Покрет за одбрану Косова и Метохије

Хаџију: Криминалне групе са српским структурама организују бекства људи које тражи Приштина

ФОТО: КоССев

Хаџију: Криминалне групе са српским структурама организују бекства људи које тражи Приштина…

„Етнополитичко коришћење кривичног дела убиства полицајца у Лозници од стране Владе Србије је неприхватљиво, намерно и с предумишљајем“, огласила се данас косовска министарка правде, Аљбуљена Хаџију. Оптужила је званични Београд и да користи убиство полицајаца за „легитимисање контрнапада“, али и да овај случај изједначава са „неупоредивим догађајима“. Она тражи дубоку истрагу како о овом случају, тако и о њеним оптужбама које је изнела на рачун појединих структура у Србији – да наводно заједно са криминалним групама пружају заштиту бегунцима од закона са Косова.

Српски погранични полицајац Никола Крсмановић подлегао је повредама, а његов старији колега је тешко рањен у пуцњави која се догодила пре три дана у Лозници, у Липничком Шору.

На њих је испаљено неколико хитаца у тренутку када су пришли аутомобилу тутинских регистарских ознака ради контроле. Након пуцњаве, оба путника из њега су побегла.

Трагало се за мушкарцем чија су косовска и немачка документа пронађена у овом возилу, Артаном Хајризијем, али су српске власти од јуче проверавале наводне информације да то заправо није био он, већ његов брат – Фатон Хајризи, бегунац рецидивиста из затвора на Косову.

МУП је јуче издао потерницу за потоњим, објавивши и његову слику, али и апел грађанима на сарадњу.

У поподневним сатима Хајризи је и ликвидиран након што је полицију, о његовој локацији обавестио мештанин код којег је Хајризи дошао наводно да тражи воду.

Министар унутрашњих послова Србије, Ивица Дачић, казао је данас да тек треба да се утврде Фатонови циљеви мотиви, за којег је казао да је „осведочени убица“, оцењујући да „када неко нападне државу то је терористички акт“.

Председник Србије га је дефинисао као особу „врло подложну утицајима различитих агенција“.

Дачић уједно најављује и да тек треба да се утврди како је ова особа, након бекства из затвора на Косову, дошла до Прешева, наводећи да „полиција трага али да на десетине људи тамо није на кућној адреси“.

„А то се онда зна да су такви побегли, значи у томе учествовали“, оценио је Дачић.

 
Шта кажу у Приштини?

 

Највиши приштински званичници оптуживали су званични Београд, односно конкретно Дачића, за пропаганду, наводећи да истој „не придају значај“.

Заменик косовског премијера, Бесник Бисљими, казао је синоћ да је Хајризи за Косово особа која је осуђена за кривична дела и злочинац, правећи у том смислу паралелу са Миланом Радоичићем.

„Србија види Милана Радоичиц́а као хероја, организатора напада на Бањску 24. септембра, где је убијен полицајац Африм Буњаку“, казао је.

Бисљими је отишао корак даље, наводећи да то што се Хајризи упутио ка Србији „показује да она заслужује атрибут безбедне земље за злочинце због тога што је добила епитет уточишта за злочинце“.

 
Хаџију: Потребна истрага

 

У сличном тону данас се огласила косовска министарка правде, Аљбуљена Хаџију.

„Етнополитичко коришћење кривичног дела убиства полицајца у Лозници од стране Владе Србије је неприхватљиво, намерно и с предумишљајем“, поручила је.

Каже да су информације које су ових дана стизале из Београда биле контрадикторне, те да „не можемо са сигурношћу да знамо да ли је он уопште убијен. И ако јесте, да ли је убијен на територији Србије или Републике Српске у Босни и Херцеговини, укључујући и друге важне и неопходне детаље за истрагу“.

„Дефинитивно је потребна широка и дубока истрага да би се разјаснила истина о овом случају“, констатује Хаџију у објави на Фејсбуку.

Она признаје да су убиство полицајца и рањавање другог несумњиво тешки злочини против реда и закона, полицајаца на службеној дужности.

Ипак, каже да је „кажњавање за убиство полицајаца несумњиво дело за осуду у сваком правном и моралном смислу“. Навела је да најоштрије осуђује све такве поступке, без објашњења о каквим се конкретно поступцима ради.

 
Реторика Београда – „опомена на будуће догађаје који се кувају“

 

Уједно тврди да власт у Београду користи убиство полицајаца за „легитимисање контрнапада“, али и да овај случај изједначава са „неупоредивим догађајима“. Она такође није прецизирала на које догађаје мисли.

„Са друге стране, коришћење дела кривичног убиства полицајца од стране министра унутрашњих послова у Србији као основног подстицаја легитимисања потребе за контранапад против Албанаца и њихових институција, или за стварање околности изједначавања са неупоредивим догађајима у било којој димензији, потпуно је неприхватљиво и намерно. Ова реторика Владе у Београду опомена је за будуће догађаје који се кувају у Београду који имају јасну шовинистичку и етно-политичку перспективу“, тврди Хаџију.

 
„Злочинци беже само ка Србији“

 

Хаџију је слично као и Свечља, Србију описала као место које наводно пружа заштиту починиоцима кривичних дела. Чак упире прстом ка криминалним групама које су наводно повезане са структурама.

 

„Важно је истаћи чињеницу да се бекство појединих лица за којима трагају одговорне институције у Републици Косово одвија само у једном правцу: ка територији Србије. Подаци наших органа указују на то да су бар у неким случајевима ова бекства креирале, организовале, суорганизовале и омогућиле криминалне групе повезане са структурама власти на територији Србије. Ова организација се састоји у томе да се таквим лицима гарантује да им територија Србије, тамошње криминалне групе и одређени нивои власти пружају заштиту од кривичног гоњења Републике Косово“, поручила је Хаџију.

 

А заштита се, тврди, не односи само на неизручивање – „већ и за сваку информативну сарадњу са правосудним органима Републике Косово“.

„Таква подршка је несумњиво намерна, организована и повезана са циљем наношења штете јавном, уставном и правном поретку Републике Косово. Нуђење територије Србије као заштите од гоњења кривичних органа наше Републике служи злочину и отворено доприноси нарушавању институционалне и правне стабилности Републике Косово. Систематска учесталост ових случајева у овом периоду нема друго значење осим агресивног политичког циља нашег северног суседа“, тврди министарка.

Хаџију на крају поручује да је неопходна „домаћа и међународна истрага за испитивање систематских радњи подстрекавања, организовања и суорганизације бекства затвореника, притвореника и лица које тражи правосуђе на Косову, на територији Србије“.

Потребно је створити „заштитно окружење од некажњивости кривичног гоњења злочинаца од стране органа Републике Косово“, поручила је.

Она нуди „пуну сарадњу у том погледу“.

(КоССев, 20.07.2024)