Покрет за одбрану Косова и Метохије

Џејми Шеа: КФОР треба да остане на Косову све док га Србија не призна

(Џејми Шеа, Фото: Нато.инт)

Вест је ажурирана

Војно присуство НАТО-а на Косову је и даље потребно, оценио је бивши портпарол НАТО-а, током рата на Косову 1999. године, Џејми Шеа, у интервјуу за РТК на годишњицу почетка бомбардовања бивше СРЈ. Каже да је политичка и безбедносна ситауција између Београда и Приштине и даље осетљива, те да би КФОР треба да остане на Косову све док га Србија не призна.

„Све док државе НАТО-а и многе друге државе које доприносе војним трупама буду присутне на Косову, оне ће имати Косово на екранима њихових дипломатских радара“, оцењује Шеа, уз назнаку да ће ове државе у том случају имати интерес за преговоре између Приштине и Београда и за безбедност Косова у региону.

„То важи посебно за Сједињене Државе и за оне савезнике који нису чланови ЕУ и сходно томе нису формално повезани с дијалогом Приштина-Београд“, додао је.

Сматра да је неопходно да мисија КФОР и даље постоји због тога што је политичка и безбедносна ситуација између Београда и Приштине „још увек осетљива“.

„Не видим да ће бити неког новог конфликта, али стално присуство КФОР-а утиче на попуштање и не дозвољава да се деси ниједан једнострани или екстремистички чин. То помаже да и Приштина и Београд остану усредсређени на дипломатском решењу“, нагласио је.

Каже да се уједно тиме улива сигурност људима на Косову.

„Ја верујем да КФОР треба да остане на Косову све док Србија не призна формално Косово као независну и суверену државу и док се не нормализују у потпуности њихови односи. Казао сам и раније, не мислим да Србија треба да се учлани у ЕУ пре него што призна Косово и подржи његову кандидатуру за ЕУ“, додао је.

Уједно, останак КФОР-а на Косово је битан због тога што, како каже, КФОР помаже у формирању и обучавању КБС-а.

„Приближавајући КБС стандардима НАТО-а, КФОР помаже интегрисању Косова у евроатланске структуре“, казао је Шеа.

На питање „да ли би Косово требало да има своју војску“ Шеа каже да би Приштина требало да се усредсреди на подизање капацитета КБС, оспособљавање, обуке, вежбе и опрему.

Етикете, како додаје, нису толико значајне колико спососбност КБС-а да обезбеди сигурност свих грађана Косова.

„У овој фази се не бих преоптеретио етикетама или симболима као што је „војска Косова“, посебно што оне у овом тренутку не помажу у правцу гарантовања суштинске помоћи за Косово од стране трансатланских савезника. Пре тога треба видети како можемо максимално развијати КБС у постојећем мандату и да их што је више могуће учинимо способним да делују заједно са НАТО-ом“, закључио је.

Шеа је коментарисао и процес дијалога Београда и Приштине. Каже да ће пре или касније доћи до споразум.

„Косово је назависна држава и Србија то зна. Зато, шта је алтернатива? Споразум је у највишем интересу обе земље и он би био круциалан за политичку стабилност и економски развој Западног Балкана. Велики део тога већ је зацртан у дијалогу Приштина-Београд, уз подсредсво ЕУ, као и у споразуму постигнутом са администрацијом Доналда Трампа. Заједничко деловање САД-ЕУ биће од посебног значаја и администрација Џозефа Бајдена има пуно експерата за Балкан који добро познају питање Косова и који су спремни да раде заједно с Бриселом за његово решавање“, казао је.

Како каже, спољни оквир је суштински, али оно што нам треба јесте то да и лидери у Београду и у Приштини буду спремни да праве договор и „имају политичку храброст да за то убеде своје присталице“.

„Обично то подразумева спремност на компромис обе стране уз спремност да се државни интерес стави испред сопствене популарности“, закључује.

За распад Југославије и независност Косова крив Милошевић

Шеа је данас говорио за још један приштински медиј – КТВ, у емисији посвећеној 22 годишњици бомбардовања.

Говорећи о самом бомбардовању, Шеа каже да је НАТО имао „сенку Сребренице“ над собом због претходно споријег реаговања.

„Верујем да смо сви, када је Косово дошло на ред 1998, када је започето насиље, рекли себи ‘знам, не можемо да дозволимо да поновимо те грешке’. Морају да виде да смо научили лекцију“, казао је.

Каже да је прави узрок косовске независности био Слободан Милошевић, услед своје неконструктивне политике, а не НАТО.

„Можда смо ми имали фактички улогу у томе, ваздушном кампањом и са КФОР-ом, али је Милошевићев режим створио независно Косово својом потпуном неконструктивном политиком“, казао је.

Уједно га је оптужио и за распад Југославије, назначивши да је све почело његовим говором током обележавања Видовдана на Газиместану 1989. године.

„Уместо да покуша да смири страсти тог дана и позове на помирење са албанском заједницом, Милошевић је постао ватрени националиста“, казао је некадашњи портапрол НАТО-а.

Извор: Коссев