Покрет за одбрану Косова и Метохије

Грађани централног Косова пола године без динара: Тешко функционишемо, ово је злочин

Фото: Косово онлајн

Пола године је прошло од забране употребе динара на Косову, а грађани централног Косова и даље не могу да подигну плате и пензије у својим местима, већ путују до најближег прелаза како би подигли своје зараде. Грађани са којима је екипа портала Косово онлајна разговарала кажу да се над њима врши злочин и да тешко функционишу.

 

 

Зоран Стевић истиче да на путне трошкове потроши пола пензије.

„Тешко је, идемо у Србију за пензију. Узму ми за такси, узму ми тамо за евре, пола пензије ми оде. Не надам се да ће се динар вратити, то што је прошло, више се не враћа“, каже Стевић.

Милева Вучић истиче да због старости не може сама да путује и подигне пензију.

„Сувишно питање, зна се, веома нам је тешко, поготову нама старијима, млади се ипак снађу. Мислим да је то злочин, прави злочин. Ћерка моја ради, па ми помаже да то средим, иначе ја не бих могла са мојим гоинама да идем у Србију, апсолутно је искључиво“, наводи Вучић, додајући да је оптимиста да ће се на Косову динар поново употребљавати. 

 

 

Бојан Рајковић каже да је за њега нормално да на Косову плаћа у еврима, али истиче да је најтеже пензионерима, који не могу сами по пензију.

„Свакако смо до сада радили у еврима, и ја конкретно немам никаква примања везана за динаре. Највише проблема имају ови стари људи, пензионери, који не могу да иду у Србију да подижу новац, они имају највише прблема, плаћају такси, плаћају аутобус, малтретирају се, намуче се по овој врућини“, казао је Рајковић.

Он није оптимиста да ће се динар поново употребљавати на Косову.

„Мислим да неће, ништа што је до сада укинуто није се вратило на старо“, додао је он.

Једна пролазница истиче да се Срби јако тешко сналазе.

„Никако се не сналазимо, грозно. Како подижемо новац, тако што морамо да идемо за Србију. То је велики знак питања шта ћемо да радимо, треба да плаћамо пут, идемо тамо-овамо“, истиче она.

Шефкет Бећири живи у Приштини, али свестан је какав је проблем настао услед забране употребе динара.

„Како се човек снађе, ако се снађеш да оде до Рашке или до тог дела где има динара, ако не, живиш са овим што је наметнуто, шта има, са еврима. Верујем да ће се динар вратити, јер је валута симбол једног народа. Само је питање времена“, рекао је он.

(Косово онлајн, 01.08.2024)