Покрет за одбрану Косова и Метохије

Кустурица за РТ Балкан: Чупа се корен православља

Фото: Видео принт

 

Оно што смо ми доживели током мартовског погрома на Косову и Метохији када су ломили крстове, уништавали цркве, заправо су уништавани трагови хришћанства на КиМ. Ми гледамо страдање, не на терену на ком се ратује, то је врло занимљиво, него на терену на којем нема рата. Постоји откривање једне концепције уништавања једне културе, поручује српски редитељ Емир Кустурица за РТ Балкан, поводом премијере филма “Људи Христови – наше време”, која је у недељу одржана у Бањалуци.

Кустурица објашњава да је раскол и национални процеп у Украјини настао као последица много веће битке и антагонизма цивилизација и њихових вредности.

“У име цивилизаторских намера, та култура се уништава као нижеразредна, као култура која нема ту ефикасност и мисионарску идеју, као што је постојала у католицизму. Нас једноставно та супротност, која је очигледна данас, наводи на идеју да је то концепт који је закуван негде давно и да заправо либерални капитализам, једна врста западног либералног капитализма, једноставно негира постојање православља. Њима је то нижи разред, а то смо ми кроз историју искусили на усташама, као што су они на бандеровцима, односно на тој иманентној појави која се везује за капитализам – нацизам као његова најстрашнија форма”, истиче Емир Кустурица.

У данашњем жаргону, истиче Кустурица, сви једни друге оптужују са лакоћом говорећи: “Ви сте фашисти”.

“Дакле, фашизам као идеја, fascio, односно сноп у Старом Риму, је данас у том елоквентном подручју где се изражавају разни филозофи и антифилозофи и разни плаћеници, односно пропагандисти. Та реч се врло лако употребљава, али она суштински постоји управо на територији Кијево-печерске лавре, у самом Кијеву где прогањају свештенике и где покушавају да униште почетак руске државе, односно њене религиозне корене, а како знамо и ми и читава западна Европа је на тој основи стварала своје културе. Идеја православља је идеја заштите наше културе, зато што наша култура не може да се одвоји. Секуларни живот је паралела хришћанству, не неким другим религијама и цивилизацијама које нама нису блиске. Европска цивилизација је настала из друштвености, милосрђа, самилости и солидарности коју проповеда хришћанство”, објашњава Кустурица.

Нико са сигурношћу не може да прогнозира колико ће вишемиленијумска битка против православља да траје и шта нам то доноси наше време, наводи Кустурица и додаје да  сматра да је промена коју су изабрали амерички грађани, имати одјека у целом свету.

 

“Мислим да је добра ствар која се десила у Америци – подкасти који су одлучили о томе ко ће бити председник, односно да је онај део јавности који се не контролише, не сабира и не одузима, ипак исцртао највећу демократију у свету кроз то алтернативно мишљење. Главни ток информација и главна пропаганда укључујући и Холивуд, овога пута је била немоћна, зато што је технологија која је произведена заправо произвела то ново лежиште, рекло би се тај основ новог човека који трага за истином и кликћући тражи заправо алтернативна решења и алтернативна тумачења”, истиче он.

 

Кустурица указује на то да је врло чудно да амерички Јутјуб Си-Ен-Ен има много мање пратилаца од Џоа Рогана и да Такер Карлсон има много више прегледа него што има Фокс Њуз.

“Зашто? Зато што је отворен један огроман нови простор у коме људи траже тумачења за оно што их боли, за оно што им пропаганда не даје ни на филму, ни на телевизији. И утолико је то олакшање за читав свет. Мислим да ће тај бирократски режим којег су демократе држале у Америци већ дуже време, бити онакав како је рекао Трамп. То је једна мочвара вашингтонска коју ће он да исуши, већ се види, око 500.000 људи ће изгубити посао, односно доћи ће до нове позиције у којој је могућа боља равнотежа”, сматра српски редитељ.

Од најдревнијих прогона хришћана, преко средњег века до данас – разлика скоро и да нема. Окретање ка националном, очување своје религије, а тиме и културе, једини су правилан, али често трновит пут, наводи редитељ.

“Опомене које су виђене у филму ‘Људи Христови – наше време’, показују како се због религије у 21. веку прогањају људи. Тај прогон има све мање и мање шансе, јер је заправо нација као тема враћена. Трамп је, на крају крајева, рекао: ‘Ја сам амерички националиста’. То је било незамисливо пре пола године да неки амерички политичар каже да је он амерички националиста. Шта то значи? Не мора он да буде националиста, он је патриота, претпостављам, богат човек који жели да његова средина под његовим ауторитетом буде боље место за живот. Мислим да генерално републиканци имају неки отклон од експанзионизма и жеље да се влада читавим светом, што није успело ниједној власти до краја. Овај пут су мислили да ће им технологија помоћи, али видимо да није помогла. Они ће можда да царују тим светом, да смање болове читавом човечанству управо кроз идеју да технологија повезује људе, а не да их раздваја као што их је раздвајала за време Бајдена”, закључио је Кустурица за РТ Балкан.

(РТ Балкан, 19.11.2024)