Покрет за одбрану Косова и Метохије

Мештани Бањске: Промена живота на северу почела и пре сукоба, не затварати манастир

Фото: Косово онлајн

Епархија рашко-призренска саопштила да ће манастир Бањска бити затворен за посете од 23. до 26. септембра из безбедносних разлога и очувања мира “који је у овом тренутку манастиру преко потребан” поводом годишњице догађаја у истоименом селу у звечанској општини, када је дошло до сукоба Косовске полиције и групе Срба. Мештани са којима смо разговарали подељеног су мишљења – једни овај поступак виде као превентиву провокација, а други се са овом одлуком не слажу.

Пусте улице села Бањска – слика је која доминира од прошле године. Мештани које смо срели, махом по двориштима својих домова, нису били вољни да стану испред камере и прокоментаришу у којој мери им се живот изменио од тих стравичних догађаја. Казали су нам да изјаве не желе да дају јер страхују за своју безбедност, али и безбедност деце. Ипак, већина њих је казала да се и данас опорављају од оружаног сукоба који је започео те недеље после поноћи и да после тога више ништа није исто.

Један од старијих мештана, који се ипак одлучио да каже нешто пред камером, наводи да му никако није јасно зашто се манастир затвара.

„Не знам због чега баш ова три дана. Пошто иде празник. Нема потребе, зашто? Ми смо научили, ујутру у 8 сати има литургија и после тога се затвара.  Нама ништа то није необично. Друго, мештани скоро да и не иду горе. Долазе неки са стране. Једино, кад су ови мало већи празници, неће да ради. Ради оно што мора, иначе да манастир буде по цео дан отворен. Ми смо се сами служили. Сам узмем свећу, платим, сам узмем икону, платим. Нема проблема, није потреба да ради“, каже он.

 

 

Међутим, грађани Северне Митровице углавном се не слажу са овом одлуком и сматрају да манастир не треба да се затвори.

„То никако не треба да се уради. Који се манастир, која светиња затвара? Ко је то наредио? То је брука и стромота“, каже старији грађанин.

Са њим је сагласан још један старији господин.

„Па то нормалан човек неће да ради, ја не знам зашто. Немам појма, не могу да схватим. Не знам шта је разлог. Да ли ће да буде бомбардовање, па да бежимо? Шта мисле? Која глава је то донела? Не могу, не знам… Није ми јасно…“, поручује он.

Један од пролазника наводи да је право верника да одлазе у цркве.

„Па наш став је да не треба да се затвори зато што они покушавају да угасе нашу религију пре свега. Ми смо хришћани, наше је право одлазак у цркве, манастире и све то, они нама то хоће да ускрате. Тако да се не слажем са том одлуком“, поручио је овај младић.

 

 

Ипак, има и оних грађана који ово затварање виде као вид превентиве Епархије, како би се спречиле потенцијалне провокације и да су ти потези разумљиви.

„Промена живота на северу је почела и пре Бањске. Бањска је само убрзала негативне промене на северу Косова. А то што је епархија рашко-призренска затворила манастир на ова три дана, то може да се каже да је нека превентива. Да не буде неко, са било које стране, да покуша провокацију. Знамо да овде има много тих утицаја, који покушавају да СПЦ прикажу на неки други начин, да је оно што није. Сматрам да су ти потези разумљиви. Боље да се спречи нешто, него после да се опет правдају последице које би евентуално могле да се десе“, казао нам је он.

Прошле године, 25. септембра у селу Бањска дошло је до оружаног сукоба између Косовске полиције и групе Срба, који је резултирао убиством тројице Срба и једног косовског полицијаца. Полиција је потом ухапсила још тројицу мушкараца, који се и данас налазе у притвору и расписала потернице за још 42 особе, за које сумњају да су учествовале у том инциденту.

(Косово онлајн, 24.09.2024)