Шансе да се некадашњи британски премијер Тони Блер врати на јавну политичку сцену су врло мале. Такве најаве су само пропагандни трикови да одржи своје присуство у јавности које може да му буде од помоћи да настави са пословима које, заступајући дубоку државу широм света, дебело наплаћује, сматра спољнополитички коментатор Синиша Љепојевић.
Британски медији, позивајући се на речи неименованог Блеровог личног пријатеља, ових дана спекулишу да бивши лидер Лабуристичке странке који је три пута победио на изборима између 1997. и 2005, планира повратак у политику попут покојног француског председника Шарла де Гола.
За Британце је ратни злочинац
„Сандеј тајмс“ је чак објавио да Блер тајно саветује министра здравља Мета Хенкока о приступу пандемији вируса корона и да је његов позив на одлагање масовне вакцинације док све високо ризичне особе не добију прву дозу, практично преточен у политику владе.
Многи су били изненађени и присуством Блера у Белој кући приликом потписивања споразума о нормализацији односа између Израела и Уједињених Арапских Емирата, средином септембра прошле године, у коме је, како се испоставило, имао кључну улогу.
Фото: REUTERS / PAUL HACKETT
Дугогодишњи дописник српских медија из Лондона Синиша Љепојевић, ипак, без длаке на језику објашњава зашто сматра да Блеров повратак не треба очекивати:
„Тони Блер је још увек једна од најомраженијих личности у Великој Британији. То је човек за кога највећи део Британаца верује да је ратни злочинац, пре свега због рата у Ираку, али и Авганистану. Све је могуће у животу, али реално, његове шансе да се активно врати у политички живот су врло мале.“
Блерова екипа већ влада лабуристима на челу Британије
Наш саговорник сматра да то њему вероватно није ни потребно, с обзиром на то да је после ванредних избора 2019. године дошло до промене на челу Лабуристичке партије и да је, како каже, на власт дошла Блерова екипа и да је на челу лабуриста Кир Стармер, који је његов човек.
„У Лабуристичку партију се вратила Блерова политика, али то не значи да би се Блер могао вратити у активни живот. Блер је, међутим, активан као оперативац такозване дубоке државе. Он путује по свету, то наплаћује дебело и заступа интересе великих корпорација, великих банака те дубоке политичке државе, пре свега Америке и он је присутан у многим деловима света“, каже Љепојевић.
Наш саговорник напомиње да је захваљујући тим пословима некадашњи британски премијер, који је на то место дао оставку 2007. године, до сада зарадио више од 200 милиона фунти. Осим држања говора за које по једном узима 330.000 фунти, Љепојевић каже да је реч и о посредовању у продаји оружја и опреме и разним дугим закулисним радњама, али и притиску на оне слабе у свету, што су уносни, добро плаћени послови који су му сада много важнији. Уз то, Блер је, како каже, вероватно и сам свестан да није реалан његов повратак на политичку сцену.
Фото: REUTERS / /STEFAN ROUSSEAU
Вешта пропаганда дубоке државе за прављење бизниса
На питање како онда читати најаве из такозваних поузданих извора из Блеровог најближег окружења да би он желео да се врати у стилу генерала Де Гола и да поново успостави нарушену репутацију, Љепојевић каже да се то може сматрати његовом пропагандом.
„Он је врло вешт. Уосталом, цела дубока држава контролише већи део медија и он тако одржава своје присуство у јавности“, истиче наш саговорник. Тако, сматра он, треба гледати и на написе да је саветовао министра здравља око вакцинације, што, како каже, нема никакве везе са тим, већ са дубоком државом, огромном парадржавном структуром, од банака до фармацеутске индустрије, чији је добро плаћени оперативац.
Одличан познавалац британске сцене сматра да за Блеров повратак у политику од значаја неће бити ни повратак дубоке државе на велику америчку сцену са уласком Бајдена у Белу кућу. Њој је Блер увек био толико одан, да су га због уласка у рат са Ираком назвали пудлицом Буша Млађег, који је тада био на челу САД. Најновија ситуација у Америци ипак неће бити без значаја за Блера.
„Може да значи за ширење његових закулисних послова, јер сада ће моћи много више да се позива на подршку званичне Америке, него што је то могао пре годину, две, три. Истовремено, он је лобиста Израела и Уједињених Арапских Емирата, тачније шеика Бин Заједа у Абу Дабију. Према томе, то ће њему веома добро доћи, јер ће моћи да се крије иза ауторитета америчке администрације“, констатује Љепојевић.
Он сматра да ни сам Блер није до те мере заинтересован за политички јавни живот, већ да у пословима којима се бави иза себе има ауторитет моћне државе, каква је Америка.
Извор: Спутњик
Пише: Мира Канкараш Тркља
Фото: AFP 2020 / DANIEL LEAL-OLIVAS