Покрет за одбрану Косова и Метохије

Представљен дигитални водич кроз историју манастира Драганац

Фото: Косово онлајн

У манастиру Драганац, у Косовском Поморављу, промовисан је дигитални водич који омогућава да се путем апликације на телефону истражи историја и културно наслеђе манастира, али и околине.

Дигитални водич је идеја и дело Туристичке организације Гњилана, а манастир Драганац пружио је подршку, изјавио је за Косово онлајн јеромонах Христофор.

 

 

„Сам садржај тог дигиталног водича јесте манастир Драганац, његова историја, његов живот кроз векове и његов живот данас. Циљ водича је да се путем једног савременог средства комуникације, путем једног савременог медија, људима пружи што више могућих информација које су битне за сам манастир“, рекао је јеромонах Христофор.

Он је истакао да је дигитални водич једна допуна манастирском животу.

„Људи који нису у могућности да дођу до манастира или који о томе размишљају, овде могу пронаћи најбитније информације како да дођу и шта ту могу затећи, шта ту могу да очекују. Такође, ми се сусрећемо и са великим бројем поклоника у нашем манастиру, једно од наших основних послушања јесте гостопримство и дочек људи, али у тим сусретима никада није могуће рећи све и одговорити на сва питања која људи можда имају, тако да је водич једна допуна за оне који буду посетили манастир да пронађу што више тога о самом манастиру“, рекао јеромонах Христофор.

 

 

Манастир Драганац је према народном предању задужбина кнеза Лазара из 14. века.

„Нажалост, током средњег века, тачније у 15. веку, манастир је страдао, али народна вера, али и народни дух, чувао је сећање на светињу, а када су околности то дозволиле, у 19. веку, манастир је обновљен. С краја 19. века обновљен је и монашки живот у њему, и данас, манастир Драганац представља једини живи општежитељни манастир у источном Косову, тачније у Косовском Поморављу, има пет монаха и у њему се свакодневно служи света литургија“, рекао је јеромонах Христофор.

Мобилни водич доступан је на Андроид и иОС платформама и врло је једноставан за коришћење истиче Слободан Митић, инжењер електротехнике и рачунарства, који је био задужен за израду апликације и дизајн.

„Лако се скида апликација, за сада можете видети промо верзију, ако желите можете да скинете, погледате и апликација је видљива тренутно на интернету, а можете лако приступити свим секцијама. Од историјата, затим о самом манастиру, о богослужењу, о послушању и како доћи до манастира. Имамо још једну секцију где смо убацили контакт информације о манастиру и гугл мапу“, истакао је Митић.

 

 

Дигитални водич преведен је на шест језика – српски, руски, енглески, немачки, француски и албански. Јелена Јанковић професор руског језика радила је на преводу.

„Ја сам радила на преводу на руски језик заједно са супругом који је такође професор руског језика и радила сам на организацији данашње промоције. Водич је значајан у том погледу што се шири видјивост манастира. Манастир је сада видљив и за ширу нашу јавност, али и за иностранство. Било ко, ко не може да дође, може преко апликације да се упозна са манастиром, историјатом, производњом, економијом, и уопште, животом манастирским“, рекла је Јанковић.

 

 

Током промоције дигиталног водича наступили су чланови певачке групе „Манасије Цонић“ из Горњег Кусца, стихове је казивала песникиња Милица Симоновић, а представљени су и производи манастира Драганац. 

Домаћа јела и производе изложила је и Станица Костић из Станишора.

„Спремила сма стара јела, стругану погачу, мацаницу, сир, домаће колаче, зељанице. Сарађујем са Туристичком организацијом, волим да спремам, а спремам и по наруџбини. Гости највише воле да пробају стара јела, тестенине, пите, старинске колаче, стругану погачу, мацанице. Доста им је роштиља, желе нешто друго да пробају“, рекла је Костић, која је истакла да има жељу да се бави сеоским туризмом.

 

 

Пројекат дигитализације манастира Драганац подржало је Министарство културе Републике Србије и Канцеларија за КиМ.

 

Digitalni vodič
Фото: Косово онлајн