Покрет за одбрану Косова и Метохије

Командант Здружене команде НАТО-а у Напуљу Џорџ Викоф на Косову, састао се са Куртијем и Хаџију, и у Дечану

Командант Здружене команде савезничких снага НАТО-а у Напуљу (ЈФЦ Наплес), адмирал Џорџ М. Викоф (Георге М. Wикофф), борави на Косову, где се данас одвојено састао са премијером Аљбином Куртијем и вршитељком дужности председнице Аљбуљеном Хаџију.

Према саопштењима кабинета Куртија и Хаџију, разговарано је о безбедносној ситуацији на Косову и у региону, сарадњи косовских институција са КФОР-ом и НАТО-ом, као и наставку координације у области безбедности.

Састанку са Куртијем присуствовао је и командант КФОР-а, генерал-мајор Озкан Улуташ, сада већ одлазећи.

Курти је након састанка захвалио НАТО-у на, како је навео, доприносу очувању „мирног и безбедног окружења за све грађане и заједнице на Косову и дугорочној стабилности региона“.

 

 

Хаџију је саопштила да је захвалила адмиралу Викофу на ангажовању КФОР-а у очувању безбедности и слободе кретања, поновивши да чланство Косова у НАТО-у остаје стратешки циљ Приштине.

Викоф је према последњим информацијама боравио и у Дечанима, где га је, према саопштењу председника општине Башкима Рамосаја, дочекало локално руководство, али и Рамуш Харадинај.

Према Харадинајевом саопштењу, команданту из Напулха су се захвалили на његовом личном ангажовању и континуираној подршци НАТО-а у очувању безбедности и стабилности на Косову, оценивши и он да би, како је навео, „хитно чланство Косова у НАТО-у заокружило безбедност региона“.

 

 

Посета команданта из Напуља долази месец и по након што је НАТО најавио да ће током наредне године постепено оптимизовати, односно смањивати број припадника КФОР-а на Косову, уз поруку да неће доћи до безбедносног вакуума и да ће свака промена зависити од процене стања на терену.

До објављивања овог текста ни Здружена команда савезничких снага НАТО-а у Напуљу (ЈФЦ Наплес), нити КФОР нису се огласили поводом посете адмирала Викофа Косову. За сада нема званичних информација НАТО-а о циљу посете, дневном реду разговора нити о томе да ли су планирани и други састанци током његовог боравка на Косову.

(КоССев, 28.07.2026)