Покрет за одбрану Косова и Метохије

Нова игра Приштине и Запада опасна за Србе: Да се све међународне снаге прогласе за сувишне

© REUTERS / Hazir Reka
Уколико приштинска влада Аљбина Куртија новим нацртом закона прошири овлашћења Косовских безбедносних снага, војна полиција КБС ће добити овлашћење да хапси све припаднике међународних цивилних и безбедносних мисија на Косову и Метохији, укључујући и Кфор, уколико својим поступцима крше активности Косовских безбедносних снага.
 
Који су то поступци КБС који би могли бити прекршени, да би припадници Кфора, Еулекса или Унмика били „угошћени“ у неком од косовских затвора није наведено, али је ова намера врло негативно одјекнула међу страним званичницима на Косову и Метохији.
 

Циљ приштинског закона — да међународне снаге постану сувишне

Професор међународног права и војни коментатор Срђан Перишић сматра да је цела ствар помало нејасна, али сумња да је потекла из „америчке кухиње“.

„Америка је промотер претварања Косовских снага безбедности у Војску Косова. Они их, уз остале земље, опремају, обучавају, али америчка војска је главна у томе. Управо из тог разлога, што их пребацују из КБС у Војску, они овим изменама закона желе да поруче да је мисија Кфора сувишна на Косову“, сматра професор Перишић.

Другим речима, додаје саговорник Спутњика, шаљу поруку да Косово као држава има своју војску и да је Кфор сувишан као војна мисија. Овим је иста порука упућена и цивилним мисијама Унмик и Еулекс, које доле обитавају.

„Сама Приштина ће одредити које ће појединачне војне снаге остати на Косову ван мисије Кфора. Претпоставка је да су то Американци, Хрвати и можда Немци, уз још неке државе“, уверен је Перишић.

 

Америка би да заокружи стварање војске Косова

Дакле, цела ствар се врти око тога де се пре свега Кфор као мисија УН, уз остале међународне цивилне и безбедносне снаге, прогласи сувишним на Косову.

„Западним структурама на челу са Америком битно је да се инсталира Војска Косова која дефакто постоји, али не и де јуре и која ће бити једина призната војна снага на Косову, али и међу државама које су признале Косово. У преводу, НАТО је тај који жели да се реши мисије Кфора, јер би НАТО остао присутан на Косову кроз снаге које би доле остале ван мисије Кфора, уз сагласност Приштине. Дакле, у другом формату који би вероватно настао билатералним споразумима између владе Косова и НАТО-а, или Америке, Загреба и тако даље, уверен је Перишић.

 

Хрвати најавили камп мимо Кфора

Он подсећа да је Хрватска недавно најавила изградњу војног кампа ван мисије Кфора, уз повећање бројног стања њихових војника. Американци имају Бондстил и сад само треба видети која ће та трећа држава, чланица НАТО-а, добити „право“ да обитава на Косову и Метохији.
 
Нацрт закона ће од 9. септембра до 29. септембра бити у фази консултација. Подсећања ради, Србија је у мају ове године најавила да ће једна од великих сила ускоро кренути у званично тражење повлачења снага Кфора и Унмика са Косова. Том приликом није наведено о којој сили је реч, али је речено да су у питању обавештајни подаци из званичних извора.