Бодо Вебер, немачки стручњак за Балкан и виши сарадник Савета за политику демократизације у Берлину, у интервјуу за Косово Онлајн изјавио је да, иако се код Трампове администрације никад не може у потпуности искључити неко изненађење, искрено сумња да ће се на столу у Вашингтону ове недеље, у оквиру дијалога Приштине и Београда, наћи неки политички споразум, а камоли несто налик на финални.
“Господин Гренел последњих годину дана ничим није допринео постизању коначног споразума, већ сасвим супротно – подривао је напоре Европске уније да се дође до неког ресетовања преговора о свеобухватном споразуму, а пошто ангажман америчке администрације циља мање на решавање дуготрајног конфликта између Србије и Косова, а више на реизбор Трампа, као и личне интересе господина Гренела, у овом тренутку тим интересима највише служи некакав или некакви економски споразуми. Зато и очекујем да су овај пут саопштења званичног Вашингтона да ће се преговори ове недеље фокусирати на економију заиста истинита”, објашњава Вебер.
Да ли ће се притисак на Србију појачати како би Београд пристао на договор са Приштином?
Треба сачекати и видети какав је карактер економских споразума који ће бити на столу, односно да ли и како додирују питање статуса Косова. Сходно томе, притисак ће бити или на српским или на косовским преговарачима.
Косовска делегација је у понедељак отпутовала на састанак у Вашингтону и предводи је премијер Хоти. Нема “великих“ имена косовске политике попут Тачија, Весељија, Харадинаја, Куртија… Како гледате на то и да ли ће то представљати проблем за приштинску делегацију?
Величина и састав косовске делегације и начин на који је састављена јасно показују оно што је општепознато – да актуелна влада у Приштини постоји више на папиру него у реалности. Нема заједничку преговорачку позицију, а камоли платформу, нити прави заједнички тим владајуће коалиције, да не говоримо о јединству парламентарних странака. И тај хаос актера у Приштини, који никад није био већи од званичног почетка преговора о свеобухватном споразуму пре три године, представља неку додатну гаранцију да се ништа значајније ни у позитивном, нити у негативном смислу у Вашингтону неће десити.
Шта очекујете од састанка у Бриселу? Петер Стано, портпарол ЕУ, навео је да ће се састанци одржавати све док се заувек не реше сва питања?
Тешко је рећи. Влада одређена збуњеност у вези са концептом, приступом преговорима, које од јула води Мирослав Лајчак у име ЕУ. Чини се да та збуњеност није у потпуности неоправдана, јер је са стране врло тешко препознати концепт, док Брисел до сада није објаснио у чему се огледа нови приступ. Чини ми да се преговори тренутно налазе у некој предфази, делом због долазећих председничких избора у САД, јер тек после ће се, надам се, направити основа за озбиљнију трансатлантску сарадњу, делом због актуелне политичке кризе на Косову, која ће се завршити тек после избора Тачијевог наследника, при чему је мало вероватно да у том контексту неће доћи до ванредних парламентарних избора. Тако се чини да актуелни преговори у Бриселу, разговори о неким билатералним темама, нису повратак техничком дијалогу него служе успостављању неког базичног поверења између преговарачких страна. Због свега тога не очекујем неки револуционарни напредак у преговорима наредних недеља и месеци. Бојим се да ће преговори трајати мало дуже него што се тренутно господин Лајчак нада. Међутим, досадашњи ток преговора нас је научио да је форсирање преговора или контрапродуктивно или служи неким сасвим трећим интересима.
Извор: Kosovo-online
Фото: