Албанци данас прослављају 28. новембар, Дан заставе, односно 112. годишњицу независности Албаније. Овај дан и данас се обележавао програмом како у Албанији тако и на Косову.
Другу годину заредом, 28. новембар се посебним програмом прославља и у једној општини на Северу, општини Звечан. У једном од албанских локала у северном делу Митровице, те на самој линији раздвајања овог дела града од јужног, окачене су албанске, односно заставе УЋК. Јужни део града прослављао је дефилеом аутомобила са заставама Албаније, Косова, УЋК, укључујући и у близини главног ибарског моста. У појачаној циркулацији грађана са југа на север, укључујући и децу, Косовска полиција селективно је враћала поједине који су на себи имали или носили неки од албанских симбола, како су потврдили, за које сматрају да би могли изазвати провокацију.
Север је данас био дестинација коју је део највиших косовских званичника изабрао да започне цео програм обележавања.
На Косову је данас нерадни дан. Албанци послављају Дан албанске заставе и 112 година од проглашења независности државе Албаније.
У историји Албанаца, како је то данас медијима на српском језику у Звечану казао тамошњи албански градоначелник, управо се данас догодило још нешто. Дан заставе Албаније по први пут је прослављен свечано, у самој згради исте општине – седницом Скупштине уз учешће локалних одборника.
По први пут је у овој општини, током трајања седнице, интонирана прво албанска, а потом и косовска химна.
Трајала је кратко, али се обележавање и наставило у овој истој општини – у селу Бољетин, настањеном искључиво Албанцима.
Ненајављено, испоставило се да је то била дестинација за почетак данашњег програма обележавања на коју је из Приштине дошао део највиших косовских званичника.
Код куле Исе Бољетинца, према извештајима Теве1, дошли су – косовска министарка спољних послова, Доника Гервала, председник косовске Скупштине, Гљаук Коњуфца, заменик косовског премијера Бесник Бисљими, али и челник косовског МУП-а, Џељаљ Свечља.
Појединачно су полагали цвеће на гроб овог, како га Албанци сматрају, албанског народног хероја.
На томе се до поднева званично обележавање у овом делу Косова – завршило, а наставило у Приштини, Преказу, где је цела делегација и отишла.
Застава Албаније на прозору кафића у северном делу Митровице, раширене уз оне УЋК на линији раздвајања два дела града
Дан заставе Албаније прославили су, ове године, и Албанци и у северном делу Митровице. На прозору некадашњег кафића Долче вита, а данас Цес’т ла вие, првог албанског кафића отвореног недавно у овом делу града – јутрос је окачена албанска застава.
Такође, у насељу Суви До, на линији раздвајања северног и јужног дела Митровице, још се од јуче налазе заставе Албаније, али и застава УЋК. Ту се могла видети и свеже окачена америчка застава.
Полиција селективно враћала грађане са југа Митровице да прођу на север са провокативним амблемима
Видно је данас у послеподевним часовима била појачана циркулација грађана са југа на север. Упадљив је био и прелазак деце са заставицама и амблемима Албаније и УЧК.
Истовремено, видно је било појачано присуство Косовске полиције на самом мосту, како у униформама тако и у цивилној одећи.
На јужној страни града дефиловали су у то време аутомобили са албанским, косовским и УЋК заставама, а грађани су шетали градом уз заставе са истим симболима. Ови аутомобили пролазили су и у близини ибарског моста са јужне стране.
Иако појачана циркулација са југа на север полиција појединима није дозвољавала да на северну страну града прођу са обележјем или албанским заставама, враћајући их назад.
Ипак, како смо се уверили на терену, најмање су два аутомобила прошла кружним током у близини главног ибарског моста са северне стране, уз истакнуте албанске заставе на прозорима аутомобила, односно на хауби. За овим је аутомобилима у правцу Бошњачке махале, одмах отишла једна патрола Косовске полиције.
Такође, у то време приметили смо и жену са мањим дечаком који је био обучен у војничко маскирно одело и амблемима на оба рукава албанске заставе односно УЋК, те качкетом са заставама Албаније и Косова, која је и поред полиције прешла мост и отишла ка шеталишту у Северној Митровици.
Петрит Фејза из Косовске полиције, потврдио је да се, са једне стране, са моста враћају они који са југа ка северу крену са албанским симболима за које полиција сматра да могу изазвати провокацију.
