Лидер ААК, кој већ месецима лобира за место председника Косова недавно је јавно упутио понуду опозиционој ПДК да подржи његову кандидатуру за председника, а да ће ААК за узврат, дати подршку у будућности њиховом кандидату за другу позицију. О позицији председника се тренутно не разговара поручују из ПДК, док из опозиционог Самоопредељења наводе да су неопходни нови избори јер тренутна скупштина не може да изабере председника.
У јеку потврђивања првих оптужница и појављивања високих бивших лидера „ОВК“ пред судом у Хагу, лидер ААК Рамуш Харадинај, који је прошле године такође испитан у својству осумњиченог, већ месецима тражи подршку за своју кандидатуру за председника, а након што га је председништво његове странке кандидовало за ову позицију.
Осим што је у више наврата запретио свом коалиционом партнеру – Иси Мустафи, да ће напустити коалицију уколико он не буде кандидат испред коалиције, а скорије и залагањем за нове изборе, Харадинај се обратио и опозицији.
„Вратићу овој странци (ПДК) гласањем за било које место за њиховог члана, било да је реч о председнику парламента, премијеру. То могу и после следећих избора. Па нека сада гласају за мене и ми ћемо им то вратити када им затреба“, изјавио је Харадинај у емисији „Рубикон“, на Кљан Косова.
Са друге стране, из ПДК, која је одлучила да на недељу дана обустави своје активности у Скупштини, а у знак солидарности са бившим лидерима „ОВК оптуженим пред Специјалним судом, поручују да органи ове странке тренутно не разговарају о овој теми.
„Ово није тема унутар ПДК. тј. о њој се није разговарало и ми о њој не разговарамо“, изјавио је за приштинске медије шеф парламенетарне групе ове странке, Абељард Тахири.
У међувремену се огласило и Самоопредељење.
„Ми кажемо да је у овој актуелној Скупштини, због тога што она пати од једног деформитета политичке воље, немогуће да се изабере председник, обједињујућа фигура, осим преко политичких пазара и јавних понуда“, изјавио је портпарол Самоопредељења, Перпарим Круезиу.
Додаје да ће о овом питању моћи да се разговара тек након конституисања нове скупштине „са обновљеним легитимитетом“.
Две највеће опозиционе странке и претходно су се огласиле против тога да Харадинај буде нови председник Косова.
Са друге стране, из владајуће ЛДК у више наврата су позвали опозициону ПДК да се придружи владајућој коалицији, док је лидер ЛДК, Иса Мустафа уједно изјавио да би нови прдседник требало да буде из ове странке.
Косовски премијер, Авдулах Хоти, подсетивши на то да владајућа коалиција има слабу већину, те да је за одабир председника неопходно у првом и другом кругу 80 гласова, изјавио је синоћ да је за одабир новог председника неопходно доћи до новог споразума мимо владајуће коалиције.
Са друге стране, поручио је да се тренутно о овој теми не разговара.
За то време функцију вршиоца дужности председника од 5. новембра – дана када је ухапшен Хашим Тачи, обавља некадашња чланица ЛДК, и председница косовског парламента, Вјоса Османи. Османи ову функцију може да врши најдуже 6 месеци, након чега се, уколико скупштина не одабере новог председника, расписују нови избори.
Извор: Коссев
Фото: Коссев