Покрет за одбрану Косова и Метохије

Још један апел косовским властима и међународним представницима да повратимо сопствена а узурпирана имања

Извор: КоССев

Након што ни месец дана касније, према сведочењима групе српских мештана Мироча код Вучитрна, нису наишли на адекватну реакцију косовских институција, као ни међународних представника, они су још једном преко наше редакције упутили позив косовским властима да се укључе у решавање њиховог проблема узурпираних имања. Истовремено су још једном позвали и међународне представнике, као и Београд, да се позабаве овим случајем. У наставку, преносимо, писмо мештана у целости, које нам је и овог пута, у име мештана, доставио Душко Миленковић.

ОПШТА ЋУТЊА НА АПЕЛ ВЛАСНИКА ИМАЊА

Поштовани,

Ми, 30 власника домаћинстава и имања у атару села Мироче СО Вучитрн, по други пут ове године путем рублике ’’Грађани пишу’’ на КоССеву, упућујемо апел централним властима Косова, амбасадама страних земаља у Приштини и међународним организацијама у Приштини и у Београду, да нам помогну да решимо проблем  располагања са приватном имовином.

Природа и димензије проблема

Заједнички проблеми свих нас власника имања настали су као последица општег системског отимања, уништавања и експлоатације имовине атара целог села.  Конкретно, уназад 20 година, једна албанска породица из суседног села Караче једноставно је отела сву имовину свих власника имања атара села Мироче и то:

– 14 власника домаћинстава који су живели у селу Мироче, чије куће и други објекти више не постоје,

– 8 власника имања, наследника који нису живели у селу Мироче, неки су имали викендице и

– 8 власника имања, који су живели у суседном селу Гојбуља.

Данас, село Мироче више не постоји на терену, јер су:

– сви објекти домаћинстава и викендице разрушени и искоришћени тако да нема остатака објеката, осим две куће новије градње-од бетона и блокова, које није било могуће ‘’разградити’’,

– шуме свих власника су сечене, уништени су сви воћњаци а перцеле претворене у њиве или пашњаке,

– све њиве или ливаде више власника обједињене су у велике површине, преоравањем међа где год је то било могуће према конфигурацији терена.

Динамика уништавања појединачних домаћинстава, сеча шума и воћњака и преоравања међа ради стварања мањег броја великих пољопривредних површина, јасно се види упоређивањем катастарских авио снимака Катастарске агенције Косова за период 2001. до 2018. године објављених на сајту геопортал.ркс-гов.нет, као и сателитских снимака за период 2003. до 2021. године са сајта Гоогле Еартх про.

Наш проблем, према својој природи и димензијама, изузетно је комплексан и потпуно је јединствен у односу на сличне проблеме (било где у свету), где би насилнике назвали ‘’узурпатори’’. Тај назив је, међутим, преблаг у овој ситуацији, јер су насилници отели и уништили целокупну имовину свих власника села атара Мироче, коју су у потпуности ‘преуредили’ и непрекидно је експлоатишу.

Своја имања не можемо да користима ни на који начин, али ни да продамо другим купцима албанцима јер насилници праве проблем за продају.

Људи који су то урадили, очигледно су то спроводили према свом плану и без журбе, али и без страха од локалних власти, судске или полицијске, свеједно. Ти људи у нашем селу направили огроман објекат – фарму говеда, нашу имовину користе за производњу хране и испашу говеда, чак остварују и субвенције за пољопривреду на нашу земљу. То поуздано и јасно говори о стању на терену.

Значи, наши проблеми не могу се третирати ни решавати као појединачни спор између неке српске и албанске породице по питању узурпирања једне или више њива или ливада. Досадашњим тумачењем и третирањем општег проблема свих власника имања на уопштени однос: један власник имања-узурпатор није препозната права слика проблема и на тај начин онемогућено је коректно и коначно решавање проблема.

Обраћања власника имања надлежним локалним институцијама Косова

У циљу решавања проблема, већи број власника имања обраћао се за помоћ тада важећим надлежним привременим органима и институцијама Косова, али потпуно безуспешно. Неки власници имања, забринути за своју безбедност и без поверења у позитиван исход решавања свог проблема као општег проблема читавог села, нису ни покушавали да се обраћају институцијама Косова.

Поступања ХАБИТАД и КПА, закључно са 2013. годином, према општим процедурама изласка на терен и доношења уопштених решења нису била довољна да приморају људе који су отели нашу имовину да прекину са даљим уништавањем и експлоатацијом.

Пред надлежним судом у Вучитрну покренуто је више кривичних поступака, које суд још увек третира само као ‘обичне’ узурпације пољоприведног земљишта на релацији узурпатор-власник имовине, значи без решавања проблема уништених-несталих кућа и осталих објеката домаћинстава. У пракси, суд је веома често од власника имања тражио доказе ко је, када и како ‘узурпирао’ имовину, иако је знао да власници имања више од 20 година не смеју да обиђу своју имовину.

Један власник имања већ две године има проблем да се реализује рочиште (заказано и одложено чак 8 пута). Два власника имања добила су кривичне поступке против узурпатора земљишта, неуспешно су реализовани поступци медијације, али ни они до данас нису решили проблем јер узурпатори нису променили своје понашање. Све то, са општим застојем у решавању поступака других власника имања, довело је до ситуације потпуне безнадежности и неперспективности решавања проблема у појединачним судским поступцима.

