Када се разговара о озбиљним процесима, логично је да ће Устав морати да се мења, нико на састанцима у Приштини није рекао да је то немогуће, поручио је вечерас изасланик ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак из Београда на заједничкој конференцији са председником Србије, говорећи о формирању ЗСО, и порукама које свакодневно стижу из Приштине да ово тело мора бити формирано у складу са одлуком косовског Уставног суда. Вучић је потврдио да је договорен наставак дијалога, као и пуна посвећеност Србије у жељи да се дође до компромисног решења. Приштини, са друге стране, поручује – „кога брига за ваш Устав“.
Након трудневног боравка у Приштини и више од 20 одржаних састанака са представницима парламентарних странака, цивилног друштва и епархије рашко призренске, Лајчак је данас допутовао у Београд где се састао са председником Србије, Александром Вучићем.
Вучић: Договорен наставак дијалога
У свом обраћању Вучић је кроз шест тачака сумирао разговоре са Лајчаком.
„Србија је посвећена наставку процеса у Бриселу у жељи да се дође до компромисног решења, с циљем стварања бољих односа и нормализације односа кроз одлуке УН и ЕУ између Београда и Приштине“, изјавио је Вучић.
„Изражена је заједничка оцена о економским кретањима која постоје и која морају бити подстакнута између Београда и Приштине – слобода кретања капитала, људи, робе и услуга“, подцртао је под два око чега се вечерас сложио са Лајачком.
Под три је навео да је европска будућност за Србију важна, али да је пут Србије ка ЕУ одређен напретком у односима са Приштином.
Под четири – Вучић каже да је Србија спремна на разговоре о свему, али и да инсистира на пуну имплементацију првог Бриселског споразума.
„И то јасно произилази из, како основних одредби, тако и имплементационог плана и верујем да је то услов без којег се не може за успешан наставак дијалога и стварање већег поверења између страна у поступку“, објаснио је.
Под пет – Вучић се захвалио Лајчаку на марљивом раду и посвећености. Каже да разуме његову – „тешку позицију“, али и да је то показатељ заинтересованости ЕУ за регион.
Под шест – председник закључује да – ма како тешки и компликовани разговори били – боље је водити дијалог него да нема разговора.
„Јер када не разговарамо, онда се плашим да увек може да дође до инцидената, угрожавања живота људи, и нарушавања мира и стабилности, што није интерес ни Срба ни Албанаца“.
Србија је спремна за наставак дијалога, кад год састанак буде заказао Лајчак, подцртао је председник Србије.
„Ми ћемо у Брисел ићи и на највишем нивоу и на техничком нивоу и желимо компромис“, каже, али и додаје да не жели да говори о ситуацији у Приштини, и да не жели да се „игра њихових игара оптуживања и сваљивања кривице“.
„Они нека размисле шта је њихов посао, а ми ћемо да водимо нашу политику“, подцртао је председник.
Лајчак: На странама је да одлуче шта значи ‘нормализација односа’
Циљ разговора са Вучићем био је у вези са наставком дијалога о нормализацији односа између Београда и Приштине, поручио је вечерас Лајчак.
Каже да ЕУ игра улогу посредника у дијалогу, али и да је на странама да одлуче „шта нормализација значи“.
„То треба да се договоре две стране учеснице преговора и процеса… Европска унија је ту да помогне, ми нисмо ту да приморавамо било кога на било шта“, додао је Лајчак.
Осим нормализације, циљ дијалога је и да се Србија и Косово приближе европској перспективи, додао је Лајчак.
Лајчак је подсетио да је од тренутка када је настављен дијалог одржано три састанка на високом нивоу између Хотија и Вучића, као и више састанака на експертском нивоу. Саопштио је да су се стране договориле око питања несталих и економске сарадње али и да је сада ред на „осетљива питања“ – финансијска потраживања и Заједница српских општина.
Кључно је да не остане нерешених питања, додао је Лајчак, уз назнаку да „све што је било договорено мора да се испуни у складу са оним како је договорено“.
„Устав није библија, мораће да се мења“
Лајчак је уједно подсетио да је међу оним што је договорено, а није испуњено и Споразум о Заједници српских општина. Она мора да се формира, поручио је.
А оно што је следећи корак су преговори о статуту овог тела у Бриселу, додао је.
Говорећи о својој посети Приштини каже да су сви саговорници поручили да оно што је потписано мора бити испуњено, те да то важи и за формирање Заједнице српских општина.
Када је реч о формирању овог тела и инсистирању Приштине да до тога дође у складу са одлуком Уставног суда, Лајчак каже да се у Бриселу разговара о озбиљним процесима, те да је „логично да ће Устав морати да се мења“.
Лајчак уједно наводи и да на састанцима у Приштини нико није рекао да је „то немогуће“.
„Устав није библија и уколико се договарамо о озбиљним стварима, то мора да се одрази на Устав“, додао је Лајчак.
