас блокирања који спречава Косово да буде члан Савета Европе и других међународних организација, што би иначе било у супротности са Споразумом између Косова и Србије из 2013. о нормализацији односа.

У извештају се истиче да би косовски Срби имали користи од чланства Косова у Савету Европе, јер би то омогућило косовским Србима да поднесу жалбе Европском суду за људска права.

Такође,  наведно је да је аплицирање Косова у Европску унију је добродошло.

“Поздрављамо изјаве подршке апликацији Косова за чланство у ЕУ од представника влада из Аустрије, Хрватске, Чешке, Естоније, Финске, Немачке, Италије, Литваније, Холандије и Шведске”, наведено је.

Овај извештај позива земље чланице ЕУ које још увек нису признале Косово, Шпанију, Словачку, Кипар, Румунију и Грчку, да то учине без даљег одлагања и на тај начин омогуће Косову да напредује на европском путу равноправано са земљама кандидатима.

У међувремену, од Србије се очекује да прилагоди своје ставове у спољној политици ставовима ЕУ, укључујући и увођење санкција Русији.

Од Србије и Косова се тражи да спроводе обавезе добијене из постигнутих споразума и  наводи се да ће свеобухватна нормализација односа бити постигнута међусобним признавањем.

(Газета Експресс/Косово онлајн, 09. 05. 2023)