Покрет за одбрану Косова и Метохије

Како ће именовање Рутеа за генералног секретара НАТО-а утицати на Западни Балкан?

Фото: JOHN THYS / AFP

Како ће именовање Рутеа за генералног секретара НАТО-а утицати на Западни Балкан?

НАТО ће наставити да буде ангажован на Западном Балкану и након што Холанђанин Марк Руте ускоро наследи Норвежанина Јенса Столтенберга на функцији генералног секретара Алијансе, оцењујују стручњаци за безбедносну политику. Истовремено, саговорници ЕWБ истичу да не треба очекивати да ће се НАТО током Рутеовог мандата ширити пријемом нових чланица из овог региона.

Франц-Лотар Алтман, независни немачки академик и професор међународних односа на Универзитету у Букурешту, каже за ЕWБ да ће Марк Руте “пре бити копија него пандан Столтенберга”.

Како објашњава, Руте “снажно подржава Украјину” и интензивно ће мотрити на “покушаје Русије да ослаби везе које ЕУ и НАТО имају на Балкану, нарочито у Србији и Републици Српској”.

“Он ће веома пажљиво пратити како се (мађарски премијер Виктор) Орбан, за кога не крије да му се не допада, као и (словачки премијер Роберто) Фицо, понашају према јужном суседству, а нарочито према ЕУ и НАТО-у.

 
Србија није конструктиван и поуздан партнер

 

„Он ће негде у мислима имати лоша сећања на скандалозно нереаговање холандског контигента у Сребреници, па је могуће да ће посветити више пажње Балкану и тежити већем ангажовању НАТО-а у овом региону, али не и са Србијом. Србија није конструктиван и поуздан партнер већ ризичан играч за НАТО и ЕУ“, тврди Франц-Лотар Алтман.

Алтман указује да је Руте познат као “изузетно дипломатски вешт политичар, који говори учтиво и пријатељски, али има јасне ставове”.

“Морамо имати на уму да Холанђани, баш као ни Французи, нису велики заговорници ширења ЕУ, ни НАТО-а”, истиче Франц-Лотар Алтман.

За разлику од Алтмана, Вук Вуксановић, виши истраживач Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП), констатује за Еуропеан Wестерн Балканс, да “неће бити никакве промене” у начину на који се НАТО односи према Западном Балкану, те да ће се партнерска сарадња са Србијом наставити.

“Генерални секретар је међународни службеник, а много је важнији стратешки контекст. Балкан ће бити на списку региона где НАТО има своје операције, првенствено мисију КФОР на Косову и наставиће да се подржава мисија ЕУ АЛТХЕА у Босни и Херцеговини.

Такође ће се наставити тренутни партнерски програми сарадње са Србијом, а не очекујем нове чланице у виду Србије, Босне и Херцеговине и Косова”, прецизира Вук Вуксановић.

Вуксановић оцењује да ће Руте “наставити да наглашава исте теме на Балкану, понекад помињати Русију као дестабилишући фактор, али понашање НАТО-а на Балкану ће много више бити диктирано безбедносном ситуацијом на терену, првенствено на локацијама као што је север Косова, него тиме која особа врши функцију генералног секретара”.

 
Марк Руте

 

Именовање одлазећег холандског премијера Марка Рутеа на челну позицију у Алијанси постало је сигурно након што су његову кандидатуру прошле седмице подржале све државе чланице НАТО-а.

Претходно је румунски председник Клаус Јоханис повукао кандидатуру за функцију генералног секретара. Мандат актуелног генералног секретара Јенса Столтенберга истиче 1. октобра. И даље није обелодањен датум када ће Руте и званично бити изабран на ту позицију.

Јенс Столтенберг (65), бивши норвешки премијер, налази се на челу Алијансе од 2014. године. Служио је два пуна мандата, који су неколико пута продужавани.

Марк Руте (57) познат је као либерални политичар који има најдужи премијерски “стаж” у Холандији. Слови за радохолика, једног од најоштријих критичара руског председника Владимира Путина и највећих заговорника пружања подршке Украјини. Према Рутеовом мишљењу, пораз Москве на бојном пољу “од највеће је важности за обезбеђивање мира у Европи”.

(EWB/КоССев, 25.06.2024)