Покрет за одбрану Косова и Метохије

’’Косовска пословна алијанса’’: ’’Косово’’ пред најдубљом економском и демографском кризом

Извор: Економија онлајн

Косовска пословна алијанса изразила је велику забринутост због тренутног економског и социјалног стања на Косову, наглашавајући да раст цена, инфлација, сиромаштво и масовно исељавање гурају Косово ка најдубљој кризи у последњим деценијама. Огроман увоз, непродуктивне инвестиције и драматичан пад броја становника доводе економију у критичну тачку која, према оцени овог удружења, захтева хитну реакцију институција.

Како се наводи у саопштењу, повећање цена отежало је живот грађана и смањило њихову куповну моћ. Висока инфлација нагриза приходе и угрожава пословање, а сиромаштво је у порасту, гурајући многе породице ка немогућности да обезбеде основне услове за живот.

„Предвиђа се да увоз за 2025. годину достигне око 7 милијарди евра, што показује слабост домаће производње и екстремну зависност од иностранства. Инвестиције у грађевинарству достижу износ од 9 милијарди евра, али тај капитал остаје мртав, без отварања одрживих радних места или индустријског развоја. Становништво Косова смањило се за око 10 одсто само током прошле године, што Косово чини земљом са најбржим демографским падом у свету. Ови алармантни подаци показују да се економија Косова налази на опасној раскрсници, где недостатак развојних стратегија и институционална пасивност гурају земљу ка дубокој економској и социјалној кризи“, упозоравају из Косовске пословне алијансе.

Седници Управног одбора Косовске пословне алијансе присуствовали су Агим Шахини, Аријанит Коци, Шкељзен Јусај, Хазиз Тафај, Ахмет Кући и Исак Туша.

На крају седнице, председник Алијансе Агим Шахини изјавио је да Косово пролази кроз један од својих најтежих периода, док раст цена, инфлација, сиромаштво, емиграција и смањење становништва озбиљно угрожавају његову будућност.

„Ако институције не реагују хитно да заштите економију и оснаже домаће произвођаче, Косово ризикује да се испразни и да остане само тржиште зависно од увоза. Ово је последњи тренутак за промене“, подвукао је Шахини.

(Косово онлајн, 03.10.2025)