Покрет за одбрану Косова и Метохије

Београдски званичници: ЕУ и САД да утичу на ПР, Лајчак рекао да би избори требало да се одрже на Косову

Фото: Скупштина Србије

Вест је ажурирана

ЕУ и САД требало би да искористе свој ауторитет и изврше утицај на Приштину да се омогући одржавање предстојећих избора на територији КиМ, поручио је данас председник Скупштине Србије, Ивица Дачић, на састанку са специјалним изасланицима САД и ЕУ, Габријелом Ескобаром, односно Мирославом Лајчаком. Међународни званичници састали су се данас и са премијерком, министром спољних послова и директором Канцеларије за КиМ. Сви они су критиковали Приштину због неиспуњених обавеза, а првенствено о формирању ЗСО, заложили се за дијалог и компромисно решење, али и одржавање предстојећих српских избора на Косову.

Изасланици САД и ЕУ допутовали су јуче у Београд, након тродневне посете Приштини и серије разговора са представницима власти, опозиције и цивилног друштва.

Они су се прво одвојено састали са председником Србије, Александром Вучићем, док је потом одржан и трилатерални састанак.

Габријел Ескобар се након састанка са српским председником уједно састао и са председником скупштине Србије, Ивицом Дачићем.

Данас, међутим, Дачић је одржао још један састанак са Ескобаром, а којем је присуствовао и изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине, Мирослав Лајчак.

Дачић је информисао саговорнике о предстојећим изборима у Србији, који ће бити одржани 3. априла 2022, истакавши уверење да ће они бити организовани и на територији Косова и Метохије, саопштено је из Народне скупштине.

Председник српског парламента је, уједно „замолио да ЕУ и САД искористе свој ауторитет како би извршили утицај на приштинске власти да то омогуће“.

Како наводе из скупштине, Лајчак је истакао да је позиција ЕУ да избори треба да буду организовани и на Косову и да је о томе разговарано током посете Приштини.

Лајчак је јуче такође потврдио да се у Приштини разговарало о предстојећим српским парламентарним изборима, тј. могућности гласања Срба са Косова у складу са међународном праксом и постојећим моделима.

Казао је да су ЕУ и ОЕБС спремни да помогну, али и да је неопходно да се дође до договора Београда и Приштине о овом питању.

Поручио је да „нема сумње да ће одлука која се донесе у вези са изборима имати утицај на дијалог и атмосферу“.

Косовски премијер је потом из Приштине још једном поручио да је ЗСО у супротности са Уставом и да на Косову нема потребе за Заједницом која повец́ава тензије и нарушава односе

 

Говорећи о разговорима који се воде у Бриселу, Дачић је подвукао да се Београд залаже за проналажење компромисног решења и да је једини пут за то дијалог, „на који смо ми увек били спремни“.

Лајчак је на овом састанку казао да заједничком посетом са помоћником америчког државног секретара желе да покажу целом региону да ЕУ и САД имају исту визију за Балкан, а то је чланство у Европској унији.

„Он је нагласио да је дијалог једини процес за нормализацију односа Србије и Косова и истакао да се након избора отвара простор за његово интензивирање“, додаје се у саопштењу.

Ескобар је такође потврдио важност заједничке посете Београду и Приштини, подвлачећи да САД желе да пошаљу јасну поруку да будућност читавог региона виде у ЕУ.

„Дијалог уз посредовање ЕУ је једини механизам који САД подржавају у решавању отворених питања“, рекао је Ескобар, истичући спремност САД да пруже неопходну помоћ и подршку.

Говорећи о питању формирања Заједнице српских општина, како наводе из скупштине, Лајчак и Ескобар су рекли да су у свим разговорима које су имали у Приштини послали јасну поруку да ЗСО мора бити формирана, као и да све што је договорено дијалогом мора бити спроведено.

Лајчак и Ескобар су се састали у међувремену и са министром спољних послова Србије, Николом Селаковићем, као и српском премијерком, Аном Брнабић.

Селаковић: Спремни за дијалог и постизање компромисног решења

И Селаковић је са изасланицима САД и ЕУ разговарао о одржавању предстојећих избора на територији КиМ, те нагласио значај приоритетног решавања тог питања, уз подсећање да су у протекле две деценије сви изборни циклуси које је организовао Београд били спроведени и на Косову уз асистенцију ОЕБС-а.

Када је реч о дијалогу, Селаковић је саговорницима казао да је Београд спреман за наставак дијалога, али и постизање компромисног договора који ће бити обострано прихватљив.

Након серије порука Лајчака и Ескобара да обе стране нису примениле све споразуме постигнуте у Бриселу, Селаковић данас поручује да је Београд испунио готово све обавезе, док Приштина, ни скоро девет година након постизања Бриселског споразума, није испунила његов главни део, а то је формирање ЗСО.

Селаковић је захвалио саговорницима на личном ангажовању у том процесу, али и, додаје се у саопштењу, упозорио на опасност од сталних настојања Приштине да једностраним потезима обесмисли дијалог и дестабилизује регион.

Брнабић: Учините све како би Срби могли да гласају 3. априла

Ескобар и Лајчак су уједно разговарали и са премијерком Србије, Аном Брнабић, која је такође изразила очекивање да ће доћи до формирања ЗСО и имплементације Бриселског споразума.

Из Владе Србије је саопштено да је Лајчак рекао да Европска унија улаже велике напоре у наставак дијалога Београда и Приштине, те да је позвао Београд да настави да буде посвећен том процесу, док је Ескобар акзао да две стране једино кроз дијалог могу да решавају сва отворена питања и да за то не постоји алтернатива.

Брнабић је такође указала на то да Србима на Косову није било омогућено да гласају на референдуму 16. јануара, али и уједно позвала међународне званичнике да учине све како би се онима са право гласа омогућило да искористе своје право 3. априла када се одржавају српски избори.

Ескобар и Лајчак су уједно разговарали са директором Канцеларије за КиМ, Петром Петковиће. 

Више о томе у посебној вести: Срби хоће да гласају на Косову, од вас очекујемо решење

 
Радна група за Поглавље 35: Приоритети у дијалогу – очување мира и безбедности

Изасланик ЕУ састао се данас и са Радном групом Националног конвента о Европској унији за Поглавље 35.

Како је саопштено из Радне групе, они су на састанку разменили мишљења и ставове о тренутним изазовима, међу којима се нашао и дијалог о нормализацији односа.

Чланови Радне групе су изнели препоруке за унапређење процеса у наредном периоду, али и ставове за решавање косовског питања, уз назнаку да приоритети у дијалогу буду очување мира и безбедности, саопштено је.

Подсетимо, Ескобар и Лајчак су претходно од 31. јануара боравили у Приштини, где су такође имали серију састанака са званичницима, а одакле су отишли после јучерашње конференције за медије на којој су сумирали утиске.

Поручили су да би оно што је потписано и договорено у Бриселу требало да буде спроведено, али и да би стране требало да раде на проналажењу модела за формирање ЗСО, и да европско-амерички двојац у ову дипломатску мисију није дошао са готовим предлозима, већ да „позове стране да буду конструктивне и окрену се дијалогу“.

(КоССев, 03. 02. 2022)