У Прилепу, у цркви Свети Кирил и Методије налази се костурница са 6.000 српских војника. Црква је изграђена између 1926. и 1936. године и представља не само духовни споменик већ и место од посебног историјског значаја.
У њеној крипти налази се посмртни остаци око 6.000 српских војника који су дали своје животе током Првог светског рата. Овај део цркве сведочи о огромној жртви коју су ови војници поднели за слободу свог народа.
Изградња цркве започета је на иницијативу свештеника Алексе Кочовића, председника српске црквено-школске општине, са циљем стварања духовног уточишта за Прилепчане. Цркву је пројектовао познати српски архитекте Момир Коруновић, на триконхалној основи у облику крста, са базиликалним изгледом. Фасада цркве носи елементе Српског (Моравског) стила, обогаћеног национално-романтичарским мотивима, са посебно истакнутим стилом изнад западног улаза.
Цркву је осветио Свети Владика Николај Велимировић 1936. године, чиме је овај храм добио додатну духовну тежину и значај за верни народ.
Међутим, посебно место заузима костурница која чува сећање на 6.000 српских хероја из Првог светског рата, чинећи цркву „Свети Кирил и Методија“ светим местом трајне захвалности и пијетета.
Текст: Бранко Димовић Димески