Дрвени војници у борби против Русије
„Када погледамо регион, од времена распада СФРЈ, те исте западне обавештајне службе водећих земаља НАТО подстицале су екстремистичке покрете, јачале екстремизам, спречавале било какво договарање или изналажење компромиса између конфронтираних страна. То је ишло до нивоа политичког, безбедносног конфликта, оружаних сукоба и грађанских ратова које смо видели током разбијања СФРЈ“.
Обавештајни рад Британије и САД
„Њима је циљ био грађански рат унутар Русије и њена девастација. Када то није прошло, исте те пронацистичке снаге су стекле углед пре свега захваљујући русофобвству, могућности застрашивања становништва и успесима у промени система вредности“.
Уклоњени амандман
Када је реч о чињеници да је америчка војска обучавала Националну гарду Украјине, а у оквиру ње несумњиво и Азов, Јасмина Андрић из Истраживачког центра за одбрану и безбедност као важан детаљ помиње амандман који су својевремено на предлог Закона о издвајањима за одбрану дома поднела два америчка конгресмена. Амандман којим је требало ограничи помоћ батаљону Азов је, каже, уклоњен.
Ал Каида- од пријатеља до непријатеља
„Осим што користи нацистичка обележја иако су део формалног ланца командовања украјинских оружаних снага, овај пук се ни у ком сегменту свог деловања не придржава закона и обичаја рата. Иако су одред специјалне намене себе називају убицама Москаља“
„Ал Каида вуче корене још од совјетске инвазије на Авганистан када су САД највећим делом финансирале муџахедински покрет. Међутим, од 1992. године интереси се разилазе и Ал Каида постаје непријатељ. Такође, за време грађанског рата у Сирији ИСИЛ је у савезу са другим исламистичким групама посредно добијао оружје, опрему и новац од САД и других западних земаља. Након тога Ал Багдади и остали лидери постали су државни непријатељ број један“.
Процес сеже у историју
„Пример је деловање генерала Рајнхарда Генела, шефа обавештајног одељења Рајха, који је успео да се за веома кратко време наметне као важна фигура у креирању стратегије САД према Русији. Он је подстакао русобофобију код самих Американаца, стално истичући као претњу да уколико се не реши питање СССР, Америка би се могла наћи у озбиљном проблему“, каже Ковач наглашавајући да то што је НАТО основан 1949. није случајност, те да би тек требало расветлити његову улогу у припреми агресије на СРЈ и сарадњe са сепаратистима.
(Спутњик/Искра, 30. 03. 2022)