Покрет за одбрану Косова и Метохије

Хисени након састанка у Бриселу: Неће бити појединачних договора без свеобухватног, процес политички

Састанак између делегација Београда и Приштине на експертском нивоу предвођених од стране директора Канцеларије за КиМ, Марка Ђурића и приштинског координатора за дијалог Скендера Хисенија, недавно је завршен, преносе приштински медији. Хисени је након овог састанка, према писању Кохе, поручио да неће бити договора о појединачним тачкама без свеобухватног споразума, али и да су се „сложили поводом одређених елемената“. Тврди да је дијалог политички, да смо у „завршници“, те да нема „ничег техничког“. Делегација из Београда за сада се није огласила, као ни Европска унија.

Хисени не очекује да ће процес бити лак. Наводи да ће дијалог „имати праву динамику“, али и да не може да се „одвија у недоглед“.

Подцртао је да неће бити договора о одређеним тачкама, уколико не буде дошло до свеобухватног споразума, притом поручивши да не може да износи детаље о самим разговорима.

„Расправа је била конструктивна. Када говоримо о конкретним елементима свеобухватног споразума, разумећете нас ако не будемо износили детаље, јер неће постојати посебан договор ни о једној теми све док не постоји свеобухватни договор“, подцртао је, преноси Коха.

Додао је и да ће бити потребно време да се позабаве одређеним елементима, односно поглављима свеобухватног споразума.

„Ако говоримо о свеобухватном правно обавујућем споразуму, онда говоримо и о одређеним елементима споразума. Одређени елементи нису таксативно набројана поглавља, него су поглавља једног општег споразума, док све друго остаје подложно свеобухватном споразуму“, поручио је Хисени, преноси Коха.

Хисени је рекао да ће у склопу дијалога бити постигнуто све оно што се може спровести“, али и да је ово „нови тренутак“, јер се, „говори о завршници“

Уједно је оценио да је целокупни процес „изузетно политички“, те да „нема ништа техничко“.

Дијалог, покренут прошле недеље у Бриселу између председника Србије, Александра Вучића и косовског премијера, Авдулаха Хотија на политичком нивоу, којим је откочен дијалог, а на којем су се нашле теме – нестале особе, расељена лица и економска сарадња, данас је настављен на експертском.

Претходно данас одржани су билатерални састанци представника делегација Београда и Приштине са специјалним представником ЕУ Мирославом Лајчком, чиме је започет први од два дана разговора у оквиру дијалога на експертском нивоу.

Како је Лајчак потврдио објавом на Твитеру, билатерални разговори одржани су у преподневним часовима у згради Европске службе за спољне послове.

„Данас смо наставили политичке дискусије на експертском нивоу. Драго ми је што сам имао могућност овог јутра да пожелим добродошлицу преговарачима две стране – Скендеру Хисенију и Марку Ђурићу.

У Приштини отпор према процесу
Подсетимо почетком недеље, а након састанка у Бриселу између Вучића и Хотија, косовски премијер наишао је на низ критика у Приштини због наставка дијалога о техничким питањима. Хоти је одмах затим поручио да техничког дијалога неће бити, већ да ће се нека техничка питања решити у склопу ‘коначног споразума о међусобном признању’.

Међутим, дан пре данашњег састанка, како је пренео Радио слободна Европа, Хоти је ипак потврдио да ће у Бриселу делегације Београда и Приштине разговарати о несталим лицима, али и да ће уједно започети израда споразума о несталима.

Очекује се да се дијалог са експертског нивоа на политички пресели у септембру месецу, за када је најављен поновни састанак између Вучића и Хотија.

Уочи овог састанка у косовској скупштини се данас могао чути наставак критика овог процеса који траје већ данима.

Већина политичког спектра, а највише званичника ПДК, замерају то што је у Бриселу процес настављен на, како то виде техничком нивоу.

Критикама процеса као техничког, придружила се данас и косовска министарка спољних послова, Мељиза Харадинај Стубла (Мелиза Харадинај Стублла) из странке Рамуша Харадинаја (ААК), али за разлику од ПДК, који за ту ситуацију криви коалициону владу на челу са Авдулахом Хтијем, Харадинај Стубла за ситуацију са дијалогом криви Самоопредељење (ЛВВ).

Иако је била присутна на састанку владе кад су мере трговинског реципроцитета са Србијом које је уместо такси увела влада у оставци Аљбина Куртија, а након чега су трговински односи са Србијом враћени на период пре новембра 2018., Харадинај Стубла је за укидање такси окривила ЛВВ.

„Да таксе нису укинуте, не бисмо прешли на техничка питања. Можда бисмо имали и потписан споразум о обостраном признању унутар постојећих граница. Вратили сте нас на дијалог о техничким питањима“, рекла је Харадинај Стубла на данашњој седници Скупштине Косова.

www.kossev.info

Фото: Miroslav Lajčak/Twitter