Специјални изасланик Европске уније Мирослав Лајчак рекао је да Брисел од председника Србије Александра Вучића очекује „далекосежну одлуку“ по питању Косова, те да се српски председник с правом пита да ли ЕУ заузврат нуди европску перспективу, преноси Дојче веле.
„Очекујемо од њега да донесе далекосежну одлуку, а он се пита: Како могу да објасним грађанима да је то добро за њих? Овај преговарачки процес је од почетка био повезан са европском перспективом земље и сада се Вучић пита: колико ћемо те европске перспективе добити“, рекао је Лајчак за аустријски Винер цајтунг.
На питање новинара бечког листа да ли за договор недостаје мотивације, јер државе ЕУ годинама нису заинтересоване да приме нове чланице, што је критиковао и Александар Вучић, Лајчак је оценио да српски председник „поставља легитимно питање“.
Лајчак је рекао да је најтеже било да се дијалог „уопште поново покрене“, а поновио да је циљ обавезујући обухватни споразум.
„Тренутно дискутујемо о веома комплексним темама међу којима су финансијска потраживања и власничка права“, рекао је Лајчак.
Према његовим речима већ завршен предлог текста о прогнаним и несталим особама као и о економској сарадњи, али како је додао, да и ту „важи начело да ништа није договорено све док не буде договорено“.
Он је истакао питање Заједнице српских општина која је, како је подсетио, већ договорена споразумима 2013. и 2015. године, али они нису спроведени.
„То је веома осетљива тема о којој се огласио и косовски Уставни суд – то мишљење се мора узети у обзир. Али питам оне који кажу да сада није прави тренутак за то: ‘Када, ако не сада? Па сами сте потписали договор“, рекао је Лајчак.
Словачки дипломата указао је да балканске земље очекују европску перспективу, а ЕУ очекује да оне на томе озбиљно раде, што је по његовој оцени, „принцип кокошке и јајета“.
„Можемо да се међусобно оптужујемо, али то никоме не користи“, додао је Лајчак.
Наводећи да извештаји Европске комисије о напретку јасно показују да се у региону „изгубио реформски елан“, Лајчак је рекао да земљама Западног Балкана „мора бити јасно да пријем у ЕУ захтева много рада и да нико не добија чланство тек тако“.
Према његовим речима у време претходне Европске комисије изгубљена је политичка визија, доминирали су технички детаљи и то се осетило и у државама Западног Балкана.
„Али, ускоро би требало да почну преговори са Северном Македонијом и Албанијом, уведена је нова методологија у разговорима о проширењу. Политичка визија је поново ту“, додао је Лајчак.
На питање о идејама из САД које би евентуално укључивале размену територија Косова и Србије, Лајчак је рекао да се мора наћи европско решење које одговара 21. веку, јер регион има трагичну прошлост са повлачењем граница дуж етничких линија.
Министри ЕУ сутра о дијалогу
Министри иностраних послова земаља чланица ЕУ сутра ће расправљати о дијалогу о нормализацији односа између Србије и Косова, што ће бити прва расправа на министарском нивоу откако ЕУ има Лајчака као специјалног изасланика који се бави тим процесом
Како јавља Радио слободна Европа, очекује се да ће он поднети извештај шефовима европских дипломатија, а бриселски званичници су најавили да ће Лајчак потом, идуће недеље, отпутовати у Београд и Приштину како би разговарао са тамошњим политичарима, како је речено у Бриселу, о „деблокади“ питања ЗСО.
Како је раније речено новинарима, специјални представник ЕУ је намеравао да лидере Косова и Србије окупи на сваке три недеље, а експерти би се састајали практично сваке недеље.
Међутим, после дијалога на највишем нивоу, који је одржан 7. септембра, у Бриселу више није било сусрета председника Србије и премијера Косова, а на експертском састанку, косовска делегација је одбила да разговара о ЗСО, док је српска страна условила наставак дијалога са спремношћу Приштине да спроведе договор које су стране постигле 2013. а детаље утврдиле 2015. године.
Ни корист, ни штета од споразума у Вашингтону
„Политичка ситуација на Косову је прилично крхка. Било је неких изјава које су доводиле у питање да ли је ЗСО на агенди. Можемо имати разумевања за ову ситуацију за одређени период, али се ради о теми која мора да буде на агенди, будући да је ово обавеза коју је Косово преузело и није спровело“, рекли су новинарима званичници који су упућени у процес преговора Београда и Приштине.
Осврћући се на договор које су стране 4. септембра постигле у Белој кући, европски званичници су истакли да је добро дошла било која иницијатива која долази од треће стране и која би могла допринети процесу дијалога.
„Постигнути договор (у Вашингтону) није нам ни користио, ни штетио“, рекао је један бриселски званичник.
Овај званичник тврди да договор у америчкој престоници има неколико занимљивих и добродошлих елемената, „попут студије изводљивости о језеру Газиводе“, али и има неких ствари које већ постоје у бриселском процесу, попут финансирања разних пројеката за повезивање од ЕУ или признања диплома.
Међутим, једна ствар која одмаже процесу, према речима бриселских званичника, јесте део договора који се односи на релације са Израелом.
„Циљ овог дијалога је приближавање Србије и Косова Европској унији. Одлука о отварању амбасаде у Јерусалиму чини супротно“, упозорио је овај европски званичник, преноси РСЕ.
Извор: Коссев
Фото: Коссев, Мирослав Лајчак
Н1