Суботић је у Аеqуитас подкасту, говорио о детаљима његовог привођења, злоупотреби службеног положаја од стране припадника Косовске полиције према њему, али и према његовим сународницима. Такође, причао је о страховима грађана, улози међународне заједнице, општина и локалних политичара, као и о последицама постојања “полицијског протектората” на северу Косова.
Он је истакао низ неправилности током његовог привођења, укључујући незаконито поступање, прекомерну употребу силе и недостатак транспарентности, што укључује присуство полицајаца са прикривеним обележјима и у цивилу, као и собу без камера приликом његовог испитивања.
Полицијски инспекторат Косова (ПИК) позвао је Суботића да да изјаву, након чега је суспендовао двојицу полицајаца. Он је о случају обавестио Омбудсмана, нагласивши да се није обраћао ПИК-у, већ да је Инспекторат самоиницијативно реаговао. Суботић упозорава да ово није изолован случај.
Према његовим речима, многи грађани на северу Косова доживели су сличне непријатности, али због страха и непознавања својих права нису пријављивали насиље.
Он је навео и друге случајеве, попут пребијања четири младића у Северној Митровици, рањавања возача на Бистричком мосту и напада на директора НВО Актив Миодрага Милићевића, указујући на ширу кризу поверења у деловање полиције.
„Полиција излази из својих надлежности на северу и измакла је контроли. Ми на северу Косова немамо ни судску, ни административну власт, већ неку врсту полицијског протектората и полиција не обавља само своје дужности већ често излази из оквира које им је дао Закон и Устав Косова“, истакао је Суботић.
Говорећи о политичкој ситуацији, Суботић је критиковао нелегитимне представнике у општинама на северу Косова, које спроводе политичке агенде без ослушкивања потреба локалног становништва. Истакао је потребу за „великим рестартом“ односа између заједница, како би се осигурала мирна коегзистенција, чак и ако није могућа потпуна интеграција.
На крају, Суботић је позвао међународну заједницу, Еулекс и КФОР, да преузму одговорност у стабилизацији ситуације и враћању поверења грађана.
„Две или три патроле Еулекса или КФОР-а биле би довољне да поврате осећај сигурности,“ рекао је он, додајући да је кључ за решавање проблема у Бриселу.
Aequitas podkast емитује се у склопу пројекта подржаног од стране косовског Савета за штампу и Барабар центра у Приштини. Подкаст реализују НВО ЦАСА из Северне Митровице и Радио КИМ Медиа Гроуп из Чаглавице.
Катарина Мирковић