Покрет за одбрану Косова и Метохије

Ховенијер ’’косовским властима’’ на амерички начин: Не мути извор са којег пијеш

 

„Уколико желиш да се прикључиш клубу, не уринирај на врата клуба“ – пословицом свог деде, амерички амбасадор је присутнима на самиту мира јуче у Приштини, објаснио актуелни тренутак говорећи о тежњама Косова да се прикључи евро-атлантским институцијама. Опозиција на Косову ову поруку види као „израз бола и незадовољства“, доказ деградираног односа са САД, али и као „дипломатски шамар“ Аљбину Куртију.

Амерички амбасадор учествовао је јуче на Конференцији Косовског самита мира и демократије која је одржана у Приштини.

У свом обраћању пренео је поруке које је чуо на Косову, а које су га, како каже, изненадиле, о томе да постоји други пут ка евро-атлантским интеграцијама осим дијалога са Београдом.

 

„Једна од ствари која ме изненађује, у разним разговорима које сам водио са разним актерима на Косову, јесте ова неизречена претпоставка – да постоји и други пут осим дијалога, сугестије да ако Американци, Немци изаберу да некога фаворизују, онда некако пуцкетањем прстима или махањем магичним штапиц́ем и вођењем одговарајуц́их разговора, ови проблеми нестају и Косово одмах постаје чланица НАТО-а, ЕУ и других институција. Свет не функционише тако“, казао је овај амбасадор.

 

Ховенијер наводи да би Косово, уколико би се само САД питале, одмах постало део европских и евро-атлантских институција, а да би се Србија „боље упознала са реалношћу сувереног, независног, мултиетничког, демократског и мирног суседа“.

„То је оно што желимо, али не видим како је могуће постати чланица ЕУ без сагласности Европске уније, а то подразумева сагласност чланица ЕУ. Не видим како је могуће постати члан НАТО-а, без сагласности свих чланица НАТО-а“, поручио је Ховенијер, подсећајући да су део Алијансе и земље које званично не признају Косово.

Амбасадор САД је подцртао да је потребно убедити ове земље да то учине.

„Ми желимо да помогнемо, а то значи радити у склопу процеса успостављеног од стране различитих институција“, казао је.

Потом је присутнима пренео изреку свог деде – „уколико желиш да се прикључиш клубу, немој да уринираш на врата клуба“.

 

Ова је пословица са енглеског еквивалент нашој „Не мути извор са којег пијеш“

 
Опозиција: Израз бола и незадовољства због погрешног курса Косова

 

Јучерашње обраћање америчког амбасадора, а поготову изрека коју је изговорио, наишли су на реакције појединих опозиционих политичара на Косову.

„Изрека ‘уколико желиш да се прикључиш клубу, немој да уринираш на врата клуба’, његов је врло необичан израз. Овај необичан израз је израз бола и незадовољства због погрешног пута и курса који је Косово изабрало. Ово боли људе који воле Косово као Ховенијер“, поручио је лидер ААК, Рамуш Харадинај.

Америчког амбасадора је описао као човека којег одликују високе вредности, као врхунског дипломату са великом политичком, људском и интелектуалном мудрошћу, али и као неког ко увек бира речи.

 

. Косово је лоше и бележи тренд погоршања. Свима који имају уши звона звоне

 
Они уринирају и на врата пријатеља

 

Огласио се и потпредседник опозиционе ЛДК, Љутфи (Лутфи) Хазири.

„Још један дипломатски ‘шамар’ Америке за владу Куртија“, поручио је Хазири, осврнувши се управо на изреку о вратима клуба.

„У којој мери је Куртијева влада деградирала односе са највећим пријатељем Албанаца – Сједињеним Америчким Државама, показује изјава амбасадора Ховенијера, који је цитирао свог оца“, поручио је Хазири.

Уједно је види као показатељ – „колико су наши пријатељи забринути за ову власт која је већ три године без пријатеља“.

„Ова власт, не само на врата клуба, већ уринира и на врата пријатеља“, поручио је Хазири.

Изјаву види као последицу „контроле над полицијом“, непоштовања права мањина и несугласица са савезницима, непридржавања обавеза и недржања речи.

 

Курти у САД

И док опозиција критикује власт за нарушавање односа са САД-ом, у истом дану када је амерички амбасадор говорио на Конференцији Косовског самита мира и демократије, косовски премијер је стигао у САД, повезујући са заседањем ГС УН у Њујорку, која је у току.

Најавио је серију сусрета са страним лидерима и представницима међународних организација, као и припадницима албанске дијаспоре.

Истог дана известио је о састанцима са премијерима Лихтенштајна и Исланда, генералним директором ММФ-а.

Иако се то практично демантује у влади, Куртија, међутим, у пракси сушитнски не примају званичници Стејт департмента, што се такође види као значајно нарушен однос САД и косовске владе.

 

 
Критике, осуде и забринутости

 

Џефри Ховенијер познат је јавности као један од међународних представника на Косову који најчешће јавно критикују косовску владу, због оног што Запад описује као једностране и некоординисане акције на Северу, а од недавно се истиче и забринутост за добробит и сигурност српске заједнице. Истовремено, Ховенијер, на линији Стејт Департмента такође подцртава да  „САД остају и даље највећи пријатељ косовском народу“.

Амбасада САД-а и Стејт Департмент су сваки пут међу првима осуђивале овакве потезе Приштине, које се пре свега тичу полицијских акција на затварању преосталих институција Србије, намере да се отвори главни мост и укидања динара, а њихову реакцију пратиле су и друге западне земље.

Суштина замерки није у самим одлукама којима се за Приштину, као и запад, штити „суверенитет Косова“, али и виде као део већ постигнутих договора са Београдом, већ у томе да се изводе једнострано, без формирања Заједнице општина са српском већиноим и на некоординисан начин са својим западним партнерима.

Због серије оваквих акција, поготову у овој години, када је затворено више српских институција на Северу Косова, посебно је нарушен однос косовске владе са Сједињеним Америчим Државама, што је потврдило више званичника ове земље.

Косову су још од прошле године уведене „казнене мере“ од стране ЕУ, а за једну од првих мера, која је примењена, сматра се да је то управо била одлука из САД.

КБС је прошлог пролећа избачен из војне вежбе НАТО-а предвођене САД-ом „Дефендер Еуропе 2023“ упркос томе што се Приштина снажно хвалила тим учешћем претходно. Приступ КБС овој вежби онемогућен је након заузимања општина на Северу у мају прошле године.

Уз наводе да су забринути због потеза који негативно утичу на Србе, из америчке амбасаде у Приштини, су тада по први пут споменули „сталну владину инструментализацију Косовске полиције за спровођење некоординисаних акција“.

Уједно су упозорили да ће „поступци Владе утицати и на квалитет и природу сарадње са Министарством унутрашњих послова и њему подређеним елементима“.

Синоћ је РТВ Дукађини известио, позивајући се на своја сазнања, да је отказано и више обука припадника Косовске полиције, које су организоване са америчком амбасадом, управо због акције затварања српских институција на Северу Косова крајем августа месеца.

(КоССев, 26.09.2024)