Након више примедби и критика међународних званичника на Косову поводом Нацрта закона о заштити вредности ОВК који би сутра требало да се појави на првом читању пред посланицима у косовској скупштини, лидер владајуће ЛДК затражио је од иницијатора закона – опозиционе ПДК да исти повуче из скупштинске процедуре.
Како је навео у интервјуу за РТК – постоје примедбе и нејасноће у вези са овим нацртом закона.
„Тај закон је боље повући из процедуре. Било би добро да га ПДК повуче. Имамо пуно примедби и пуно нејасноћа“, рекао је Мустафа, преноси приштинска Коха.
Тврди да „постоји много простора – што даје право амбасадорима“, те да би са представницима међународне заједнице требало да се разговара како би се видело које су њихове примедбе.
ЛДК је, према писању Коха-е, претходно подржала Нацрт закона за заштиту вредности „ОВК“.
„Има ли потребе да ми сада донесемо посебан закон за ОВК-а или не, то је нешто друго. Улога ОВК-а је била врло велика и улога коју нико не може да негира у ослобађању земље, као што нико не може да негира улогу НАТО-а нити Ибрахима Ругове нити ЛДК-а и мировног покрета. Без интервенције НАТО-а овај посао нисмо могли завршити, услед интервенције је било и жртава. Без рада Ругове и субјеката тог времена, тај посао се не би одрадио. Међутим, ако ми сада донесемо један закон за ОВК, неко сутра може да тражи и за Ругову, па да буде то да када неко прича нешто лоше за Ругову, да треба да иде у затвор…тако да мени и мотив није потпуно јасан“, рекао је Мустафа, преноси Коха.
Подсетимо, у ишчекивању да се Нацрт овог закона, којим се најпре дефинишу „вредности ОВК“, међу којима и та, да је „оружана борба народа Косова на челу са ОВК, била у циљу ослобођења Косова“, а потом и предвиђа обавеза јавних службеника и свих осталих да те вредности поштују под претњом законских санкција, појави пред посланицима у косовској скупштини, исти је наишао на бројне критике.
Амерички амбасадор у Приштини, Филип Коснет, први је дао негативан коментар.
„Предложени Закон о вредностима ОВК је погрешан начин показивања поштовања према ОВК“, поручио је, наводећи да се њиме „криминализује слобода говора и застрашују грађани.
Са оваквом оценом сложио се и његов немачки колега, Јорн Роде.
„У демократском друштву је ретко када била добра идеја да се покуша да се угуши дискусија ограничавајући је кривичним законом“, поручио је.
Сличне наводе изнео је швајцарски амбасадор, као и ЕУ која је уједно поручила да је дебата и интерпретација историјских догађаја кључна ствар на коју се ослањају модерне демократије, али и препоручила измену одредби закона.
Критикама међународних представника на Косову данас се придружила и мисија ОЕБС-а на Косову, која је скренула пажњу на члан 5 овог нацрта закона којим би се, тврде, умањила слобода говора и право појединца на изражавање својих личних уверења и политичких ставова, поручују.
Чланом пет овог нацрта предвиђено је да је сваки јавни службеник или грађанин Косова дужан да у свако доба и у свим околностима на Косову и у иностранству „поштује и штити вредности борбе ОВК“, док је једна од ових вредности та да је „оружана борба народа Косова на челу ОВК била у циљу ослобођења Косова од окупационих војно-полицијских снага и управе Србије на Косову“.
Дефинисано је и да ће се „кршење одредаба овог закона кажњавати у складу са законима на снази.
Поводом критика амбасадора и представника ЕУ данас се огласио посланик странке која је и иницирала нацрт овог закона – ПДК, Газменд Битићи, поручивши им да су „отворени за измене“.
Са друге стране, додао је и да би „Србе на Косову требало научити да поштују ОВК“, јер се, како је навео, „она такође борила за њихову слободу“.
Како је претходно најављено, седница на којој ће се у првом читању гласати о Нацрту закона о заштити вредности „ОВК“, заказана је за сутра у 10:00.
Нацрт овог закона разматрао се и на прошлонедељној седници, али је за гласање недостајао кворум.
Фото: Kossev