Покрет за одбрану Косова и Метохије

Свечано у Високим Дечанима: Више хиљада верника присуствује обележавању славе – „Најлепша и превелика светиња“

Више од 3,000 људи посетило је манастир Високи Дечани који данас прославља ктиторску славу – Светог краља Стефана Дечанског. 

Манастир је већ данима са верним народом у припреми ове славе. Уочи празника, стигло је и свештенство из Епархије, Црне Горе и Херцеговине. Са обележавањем се још синоћ кренуло празничним бдењем. Велики број верника присуствовао је служби, а тај број се знатно увећао овог јутра.

Литургију су служили Митропоилт Рашко-призренски Теодосије са Митрополитом Димитријем Захумско-херцеговачким, Епископом Иларионом – викаром Патријарха Српског Порфирија и Епископом Јованом – викаром Епископа Григорија.

Већи број аутобуса из више крајева Србије и региона паркирао се данас испред самог манастира који обежбеђују припадници КФОР-а из Италије, Северне Македоније и Хрватске.

Како смо се и сами уверили, обележавању славе присуствовало је више од 3,000 људи. Део њих је био у храму, а део ван, јер иако је реч о великом здању, црква није имала довољно капацитета да прими огроман број људи који је дошао.

Упркос ниским температурама, расположење и свечана атмосфера доминирају и у пространом дворишту манастирског комплекса.

„Као да га је неко из раја спустио овде“

 

Тамо смо срели Невену Веселиновић из Београда. Иако је претходно обилазила Високе Дечане, ово је први пут да је присуствовала обележавању ктиторске славе.

„Волим Косово и Метохију, долазим редовно, осећам се овде као у својој кући, а посебно ми прија да дођем на литургију у Високе Дечане“, рекла је за КоССев.

 

 

Двојица њених суграђана кажу нам да су на поклоничком путовању, у склопу ког су данас посетили и овај манастир.

„Дошли смо да се поклонимо нашим светињама. У петак смо кренули, били смо у Грачаници, на Газиместану, били смо до Призрена, посетили Горњу Брњицу, Велику Хочу“, поручују.

За њих су Високи Дечани посебни – „као да их је неко из раја спустио овде“.

„Мислим да је битно да посећујемо све наше манастире, наше људе, јер црква није само грађевина, није материја, већ ми ту около који смо дошли и да пружимо подршку нашем народу који је овде и да они знају да смо са њима“, навели су.

Ту су и гости из Ниша који већ годинама обилазе светиње на Косову.

„Можда смо већ 4-5 пута били овде на сам дан обележавања манастира, а неколико десетина пута смо га обишли у осталим приликама током године. Обилазимо наше највеће светиње и чак смо их све обишли на Северу Космета“, казао је Стеван за КоССев.

Високи Дечани посебни су за Нишлије због дуге традиције манастира, великих фресака, икона.

 

 

„Сматрамо га нашим – обилазимо своју кућу“

 

ђСтефан Црногорчевић из Зете, каже да су Високи Дечани за њега дом.

„Зато што сматрамо да је то наше, да је Косово наше исто као и други делови Србије – да је све то наша земља. Нове границе су ту, поштујем их наравно, али сматрам да је то наше и да обилазимо нашу кућу. Као што човек може да има стан у Будви и Београду и да их сматра његовим, тако и ми ове манастире сматрамо нашим – да дођемо да их посећујемо“, рекао је.

Невена и Милош Вулетић из Косвске Митровице, посетили су Високе Дечане како би осим славе, обележили још један за њих битан датум.

„Дошли смо данас јер смо на овај дан ја и он кренули у заједнички живот. Тако да обележавамо нашу двогодишњицу“, рекла је Невена за КоССев, додајући уједно да су Високи Дечани један од најлепших манастира.

„Треба да се посећује, негује, да се пружа љубав, поштовање, јер је то превелика светиња и за мене има велики значај, поготову што сам баш на овај дан упознала љубав свог живота“, додала је.

Древни Високи Дечани су један од најзначајнијих манастира Српске Православне Цркве. Задужбина су краља Стефана Дечанског и цара Стефана Душана из раног 14. века. Уз Грачаницу и Пећку Патријаршију, те цркву Богородица Љевишка, на Унесковој листи светске баштине налазе се од 2004. године, а од 2006. су и на листи светске баштине у опасности. Манастир је 2021. уврштен на листу 7 најугроженијих европских споменика културе.

(КоССев, 24.11.2024)