Покрет за одбрану Косова и Метохије

Спутњик: Шпанија на ивици политичког офсајда због Косова – Како играти против земље која не постоји

Пише 

Шпанија је у озбиљној невољи јер се нашла у квалификационој групи за светско првенство са тзв. Косовом кога не признаје. Док немачки медији тврде да би Шпанци могли бојкотовати утакмице против изабраног тима лажне државе, шпански су за сада само констатовали политички проблем и између редова наслутили начине његовог превазилажења.

Шпанија је у доста озбиљном проблему због жреба за квалификационе групе светског првенства у фудбалу, а тај проблем констатовала је и шпанска штампа, каже за Спутњик спортски новинар Владимир Станковић који је дуги низ година живео у Шпанији.

Шпански медији су уз информацију о саставу групе истакли и могући проблем због политичког конфликта, односно због чињенице да је Шпанија једна од пет земаља Европске уније која није признала тзв. Косово, додаје Станковић.

Полузванично: Против непостојеће земље на неутралном терену

Шпанија, према писању појединих немачких медија, не намерава да допусти својим репрезентативцима да играју против самопроглашене Републике Косово, али шпанске институције и спортске и политичке, још се нису званично огласиле по том питање, истиче Станковић.

Он подсећа да је због Косова Шпанија већ имала проблеме на спортском плану и додаје да да је у медијима објављена „полузванична информација“ у којој се позива на шпанску фудбалску федерацију, да је могуће да ће Шпанија са Косовом играти на неутралном терену.

„Шпански медији су ‘ископали’ један преседан из не тако давне прошлости кад је шпанска репрезентација до 17 година требало да игра са Косовом у квалификацијама за Европско првенство, али до меча није дошло, јер шпанска страна није гарантовала визе фудбалерима тзв Косова. Због тога је УЕФА донела одлуку да се меч одигра на неутралном терену и то у Ниону, дакле седишту УЕФА, а сви трошкови пали су на терет шпанске федерације“, каже Станковић.

Одлуку ће донети Министарство спољних послова

С друге стране, један од шпанских медија дискретно је навео да је премијер Шпаније Педро Санчез у мају месецу први пут присуствовао једном састанку на коме је био и представник Косова, иако су раније политичари из те земље одбијали да седну за исти сто са представницима непризнате државе.

​„Утисак је да ће одлуку донети шпанско министарство иностраних послова. Једно од решења је играње на неутралном терену, али група је генерално компликована, јер осим Шпаније, друга два члана квалификационе групе, Грчка и Грузија, такође не признају Косово, дакле, сви осим Шведске“, сматра Станковић.

Шпанија пропустила да уложи вето

Наш саговорник додаје да је у шпанским медијима наишао на известан тип критике фудбалске федерације која није искористила, условно речено, право на вето ког је у прошлости употребљавала кад је у питању могућност играња са Гибралтаром који је формално члан УЕФА, а Шпанија га сматра делом своје територије.

УЕФА је раније дозвољавала могућност да се због евентуалних политичких неспоразума и конфликата тражи модификација жреба и Шпанија је то у прошлости користила, истиче Станковић.

Дуг пут до Гибралтара са пасошем тзв. Косова

Шпански медији такође подсећају и на историју утакмице између албанског првака Косова „Дрита“ и гибралтарског „Линколн редса“ који је требало да играју у првом колу квалификација за Лигу шампиона, додаје саговорник Спутњика.

Албанци су тада имали „грдне проблеме“ да стигну до Гибралтара јер никако нису могли преко шпанске територије зато што власти те земље не признају косовске пасоше, тако да су фудбалери „Дрита“ прво до Приштине ишли аутобусом, па авионом до Цириха, затим до Лондона, па тек онда до Гибралтара.

Политички дилетантизам УЕФА и ФИФА

Наш саговорник сматра да опција промене жреба као могуће решење не долази у обзир и истиче да званичници УЕФА и ФИФА нису били довољно опрезни приликом жребања и да их ништа није коштало да „као што су Косово аутоматски пребацили из групе А кад су видели да је у њој Србија, да исто реагују кад се оно нашло у групи са Шпанијом“.

„Очито да нису били свесни компликација које може да изазове присуство Косова у групама А и Б. Нису били довољно политички потковани и сад ће мало да лупају главу због тог проблема а нама остаје само да нагађамо шта би могло бити, али без праве информације не можемо заиста знати шта ће бити“, закључио је Станковић.

Извор: Спутњик

Фото: © CC0 / Balkan Photos