Покрет за одбрану Косова и Метохије

Државност без државе

Извор: Глас Српске

  Историчарима заиста више није лако да се снађу у мору контрадикторних порука које долазе из политичког Сарајева, а та псеудоисторија и неистине могу бити веома штетне, поручио је за “Глас Српске” историчар Милош Ковић, сумирајући данашњи дан који је и ове године у бошњачким дијеловима ФБиХ прослављен као “дан државности”.

Прво засједање Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења БиХ (ЗАВНОБиХ) које је одржано 25. новембра 1943. године у Мркоњић Граду и данас се у ФБиХ обиљежава као “дан државности”, али не и у дијеловима тог ентитета са хрватском већином. На нивоу БиХ нема закона о празницима због чега, како је речено, данас 25. новембар није обиљежен, између осталог, ни у Генералном конзулату БиХ у Штутгарту, амбасадама БиХ у Мађарској и Србији. С друге стране, такозвани дан државности БиХ почео је обиљежавањем на брду Хум код Сарајева. Хрватски члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић рекао је да је 25. новембар “један од кључних тренутака у историји земље”, рекавши да је 1943. БиХ обновила своју државност након стотина година, а такву поруку упутио је и министар одбране БиХ Зукан Хелез након што је положио цвијеће на Шехидском мезарју и Партизанском гробљу у Доњем Вакуфу. Осим тих политичких изјава, евидентирана је група грађана из ФБиХ која је данас у Бањалуци раширила ратну заставу ФБиХ, а сличне заставе вијориле су се и у Сребреници.

Ковић на све то каже да је на сцени превише контрадикторности и покушаја прекрајања историјских чињенице што није нимало безазлено.

– Морамо да кажемо да је та државност о којој Хелез прича из 1463. године била хришћанска државност уништена вољом турског Османског царства. Према изворима из средњег века, етничко поријекло становника БиХ је било српско иако припадају различитим верама. Наука и историјски извори говоре да су већину припадника партизанског покрета отпора чинили Срби и нису та заседања ЗАВНОБиХ-а била случајно у већински српским деловима БиХ, а сад имамо обележавање тог дана кога прате изразито антисрпске и непријатељске поруке Хелеза и сличних. То је потпуно невероватно као и те противречне поруке које више немају никакве везе са оним што је историја и што су чињенична сазнања – оцијенио је Ковић.

Кључни проблем је, каже, како наћи начин да се у БиХ живи у миру, а не да се траже нови начини за конфликте и провокације.

– Један део БиХ слави 25. новембар као “дан државности” и нема никакве потребе ни законске основе да на то присиљава и Републику Српску која има право да слави своје празнике. Некада изгледа да се поједини потези у Сарајеву повлаче само да би провоцирали Србе у Српској и оне Србе који и данас живе у Србији и то се чини једном невероватном злоупотребом историје, која више нема никакве везе са нечим што је наука и што су верификоване историјске чињенице – рекао је Ковић.

Они кругови који на овај начин настоје да злоупотријебе историју, нагласио је, осјећају вјетар у леђа који им дају средства пропаганде и глобални медији углавном са Запада и лако прихватају ту врсту полуистине или неистине.

– Овакве манипулације могу бити веома штетне и на њима се граде наративи, псеудоисторијски наративи који се чак предају у школама. На тај начин се генерације које долазе, уместо да уче да траже начин да се живи у миру, уче мржњи, непријатељству. Ова врста псеудоисторије има подршку од стране колонијалних управника БиХ на челу са господином грађанином Шмитом, али јуче Инцко, данас Шмит, прекосутра неко други. Чињеница је да ми Срби, Хрвати, Бошњаци остајемо овде да живимо. Колонијалне управе се мењају, нема више Османског царства, нема више Аустроугарске, нема више Хитлерове Немачке ни Совјетског савеза. И америчка империја је на заласку. Све ће империје проћи, а ми остајемо да живимо. И наша деца и свима требало би да буде циљ да та деца, ако не могу да живе заједно, барем живе у миру – закључио је Ковић.

Професор историје на бањалучком Универзитету Горан Латиновић истакао је да су хрватски и муслимански сепаратисти рушили Југославију и борили се против тековина Народноослободилачког рата, АВНОЈ-а и ЗАВНОБиХ-а, а правник Огњен Тадић да се, обиљежавањем 25. новембра у дијелу ФБиХ, од годишњице ЗАВНОБиХ-а претенциозно прави “дан државности” земље која данас нема трунку суверенитета и самосталности и која је настала као нуспродукт распада Југославије.

 

Марфи у Јајцу

 

Поводом такозваног дана државности БиХ огласио се и амбасадор САД Мајкл Марфи и то из Јајца.

– Налазим се у овом историјском граду гдје су се 29. и 30. новембра 1943. године састали делегати другог засједања АВНОЈ-а и донијели кључне одлуке, међу којима је признање равноправности БиХ, Хрватске, Македоније, Црне Горе, Србије и Словеније у будућој југословенској федерацији. Другим ријечима, овдје су делегати из свих дијелова Југославије и етничких група препознали БиХ као засебну републику – нагласио је Марфи.

Ведрана Кулага Симић

(Глас Српске, 25.11.2024)