Компаније које је Министарство спољних послова привремених приштинских институција ангажовало за лобирање у Сједињеним Америчким Држава, немају право на то јер не постоји ниједан регистрован уговор о лобирању на основу америчког Закона о регистрацији страних агената.
Према “Економији онлајн”, власници две компаније, Афердита Ракипи и Авни Мустафај, у својим изјавама рекли су да су хонорарно ангажовани на “унапређивању билатералних односа између САД и Владе ‘Косова'”.
Њима ће, на основу уговора потписаног 26. јуна који важи годину дана, бити исплаћено 147.000 евра.
Уговор о лобирању потписан је око месец дана након раста тензија на северу Косова.
Приштински портал наводи да су Ракипи и Мустафај били активни када је реч о питањима албанско-америчке заједнице у САД и на КиМ, пре и током рата 1999. године.
Ракипи, рођен у Мичигену, познавала је министарку спољних послова привремених институција Донику Гервалу, чак и пре него што је склопила уговор за лобирање.
Мустафај, рођен у Њујорку, био је кључна личност у Албанско-америчком националном савету, а уједно је и предводио америчку делегацију на преговорима у Рамбујеу 1999. године.
У марту 1999. године, обоје су присуствовали састанку са тадашњим америчким председником Билом Клинтоном у Белој кући, а Мустафај се 2012. године, као извршни директор Албанско-америчкоg националноg саветa, састао и са тадашњим премијером привремених институција на КиМ Хашимом Тачијем.