Покрет за одбрану Косова и Метохије

Шоле разговарао и са Куртијем: Теме – Сарадња, дијалог, избори на Северу, седнице и полагање заклетве

Фото: © AFP 2023 / NHAC NGUYEN

Истог дана када је разговарао са српским председником, виши саветник Стејт Департмента, Дерек Шоле, обавио је телефонски разговор и са косовским премијером. Осврнули су се на дијалог, спровођење споразума, али и на недавно одржане изборе на Северу, укључујући полагање заклетве од стране новоизабраних градоначелника.

Курти и Шоле започели су разговор освртом на недавну посету Косову администраторке УСАИД-а, Саманте Пауер.

Ова америчка званичница је претходне недеље заједно са косовским премијером и министарком економије, Артаном Рзваноли, најавила прву аукцију за парк соларне енергије капацитета 100 МW.

Курти се у разговору са Шолеом захвалио на континуираној подршци УСАИД-а и САД-а.

Осврнули су се и на процес дијалога Београда и Приштине, „са акцентом на пуном и безусловном спровођењу Основног споразума“, наводе из кабинета косовског премијера.

Разговарали су и о сусрету главних преговарача у Бриселу.

У саопштењу се додаје да је било речи и о ситуацији у четири општине на Северу Косова после избора 23. априла, али и о „финализацији изборног процеса поводом одржавања конститутивних седница и полагања заклетве изабраних градоначелника“.

„Институције Републике Косово остају посвећене гарантовању уставности и законитости, и у исто време обезбеђујући несметано обављање услуга грађанима“, додаје се у саопштењу кабинета Аљбина Куртија.

 

Овај саветник Стејт департмента, али и изасланик САД, Габријел Ескобар, присуствоваће данас седници Комитета за спољне послове америчког Сената о процени политике САД-а према Западном Балкану, јављају приштински медији.

 

Шоле је исте ноћи разговарао и са српским председником, којем је поручио да је „неопходно да се избегну провокације и сукоби“. Назначио је и да је важно наставити рад на нормализацији, а подршку је дао Бриселском дијалогу.

Разговори су обављени уочи првог заказаног полагања заклетве новоизабраног градоначелника за Северну Митровицу, Ердена Атића из Самоопредељења.

Он је победио на ванредним локалним изборима који су се 23. априла организовали у четири северне општине.

Изборе су Срби бојкотовали, те су са учешћем од око три посто гласача, у све четири, већински српске општине, нови градоначелници Албанци из ПДК и Самоопредељења. Изабране су и две нове скупштине општине, такође са готово искључиво албанским делегатима.

Избори су се одржали након што су почетком прошлог новембра Срби на Северу напустили готово све косовске институције. Косовске власти најављују улазак у зграде општина на Северу.

Са изузетком Северне Митровице у којој постоји посебна општинска зграда, у преостале три, два општинска руководства – у косовском и српском систему до изласка Срба из институција су била смештена у истој згради.

Најаве из Приштине да ће, по њима легитимно изабрани председници општина, успоставити општинске органе у законски одређеном року, за Београд су могуће нове тензије и повод за забринутост.

Српски председник је у више наврата током последње две недеље као кризни датум издвајао 28. мај, до када је најављивао „упаде“ у ове општине, а циљ Приштине је, како је говорио – „протеривање Срба и окупација“.

Јуче је, међутим, амерички амбасадор у Приштини казао да услед бојкота избора од стране Срба, односно ниске излазности, САД очекују да новоизабрани градоначелници општина и скупштина општина преузму техничку, а не политичку улогу, те да уђу у зграде само тамо где су добродошли, као и да локација општина у којима се полажу заклетве не утиче на статус функционера.

Исте ноћи новоизабрани градоначелник Зубиног Потока, Измир Зећири, казао је да он, али и други градоначелници своје активности усклађују са свим факторима, укључујући амбасаду САД-а у Приштини.

(КоССев, 18. 05. 2023)