Покрет за одбрану Косова и Метохије

Радосављевић за НИН након привођења: Мој случај сведочи о реалности са којом се Срби на Косову свакодневно суочавају

Фото: Танјуг/Дописник КиМ

Директорка невладине организације “Нова друштвена иницијатива” Јована Радосављевић, родом из Лепосавића, јуче је приведена и саслушана у полицијској станици у Звечану, уз покренут прекршајни поступак због, како је саопштила косовска полиција, “неовлашћеног снимања” полицијског пункта на Бистричком мосту. Радосављевић у разговору за НИН наводи да је била свесна постављеног знака који указује на забрану фотографисања и снимања, али, објашњава да није снимала сам пункт, док је камеру на телефону укључила због ранијих непријатности при заустављању баш на овом месту, због чега се није осећала безбедно. Радосављевић подвлачи да је њен случај само још један у низу који сведочи о третману са којим се Срби на Косову свакодневно суочавају.

“Често пролазим овим путем и увек ми је укључено снимање, да бих могла да имам документовано уколико ми се понове неке раније непријатности. Било је ситуација када су припадници специјалне полиције упирали пушком у мом правцу. Такође су ме заустављали у касним вечерњим сатима у пуној опреми, постављали интимна и приватна питања која не би требало, обраћајући ми се искључиво на албанском језику, одбијајући да пронађу некога ко говори српски”, говори Радосављевић.

Сходно томе, сваки пут када прелази преко Бистричког моста, Радосављевић укључује снимање на телефону да би се заштитила. Иначе, Бистрички пункт, који се налази на територији општине Звечан уз магистралу Приштина – Митровица – Јариње – Рашка, постављен је пре скоро две године када су Срби напустили институције на Косову, између осталог и полицију. Ове суботе се кренуло и са зидањем полицијске подстанице, а камен темељац су положили косовски министар унутрашњих послова Џељаљ Свечља и директор Косовске полиције Газменд Хоџа.

Свечља је током полагања камена темељца рекао да ће тај “нови савремени објекат користити припадници полиције који две године служе у борби против криминала, заштити наше границе и општој безбедности наше Републике”. Подсетио је да косовска полиција, која је раније на располагању имала само једну канцеларију, сада на северу Косова има њих девет.

Бистрички пункт је био место и два озбиљнија инцидента која су укључивала и пуцњаву. Након једног од тих инцидената, у коме је рањен Србин из Жеровнице М. Ј. Срби одржали протест управо на овом месту. Радосављевић каже да је специјална полиција увек присутна у вечерњим часовима, док регуларна током дана обично контролише саобраћај.

 

“Владајућа партија на Косову у очигледној кампањи”

 

У јучерашњем саопштењу косовске полиције се, иначе, наводи да је Радосављевић снимала на контролном пункту иако је била обавештена да је снимање забрањено. Даље се наводи да је била упозорена на прекршај, а након што није престала са снимањем, изречена јој је одговарајућа новчана казна.

“Полицијски службеници, када ме зауставе, а то се дешава релативно често, некада чак и примете снимање, што можда утиче на то да се према мени опходе професионалније. Сада ме је зауставила регуларна полиција, ради рутинске контроле, предала сам им документа, након чега је полицајац приметио да ја снимам и упитао ме зашто то радим. Одговорила сам му исто што и вама, након чега је тражио да искључим снимање”, додаје Радосављевић.

Након што је Радосављевић одбила да искључи снимање, дошла су два косовска полицајца у цивилу, захтевајући да им преда мобилни телефон.

 

EPA  / EFE/GEORGI LICOVSKI
ЕПА / ЕФЕ/ГЕОРГИ ЛИЦОВСКИ

 

“Одбила сам и то, јер нису имали судски налог. Неко време је потрајало то убеђивање, а потом је један од њих двојице отишао да обави телефонски разговор, рекавши ми да ће да набави судски налог. Све је трајало око сат времена, након чега су ми рекли да пратим полицијско возило до полицијске станице у Звечану, како бих дала изјаву. Тамо су ми рекли да није у питању кривично дело, него прекршај, те да ми адвокат није потребан. Завршила сам са давањем изјаве, вратили су ми документа и пустили су ме”, наводи Радосављевић.

Иако је упитана о томе да ли је приметила да постоји знак да је снимање забрањено, полицајцима одговорила потврдно, Радосављевић додаје да сврха те забране није најјаснија, с обзиром да је у питању јавна површина.

“Пунк је на јавној површини већ две године, још од барикада из 2022. Доводи се у питање да ли је разлог забране снимања то што се на овом месту до сада одиграо низ инцидената, па се тиме прикрива непрофесионално понашање. Читава ситуација је забрињавајућа. Јер, владајућа партија на Косову је у очигледној кампањи, иако она званично почиње наредне године, која се води на том освајању севера, односно истискивању Србије са севера, што се, између осталог, огледа у присуству полиције, гашењу српских институција и услуга од којих Срби зависе, укидању динара”, истиче Радосављевић.

 

“Зачарани круг неповерења и тензија”

 

Иначе, премијер Косова Аљбин Курти данас је саопштио да је у селу Извор на територији општине Звечан на северу земље положио камен темељац за изградњу полицијске подстанице. Припадници српске заједнице, који чине већинско српско становништво на северу Косова, противе се изградњи полицијских станица или база уз образложење да трпе притиске и дискриминацију од косовских полицајаца.

“Мислим да ће овакве ствари само појачати, јер то ће бити њихова главна порука – консолидација косовске суверености на читавој територији, укључујући и север Косова. Ово што се мени десило је чешћа појава него што људи мисле. Такве ситуације се дешавају обичним грађанима који обично не знају своја права, примера ради, да полицијски службеник нема права да им одузме телефон без судског налога. Мој пример ће можда бити нешто позитивно јер ће грађани научити нешто о својим правима”, указује Радосављевић.

Додаје да се, у већини случајева, људи одлучују да о својим искуствима не причају услед претњи косовских полицијских службеника, због чега не желе да ризикују.

“Са друге стране, одбијају да пријаве репресију или слично понашање институцијама, јер једноставно у њих немају поверења. То је један зачарани круг неповерења и тензија које сада константно расту, јер не само што грађани немају поверења у косовску полицију, већ и полиција има тенденцију да буде агресивнија у свом приступу због атмосфере која је креирана. Поготово након недавних примера полицијске тортуре суграђанина Милоша Суботића или хапшење четворице младића у септембру који су претрпели и физичко и психичко насиље, а које косовска полиција и даље негира”, додаје Радосављевић.

Радосављевић верује да, у случају њеног привођења, полицајци нису знали да се ради о некоме ко долази из цивилног сектора, док вест није одјекнула у јавности.

“Ово дефинитивно није пријатно искуство, али важно је ово што се десило, да би се дигла свест о томе да је овај пример реалност са којом с Срби на Косову свакодневно суочавају. Од септембра прошле године, ми нисмо имали неку оштрију реакцију која долази из Београда по том питању. Остаје питање зашто је то тако, али дефитнитивно је приметна промена приступа у смислу да нема значајније и оштрије реакције из Београда по овом питању”, закључује Радосављевић за НИН.

Сара Николић

(НИН, 25.11.2024)