Аналитичар Ристо Никовски оценио је за Косово онлајн да усвајање Декларације о заустављању антибугарске реторике у Северној Македонији у бугарском парламенту показује да је Софија у паници.
“Видели су да више не могу да се шале са нама и да раде шта хоц́е и да Македонија заузима чврст став са којим морају да се суоче. То је само знак панике. Ако прочитате Декларацију, видите да ни они сами не знају шта траже и поручују. Јер ако постоји мржња са било које стране, то је само са њихове. Не признају да постојимо, игноришу нас и кажу да смо ми ширили говор мржње. У најмању руку је смешно. Ово је ситуација са којом ц́е они морати да се суоче и ја кажем да ц́е наши морати да наставе и предузму одговарајуц́е кораке, јер са друге стране, можемо бити сигурни да нема промена, чак ни у Бриселу, и лопта је на нашем терену”, истакао је Никовски.
Сада када је лопта на македонској страни, Никовски истиче да треба играти.
“У датим условима, пошто су Брисел и шира међународна заједница потпуно стајали иза бугарских фантасмагора, значи или ц́емо играти или ц́емо иц́и доле. У том смислу постоји само један излаз, јер сам Уговор о непријатељству, како га ја зовем, било би неприкладно да га сада поништимо, пошто ц́е цео свет бити против нас”, рекао је Никовски.
Он истиче да у овој ситуацији није проблем само споразум, подсећајући да су потписана два протокола.
“Први је потписао Никола Димитров и он је ужасан, али не и страшан. Други протокол који је 17. јула 2022. потписао Бујар Османи је катастрофалан и ужасан, јер поставља неприхватљиве услове за Македонију, између осталог, и измишља уставне промене, истиче се да имамо заједничку историју 10 пута, што је ван граница ума, а постоји и клаузула да заправо у међусобним односима главну улогу има Историјска комисија. Да она треба да води наш процес ка Европској унији и све то је ушло у преговарачки оквир. Укидањем тог протокола који нико не доводи у питање, иако га сада мало чешц́е помињу, за разлику од Уговора, ми ако откажемо и повучемо свој потез једноставном напоменом да их обавештавамо да се други протокол показао контрапродуктивним по интересе Републику Македонију, да смо тим споразумом преузели обавезе које не можемо да испунимо из историјских и објективних разлога, са таквом једном нотом иступамо из тог споразума, пада у воду и преговарачки оквир, а пада у вода и ултиматум да се промени Устав”, рекао је он.
Тиме ће, како истиче, Македонија моц́и да преговара о Европској унији на нормалан и регуларан начин као и све остале чланице.
“Дакле, излаз постоји, то није нешто претешко или ризично у датој ситуацији. Сви ц́е поново скочити, али нико не може да нам оспори право да одустанемо од протокола и са тим све почиње изнова”, закључио је он.