Бивши премијер Косова Авдулах Хоти изјавио је данас да је свом наследнику на тој функцији Аљбину Куртију приликом примопредаје дужности пре два месеца предао сва документа која се тичу дијалога са Београдом, преноси Коссев.
Хоти је са том информацијом поново изашао у јавност, пошто је Куртијев заменик Бесник Бисљими рекао да претходна влада није доставила сва потребна документа о дијалогу са Београдом.
Хоти тврди да је припремљен документ „Положај Републике Косово за дијалог са Србијом“, у којем су, како наводи, детаљно разрађене следеће тачке:
„Трајност Републике Косово као независне државе: Међународни суд правде запечатио је независност Косова проглашену 17. фебруара 2008. године, што значи да је независност Косова у складу са међународним законима и да је стога неповратна и трајна.
О територијалном интегритету Косова се не може преговарати: То искључује било који облик дијалога о територијалној размени; Не може се утицати на уставну организацију Косова: Јединствени карактер државе Косово и друга питања која обезбеђују функционалност државе Косово у целини не могу бити део дијалога;
Коначни споразум треба да обухвати узајамно признавање, признавање Косова од пет земаља ЕУ које то нису урадиле, чланство у УН и друге међународне организације и трасирање пута за процес евроинтеграција – атлантско Косово“.
У дијалогу су постигнути одређени договори, али вредело је начело да нема коначног споразума без договора о свим питањима, пре свега о′узајамном признању, као главном питању коначног споразума, нагласио је Хоти.
(ФоНет/Данас, 11. 05. 2021)