Трпеза за Бадњи дан и Божић традиционално обилује разноврсном храном, а због тогу су протеклих неколико дана приметне гужве на улицама Штрпца, јер мештани у радњама и на пијацама купују разне производе који су неизоставни део божићне трпезе. Мештани Штрпца кажу за Косово онлајн да за овај празник свега мора бити у изобиљу.
Како је трпеза за Бадњи дан традиционално посна, и Драгиња Николчевић из Штрпца каже да купује и припрема посна јела.
„Купујем суво и свеже воће, правимо пите од купуса, јабука. Пасуљ је неизоставан, може и сарма. Леп празник, најлепши, рођење Исусово. Желим свима лепо Бадње вече, нека је на помоћ и спасење, срећан Божић“, казала је Драгиња Николчевић.
За Дејана Младеновића важно је да за Бадњи дан и Божић традиција и обичаји испоштују.
„Сви купују посну храну за Бадње вече, а за Божић је масно, месо, прасе. Чувамо традицију, идемо по бадњак, носимо у цркву, обележавамо Бадње вече“, каже овај домаћин.
Неизоставне жеље за здравље и мир.
„Честитао бих свима Бадње вече и Божић, да га проведемо у здрављу, весељу и миру“, казао је Младеновић.
Љубица Димић признаје да се за Божићну трпезу не штеди.
„Купујемо бадеме, лешнике, суво грожђе, шарене бомбоне, кестење, воће. Свега има, ко не прави купује торте и колаче. Не штеди се на куповини за Божић, не пита се за цену“, каже ова жена.
Срећко Здравковић са Брезовице указује да је најважније да се празник прослави у кругу породице.
„Као и сваке године, купујемо ситнице, поклоне. Носи се бадњак, прослављамо у кругу породице, јер нам је то традицинални обичај. На овај се празник не штеди“, сагласан је Здравковић.
И ове године, домаћини су традиционално уранили по бадњак, како би Бадњи дан обележили како обичаји налажу.