Лајчак: Против одређивања вештачких рокова, али не треба одуговлачити
Лајчак је вечерас упитан када очекује потписивање правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине и да ли је ЕУ спремна да у том случају понуди Србији чланство.
Каже да је против одређивана вештачких рокова, али и да је ЕУ спремна да буде ту да процес иде оном брзином колико су на то спремне стране у дијалогу.
„Не треба да одуговалачимо процес, али и не треба да га убрзавамо“, додао је Лајчак.
Каже и да је убеђен да ће успех у дијалогу значити пуно на европском путу Србије, али и да није на њему да каже шта то тачно значи.
Вучић: „Кога брига за ваш Устав“
Вучић је подсетио да се у потписаном Бриселском споразумуму из 2013. године – 6 од 15 тачака везује за ЗСО.
Потом је пред медије изнео и, како је рекао, акт о којем се „мало у Србији говори и који нико није видео“ – План имплементације споразума између Београда и Приштине.
Каже да се овај план састоји од шест главних елемената.
Тачка један овог плана одређује прилагођавање правних оквира, поручио је председник, уз назнаку да то значи мењање Устава и закона, за шта каже да је Београд учинио, али не и Приштина.
Друга тачка овог плана је асоцијација/заједница, трећа полиција, четврта правосуђе, пета локални избори, а шеста опште одредбе
„Једну једину или можда две уз асоцијацију и прилагођавање правног оквира имали су обавезу Албанци и нису је извршили“, додао је председник, уз назнаку да се овим планом наводи да би кораци у имплементацији требало да се предузимају истовремено.
„Само желим да вас обавестим да је то потписано пре 7 и по година, они нису мрднули прстом. Они имају статут предложен од стране менаџмента/управљачког тима, онако како је то имплементационим планом договорено“.
Каже да је приштинска страна поручила потом да то није у складу са косовским Уставом, на шта је председник рекао „а кога то брига“.
Подсетио је на поруке које стижу из Приштине, да не желе да се у Бриселу разговара о ЗСО те да ово тело мора да се формира у складу са одлуком косовског Уставног суда.
„Шта је сврха преговора уколико би све требало да буде у складу са Уставом, што смо уопште преговарали. Па то може да се скупи десеторо Срба са Косова да направи ту невладину организацију коју ће Уставни суд да дозволи“.
Рекавши још једном да је Србија своје обавезе испунила упитао је „јел сад треба да се повучемо из свега и да кажемо нећемо ништа да имплементирамо“.
Очигледно да неки немају храбрости да кажу својој јавности да нису сва решења идеална, што ја свакодневно говорим нашој јавности и да нема овде нечега због чега ћемо у вис да скачемо од среће. Али боље и то него да оставимо нашој деци да ратују у будућности, ако то хоћете ја нећу и томе ћу да се супротставим. А ово све друго, штитићу интересе Србије. Али ми морамо да разумемо и желимо да имамо мир и компромис, да мир и компромис нису пораз, да је ратно решење изнуђено решење, да је то оно што нам није потребно
Са друге стране, наводи да ће Србија да инсистира да се примени све што је договорено и потписано.
Пред Лајчаком је поручио да Београд не види Приштину као непријатеља, већ да жели да разговара о заједничком економском развитку – „отварању фабрика, улагању у путеве и пруге, како да живимо заједно“.
Вучић задовољан договореним о несталима и економији
Подсетивши на прве две отворене теме након што су откочени преговори у Бриселу – нестала лица и економски односи, каже да је задовољан оним што је договорено.
„Што се Србије тиче, уложићемо сваки напор да пронађемо свакога ко је страдао или нестао са простора бивше Југославије или Косова и Метохије или централне Србије, потпуно је свеједно“.
Поручио је да је у Бриселу пред Лајчаком предложио да Приштина каже где сматрају да је у централној Србији неко сахрањен те да ће у року од 24 сата бити ископано то подручје, али и да је то тражио да исто уради Приштина. Каже да Хотијева делегација није хтела на то да пристане.
Ми знамо неколико места на КиМ где су Срби покопани, наша служба зна, чак смо им и имена места рекли
Лајчак је пре доласка у Београд боравио у тродневној посети Приштини где се састао са косовским премијером, Авдулахом Хотијем и председницом косовске скупштине, Вјосом Османи, косовским председником, Хашимом Тачијем, али и са лидерима политичких партија, са којима је разговаро о наставку дијлога, као и формирању ЗСО.
Из Приштине је пре пута за Београд подвукао да имплементација ЗСО долази тек након потписивања свеобухватног споразума о нормализацији.
Његова посета организована је управо у тренутку када је дијалог у застоју, због одбијања приштинске стране да се у Бриселу разговара о ЗСО, због чега се, упркос најавама о недељним састанцима на експертском и тронедељним састанцима на високом политичком нивоу, српска и косовска делегација нису сусреле од 7. септембра.