Бивши портпарол Нато Алијансе Џејми Шеј сматра да би Ричард Гренел, бивши специјални изасланик за дијалог Србије и Косова, могао да буде именован за државног секретара САД уколико Доналд Трамп победи на изборима и врати се у Белу куц́у, што би, каже, значило и повец́ање значаја Западног Балкана у америчкој спољној политици.
“Очекује се да ц́е Рицхард Гренел, који је био Трампов изасланик у региону, постати државни секретар ако Трамп победи на изборима. Ако се то деси, Западни Балкан би заиста могао да има вец́и значај у спољној политици САД“, рекао је Шеј за Газету блиц.
Указује, међутим, да би без обзира на исход избора, Косово требало да се фокусира на обнову односа са САД, који су, примећује, „минирани“ у претходном периоду.
Понавља да би ближи однос између САД и Србије могао да побољша и шансе за постизање споразума између Косова и Србије, ако је косовски премијер Аљбин Курти вољан да примени претходне споразуме и промовише дијалог.
“Али без обзира на то ко је председник САД – Трамп или Харис, Косово ће морати да стави приоритет на поновну изградњу односа поверења са САД, који су нарушени. Приштина треба да буде свесна да је амбасадор Кристофер Хил био успешан у Београду у побољшању односа САД са Србијом и у придобијању Београда да пружи више помоц́и Украјини и приближи се Западу. Вучиц́ је одбио да иде у Русију на састанак БРИКС-а. Али ближи однос САД и Србије би такође могао помоц́и Косову да постигне споразум са Београдом ако је Курти вољан да примени претходне споразуме и помогне поновном покретању дијалога између Косова и Београда”, рекао је Шеј.
Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије
(Газета Блиц/Косово онлајн, 03.11.2024)