Осим проблема које имамо при покретању и спровођењу појединачних судских поступака, указивали смо да постоје предвидљиви проблеми и у домену реализације евентуалних будућих правоснажних судских решења. Разлог је јединствен случај постојања оволиког броја оштећених власника имања од стране истих починиоца кривичних дела. Пре свега, из њихове имовине није могуће очекивати надокнаду огромног износа штете за све власнике имања. Даље, њихово евентуално упућивање на издржавање затворске казне по судском поступку једног власника имања аутоматски би изазвало још веће проблеме том истом власнику, али и свим другим власницима имања. Коначно, евентуални судски епилог за решавање до сада учињене штете не подразумева аутоматско враћање права располагања приватном имовином власницима те имовине (чак ни појединачном власнику, а камоли свима нама). У суштини, проблем се додатно и непредвидиво компликује. То је јасно свима који имало познају стање на терену и који желе искрено и коректно да разматрају и решавају овај проблем.

Обраћања власника имања вишим инстанцама за помоћ

Имајући у виду да су наши појединачни напори унапред осуђени на неуспех, дана 08.02. и 01.03.2023. године, као власници домаћинстава уништеног села обратили смо се за помоћ у решавању проблема, упућивањем молбе и доказа на званичне имејл адересе: 17 виших нивоа власти и медија у Приштини; амбасадама и конзуларним представништвима 42 државе; 14 међународних организација и 65 других институција медија у Србији и региону.

По том основу наишли смо на следећа реаговања:

– дана 21.02.2023. године, од Министарства правде Косова упућени смо да се ‘’обратимо надлежним органима и суду’’. Сутрадан смо упутили одговор у које смо објаснили зашто општи проблем није могуће решавати појединачним приступима, на шта нисмо добили одговор,

– дана 03.03.2023. године, објављен текст о нашим проблемима у агенцији СРНА, на адреси хттпс://вецерњеновости.ба/158113/вијести/узурпације-имовине-српских-имања-у-селу-мироце-породица-адеми-нема-милости-према-мјестанима/

– дана 03.03. 2023.г Амбасада СР Немачке у Београду одговорила је да питања нису у њеној надлежности и упутила нас на институције на Косову,

– дана 09.03.3023. године ЕУЛЕX Косово одговорио је да су размотрили наводе и замолили су да им доставимо ‘’све информације и пратеце документе који се односе на кривицне пријаве, тужбе, имена странака и место судова и статус предмета и било које друге релевантне информације’’.

У циљу поступања по захтеву ЕУЛЕX, дана 01.05.2023. године доставили смо тој институцији тражене податке за 30 власника домаћинстава и имања у атару села Мироче (око 150 страница у пдф формату). Као и раније, предлажили смо да се на лицу места у село Мироче упути делегација села са представницима УНМИК-а, ОЕБС-а и амбасадама земаља КВИНТЕ у Приштини (пре свега САД и Велике Британије), уз присуство представника виших институција Приштине и општине Вучитрн. Такође, указали смо да смо спремни да учествујемо у било којем виду сарадње, при чему би сваки власник презентовао своја документа. Материјал смо доставили на знање и на имејл адресе виших нивоа власти у Приштини, УНМИК, ОЕБС, као и амбасадама земаља КВИНТЕ. До данас, нисмо добили никакав одговор.

Материјал који смо достављали у свим молбама за помоћ,  могуће је и преузети са Гоогле Дриве линка: хттпс://дриве.гоогле.цом/дриве/фолдерс/1ВЗгyпи7тз5У5ДИГд_wр_QЛбwИ1оБа3Аq.

Закључак

Ми, власници имања села Мироче, више од 20 година трпимо последице безобзирног отимања, уништавања и експлоатације наше имовине, а које локалне власти по службеној дужности ни у једном моменту нису покушале да спрече или санкционишу, иако су имале сазнања о стању на терену.

Ни један од наших досадашњих појединачних покушаја за решавањем проблема пред надлежним локалним властима није решио проблем, чак шта више, протоком времена проблеми постају комплекснији за решавање због тешкоћа у реализацији оставинских расправа након смрти власника.

Досадашњи напори да своје проблеме, препознате на нивоу атара целог села, представимо и доказима поткрепимо централним властима Косова, амбасадама страних земаља у Приштини и међународним организацијама у Приштини и у Београду, једноставно нису имали никаквог ефекта.

Људи који су отели, уништили и непрекидно експлоатишу нашу имовину, спокојно настављају са својим поступањима, очигледно незабринути да могу сносити последице.

Ми, власници имовине, крајње немоћни за решавање својих проблема, упућујемо апел свим добронамерним људима, свим институцијама разних облика и нивоа надлежности да нам помогну:

1) да повратимо елементарно право свих цивилизација од настанка света – да располажемо приватном имовином. То се може остварити на један једини начин: да централне и локалне власти Косова приморају људе који су отели, уништили и дан данас експлоатишу нашу имовину да престану да нам праве проблеме у располагању са приватном имовином, као и

2) Да се изнађе системски начин надокнаде штете за уништену имовину с обзиром на то да се то не може остварити у редовним судским поступцима из имовине насилника.

Унапред захвални

Власници имања села Мироче

(КоССев, 13. 05. 2023)