Нижу се саопштења косовског председништва у вези са прошлонедељним инцидентом на аеродрому у Скопљу, у који је била укључена Вјоса Османи. Ново оглашавање уследило је након што је Агенција за цивилно ваздухопловство Северне Македоније, како су известили медији, утврдила да је особље на аеродрому поступило у складу са међународним стандардима.
Косовско председништво је, међутим, још једном изнело опречне наводе, а потом и поручило да Османи у будућности неће користити овај аеродром, све док, како наводе, „не почне да поштује међународна правила“. И док се нижу саопштења косовског председништва, некадашњи министар спољних послова Косова, Петрит Сељими, поручује овој институцији да више не „распламсава“ причу.
Косовска председница нашла се прошлог четвртка на аеродрому у Скопљу који је користила као транзит за даље путовање. Она је подвргнута безбедносној контроли, што је одбијала, након чега је интервенисало и њено обезбеђење. У читав случај се, потврде су са више страна, укључило убрзо и обезбеђење председника скупштине Северне Македоније, Африма Гашија и то да ослободи пут Османи без икакве контроле.
Као отворено питање и даље остаје то – ко је контактирао кабинет Африма Гашија, односно да ли су тачни наводи да је то наводно учинила Османи.
Тамошњи медији одмах су известили да је чак, наводно, његово обезбеђење и потезало оружје на аеродрому, те претило запосленима.
Северномакедонске власти покренуле су истрагу како би расветлиле цео инцидент, а за сада је потврђено да је један припадник обезбеђења председника Скупштине, који је уједно и полицијски службеник, добило кривичну пријаву и да је суспендован.
О ономе што се догодило на скопском аеродрому још од четвртка стижу опречне информације са Косова и из Северне Македоније.
Косовски званичници уз председништво, као и медији на Косову догађај су једногласно оценили као „дипломатски скандал“, односно „провокацију са македонске стране“.
Чак је и косовско министарство спољних послова уручило протестну ноту македонским властима, захтевајуц́и „тренутно и потпуно објашњење“.
Међутим, оптужбе о некоректном понашању особља, убрзо након ицидента је демантовао аеродром у Скопљу.
Прецизирали су да сви путници, на основу инструкција МУП-а ове земље, подлежу контроли безбедности, а да су изузеци само званични гости Владе Северне Македоније, што, како су поручили, Вјоса Османи није била.
МУП ове земље се у пар наврата оглашавао, а у свом изворном саоштењу они су такође изнели сличне наводе као и представници аеродрома.
Чак је и Христијан Мицкоски, премијер Северне Македоније, свега неколико дана након инцидента, на конференцији са Аљбином Куртијем, посредно потврдио став званичних органа Северне Македоније о овом догађају.
Он је, према тадашњим медијским наводима, казао да су комерцијална путовања иста за њега као премијера, али и за друге државне званичнике у земљи и другим државама.
Косовско председништво не одустаје
Косовско председништво, међутим, још од самог почетка, односно након што је дошло до инцидента, инсистира на томе да је оно што се догодило на аеродрому несумњиво димпломатски инцидент и провокација са македонске стране.
Кроз више оглашавања понављали су да они нису задовољни досадашњим изјавама и извештајима из северномакедонског МУП-а и тамошњих институција, које, према њима, практично покушавају да оправдају поступак обезбеђења на аеродрому.
Председништво је чак, у 10 тачака, у детаљима изнело своју верзију догађаја на аеродрому.
У недавном саопштењу критички су се осврнули и на конференцију за штампу косовског и северномакедонског премијера, наводећи да је „за жаљење начин на који је“ тада „третиран инцидент против Косова“.
Нема прекршаја
Ново оглашавање косовске председнице уследило је јуче, у форми реакције на наводе Агенције за цивилно ваздухопловство Северне Македоније.
Ова агенција је, како је пренело више приштинских медија, истог дана саопштила да су дошли до закључка да аеродром у Скопљу није прекршио правила у вези са поступањем према Вјоси Османи.
Службеници аеродрома су, навели су, поступили на основу међународних стандарда.
„Уколико би службеници у ТАВ Македонији поступили другачије од утврђених правила и дозволили пропусте и избегавање предвиђених процедура, суочили би се са озбиљним санкцијама Агенције за цивилно ваздухопловство као органа надлежног за њихово регулисање“, наводи АЦВ.
Чак тврде да је Османи одбила да прође одређене безбедносне провере у још два случаја, преноси приштинска Коха.
„Одбијање стандардних безбедносних провера са истим путницима, према подацима, дешавало се и 2022. и 2023. године када су безбедносне провере прихваћене тек након што је пилот авиона одбио да прими путнике у авион без извршене безбедносне провере“, наводи се у саопштењу АЦВ-а.
На крају су навели да извињење у вези са овим случајем заслужује само аеродромска служба.
„Трудећи се да стално обављају свој посао у складу са примењеним међународним правилима и праксом, претрпели су непотребне притиске, претње и понижавања“, закључили су.
„Нема ничег професионалног у понашању обезбеђења“
Убзо након оглашавања Агенције за цивилно ваздухопловство уследила је нова, такође опречна реакција косовсог председништва.
Тврде да је Северна Македонија једина земља на свету која одбија да примењује „међународно право и међународне конвенције које се односе на шефа државе“.
Такође констатују да „нема ничег професионалног у понашању обезбеђења“.
„Ни у једној земљи на свету од шефа државе се не тражи да преда свој телефон на скенирање. У другим земљама се не проверава ни лични пртљаг, ни лична торба шефа државе, а камоли лични телефон. Ми као Председништво имамо довољно искуства и са другим путовањима“, саопштили су.
Косовско председништво је уједно навело да Османи, након инцидента, односно при повратку, није користила аеродром у Скопљу, јер не постоје „основни безбедносни услови“.
„Османи више неће путовати преко аеродрома у Скопљу“
Осим што се није вратила преко аеродрома у Скопљу, Османи, како је саопштено из косовског председништва за Коху, одлучила је да и у будућности не користи овај аеродром, све док, како наводе, не почну да поштују међународна правила.
„Једини који су у овом случају починили прекршаје, па чак и озбиљне, су власти Републике Северне Македоније. Било би лепо када би почели да поштују иста правила која се поштују свуда у свету, што би лако могли да потврде са сваким аеродромом у Европи и шире. До тада, Међународни аеродром Скопље више неће користити председница“, навели су.
Сељими: Престаните да распламсавате причу о зафрканцији на аеродрому
И док се нижу саопштења косовског председништва, некадашњи министар спољних послова Косова, Петрит Сељими, поручује им да више не „распламсавају“ причу.
„Председница Османи би требало да престане да сваког другог дана поново распламсава ову причу о њеној зафрканцији на скопском аеродрому. Не пристаје јој. Нити помаже њој или Косову“, навео је Сељими у својој реакцији.
Он, са друге стране, констатује да се председништво не оглашава о битнијим темама.
„О далеко важнијим питањима – од владиних претњи преко слободе говора до имплозије наше дипломатије, она никада ни реч не проговара“, навео је.