Покрет за одбрану Косова и Метохије

Маћедонци: Припадници ’’КБС-а’’ на вежби у Хрватској показали висок ниво професионализма

Извор: Ејуп Маqедонци/Фејсбук

Припадници Косовских безбедносних снага учествовали су у међународној вежби у Слуњу, којој је на позив потпредседника Владе Хрватске и министра одбране Ивана Анушића присуствовао и министар одбране Косова у техничком мандату Ејуп Маћедонци. Он је поручио да је поносан на учешће припадника КБС-а у вежби „Комбат пауер 26“, уз оцену да су показали висок ниво професионализма и спремности за сарадњу са савезничким и партнерским војскама.

Маћедонци је навео да је вежба показала спремност и способност учесника да „штите своје земље и грађане“.

„Више од 3.000 припадника хрватских оружаних снага, заједно са стотинама војника из савезничких и партнерских земаља, укључујући Сједињене Америчке Државе, Италију, Словенију, Албанију, Португалију, Црну Гору, Румунију и Грузију, окупило се са заједничким циљем – унапређењем интероперабилности и јачањем спремности за допринос безбедности и миру“, навео је у објави на Фејсбуку Маћедонци, који је данас присуствовао Дану високих званица у оквиру вежбе.

Он је посебно истакао допринос Косовских безбедносних снага, које је на вежби представљало 45 припадника организованих у пешадијски вод и логистичке јединице.

„Током целе вежбе наши припадници показали су професионализам, дисциплину и висок ниво посвећености, потврђујући да Косовске безбедносне снаге поседују способности и капацитете за успешно деловање раме уз раме са савезничким и партнерским војскама“, написао је Маћедонци.

Према његовим речима, вежба је трајала 11 дана и одржана је на војном полигону у Слуњу, у захтевним теренским и временским условима.

„Током вежбе демонстриране су интегрисане ваздушне и копнене борбене операције кроз симулацију борбених сценарија за савладавање непријатељских снага, уз висок ниво координације међу учесницима“, истакао је косовски министар.

Оценио је и да је један од показатеља развоја капацитета КБС-а и напредак у области логистичке самоодрживости, посебно када је реч о исхрани припадника.

„До пре нешто више од годину дана ове услуге су се обављале преко приватних оператера. Данас смо изградили пуне органске капацитете који не само да обезбеђују исхрану за наше припаднике, већ омогућавају нашим куварима да пружају подршку и партнерским снагама током заједничких вежби и операција. То је конкретан показатељ раста наших способности, логистичке самоодрживости и институционалне зрелости Косовских безбедносних снага“, рекао је Маћедонци.

Он је нагласио да учешће на вежби „Комбат пауер 26“ представља више од војног ангажмана.

„То је доказ да Косово иде напред, јача своје одбрамбене капацитете и сваким даном постаје спремније да одговори на безбедносне изазове. Наши војници стичу искуство, унапређују професионалне вештине и потврђују да су потпуно спремни за учешће у међународним мисијама и активностима. Они су наш понос“, поручио је Маћедонци.

Говорећи о односима са Хрватском, истакао је да сарадња превазилази стратешко партнерство.

„Наша сарадња са Хрватском није само стратешка, већ је изграђена на искреном пријатељству два народа и две државе које стоје раме уз раме пред заједничким изазовима“, навео је Маћедонци.

Додао је да ће Косово наставити да буде поуздан партнер у доприносу регионалној безбедности и стабилности.

Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије

(Косово онлајн, 01.07.2026)