Здравство и школство имају нека додатна права, неке привилегије, које нисмо заинтересовани да дирамо, јер су и законски регулисане. Према Ахтисаријевом плану, српска заједница у ове две сфере, преко општинских власти, има ширу аутономију, изјавио је ове недеље челник косовског МУП-а, Џељаљ Свечља.
У интервјуу за Радио Слободна Европа, Свечља је говорио о недавно затвореним српским институцијама на Косову, пре свега административним.
Биће затворене све такве, казао је, које делују ван косовског законског оквира.
„Све илегалне институције које раде на Косову, у једном или другом тренутку, доживеће исту судбину као и оне које су затворене. То је питање оперативне припреме институција Републике Косово“.
Ипак, не важи исто за здравствене и образовне институције Србије на Косову, казао је, јер оне имају посебан статус према Ахтисаријевом плану и самим тим су, истакао је, законски регулисане.
„Раније сам говорио о паралелним општинама, о услугама за које се не предвиђа да их пружа нико други осим легитимних институција Републике Косово. Према Ахтисаријевом плану, српска заједница у ове две сфере, преко општинских власти, има ширу аутономију. Значи, здравство и школство имају нека додатна права, неке привилегије, које нисмо заинтересовани да дирамо, јер су и законски регулисане“.
Сходно томе, косовске ће власти ту бити опрезније:
„У смислу правилног дефинисања њихове делатности унутар закона Косова“.
На конкретно питање да ли то значи да ће болнице и школе по српском систему наставити да функционишу, Свечља је одговорио:
„Не, не кажем под српским системом. Кажем да ове две службе или ове две области имају специфичну ситуацију и биће третиране на специфичан начин, одвојено од затварања других институција које су већ у процесу“.
Косовско министарство здравља већ води разговоре са српским здравственим институцијама?
Свечља је у овом интервјуу казао и да косовско министарство здравља већ води, како је навео, неопходне комуникације са здравственим системом који делује у општинама где вечину чине Срби.
„Сматрам да је потребна само појачана координација између обе стране, да све буде у оквиру закона“, казао је.
Поручио је и да би исто требало да се односи и на образовни систем.