Ипак, са друге стране, он није прецизирао које критеријуме примењују у одређивању степена провокације. Опширније о овоме у посебној вести.
Централно обележавање у Меморијалном комплексу Адем Јашари
У Преказима, где се налази Меморијални комплекс посвећен Адему Јашарију, данас се одржавало централно обележавање Дана заставе Албаније.
Како су известили медији, слично као и у Тирани, и у Приштини је ове године одржана парада поводом овог дана. Према фотографијама и на паради су видно била приметна деца, у албанској народној ношњи.
У Преказама су, поред више високих косовских званичника, били и косовска председница Вјоса Османи, а у касно послеподне и премијер, Аљбин Курти, који је тада тек допутовао из Валоне.
Претходно се из овог албанског приморског града, где је уз тамошње званичнике присуствовао церемонији подизања албанске заставе, и огласио:
„Пре 112 година, у Валони, Албанци су се окупили. Идеали, принципи и циљ постизања независности Албаније били су оно што је спојило мислиоце и патриотске активисте нације 28. новембра 1912. Оставили су нам историјско наслеђе и националну дужност да волимо, бранимо и унапређујемо отаџбину. Данас славимо тај дан, са много мање патње него у прошлости. Данас нам је лакше да се окупимо и будемо заједно. Јер морамо остати заједно. За што више развоја и демократије, благостања и просперитета за наше грађане на Косову и у Албанији“.
На мрежама са макетом будућег комплекса о „светом месту“ и „међународно значајном комплексу“
На мрежама се косовски премијер такође определио се да данас промовише најављени пројекат реконструкције спомен подручја, односно места где је живела и убијена породица Јашари.
Уз видео снимак актуелног изгледа „Меморијалног комплекса Адем Јашари“, објавио је и видео пројекцију његовог биудућег изгледа уз следећу поруку:
„На 28. новембар поново се окупљамо у оквиру пројекта Меморијалног комплекса ‘Адем Јашари’ у Преказу. На овом светом месту које чува трагове херојске борбе породице Јашари, враћамо се и поново се присећамо цене слободе коју данас уживамо. Нећемо штедети ниједан напор да изградимо међународно значајан меморијални комплекс који ће достојанствено и на високом уметничком нивоу приказати отпор и борбу народа за слободу, независност и уједињење, онако како то заслужују фигура Адема Јашарија и породица Јашари“.
Османи о „троструком слављу“ – ОВК се истакла, рођен Јашари и подигнута застава у Валони
И Вјоса Османи, огласила се најпре на мрежама, пре него да је и она отишла у Преказе.
„28. Новембар није само симбол наших битака и победа, већ и подсетник на наше жртве да бисмо били слободни, у миру и поносни“, њена је порука.
28. новембар је за њу, како је навела, симбиоза три историјска тренутка која уздижу албански народ:
„Подизање заставе у Валони и проглашење независности Албаније, јавно истицање ОВК-а и рођендан легендарног команданта Адема Јашарија“.
Поручила је да на овај дан одаје почаст историји, застави и националном идентитету.
„Поново потврђујући нашу посвећеност јачању наших држава“, нагласила је поручујући даље: „Уједињени у срцу и души, прославимо овај дан са поносом!“.
А из Преказа је поручила: „Даћемо све од себе да осигурамо да Албанци имају загарантована права где год да живе“.
Чеку: „Заувек Албанија“
А косовски министар културе Хајрула Чеку (Хајрулла Çеку) определио се такође за видео албанске заставе која вијори пределима који подсећају на Север Косова, уз поруку „Заувек Албанија. Срећан 28. новембар“.
Дан албанске заставе обележавају и српски Албанци
С друге стране, на зградама две општине на југу Србије, Прешеву и Бујановцу, у којима већину чине албанци, окачене су заставе Албаније. Тиме су се похвалили председници ових општина, Ардита Синанина, односно Арбер Пајазити.
Такође уз поруку „Очима, умом и срцем у Албанији!“, албанску заставу јутрос је на објекту у ком се налазе просторије Националног савета Албанаца у Бујановцу, окачио председник овог савета, Невзад Љуфтију.
Честитка поводом данашњег дана, стигла је од српског министарства спољних послова на друштвеној мрежи X, што су чинили и ранијих година.
„Срец́ан Дан независности народу и Влади Републике Албаније, као и нашим колегама у министарству спољних послова Албаније“, навели су.