Покрет за одбрану Косова и Метохије

Хил: САД би подржале улазак Србије у НАТО, али та одлука је на Србији

Извор: Интермагазин

Уколико би Србија хтела да уђе у НАТО, то би подразумевало доста тешких одлука које би морала да направи. САД би подржале Србију, али поново морам да нагласим таква одлука је на Србији, а не на нама, рекао је амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил који је навео да сумња да ће било која земља у Европи, а ту рачуна и Србију, имати исте односе са Русијом у будућности као пре 24. фебруара.

Амбасадор Хил је 13. априла учествовао на конференцији “Позиција Србије у Евроатлантској заједници”, која је одржана у онлајн формату у свечаној сали Амбасаде Бугарске, а у конференцији су учествовали и Драган Шормаз председник Евроатлантског савета Србије, Петко Дојков амбасадор Бугарске у Србији и Зоран Драгишић.

Амбсадор Хил је причао и о актуленом рату у Украјини, и приступу европских земаља.

“Ја сам веома свестан наших (САД) историјских односа са Србијом које су имале сјајне моменте, али и тешке тренутке. Наравно врло сам свестан да је тренутак у којем смо сада са Србијом позитиван и намеравамо да урадимо више заједно, да градимо на том тренутку. Данас смо ближи него у прошлости и сигурно је да су константна политика Србије у УН и гласање којим критикује и искрено осуђује повреду независности Украјине позиције које делимо и радујемо се односу који ће бити тестиран у овим тешким временима, али као резултат тих тестирања постаћемо ближи Србији”, рекао је Хил.

Амерички амбасадор се осврнуо и на безбедносну политику Београда, навевши да “на крају то како Србија одређује одбрану и безбедносна питања јесте за српску владу и њеног односа са народом”.

“Није на САД да каже Србији или, искрено, било коме како да организује међународне интересе у будућности. Али јесте у нашем интересу да радимо са Србијом и поносни смо на односе које смо развили са Србијом у претходним годинама и однос који намеравамо да имамо. Спремни смо да идемо напред као што је Србија спремна да иде напред и да радимо са вама у духу међусобног поштовања”.

 

Хил сматра да се односи са Русијом не могу вратити на оне који су били пре 24. фебруара.

“Председник Бајден је јасно рекао нема враћања назад. Сумњам да ће било која земља у Европи, а у ту калкулацију укључујем и Србију, имати исте односе са Русијом као пре 24. фебруара 2022. године. Има доста тога у прошлости, нећу студентима на Правном факултету (Хил се путем видео линка обраћао студентима на Правном факултету у Нишу) да причам како да гледају у прошлост, јер је то дужност адвоката, не само историчара, али јединствена дужност дипломата јесте да гледају напред и који ће елементи бити неопходни да се граде билатарални односи поштујући међусобне жеље. На Србији и људима у Србији јесте да сами одреде безбедносне и сигурносне потребе. Ми смо спремни да подржимо аспирације Србије и она мора да гледа у будућност и шта би могла да постигне за себе као НАТО чланица, али морам да нагласим то да је на Србији да одлучи, када би то био избор, када би била жеља, као што Србија има жељу да се придружи ЕУ, где ми подржавамо Србију. Придруживање ЕУ подразумева многе тешке изборе, а када би Србија хтела да уђе у НАТО онда би такође било много тешких избора које би морала да направи, многе процедуре да испуни и ми би помогли Србији, али хоћу поново да нагласим, то је на Србији не на нама”, рекао је Хил.

Амерички амбасадор је и подсетио да је његов отац био дипломата и да је са шест година већ био у Србији.

“Био сам поново овде када сам имао 25 година, знам мало о овој земљи, али не можете да судите Србији на основу протеклих деценија, него на основу оног данас и апсирацијама за сутра, радујем се овде свом времену које ћу провести”, рекао је између осталог Хил.

(Косово онлајн, 14. 04. 2022)